Gra oparta na przypuszczeniach

"Sprzedam" - reż. Szymon Kaczmarek - Instytut im. Jerzego Grotowskiego

W Instytucie Grotowskiego od 13 do 15 lutego o godz. 19.00 w ramach cyklu małych form teatralnych "Monosytuacje" odbędzie się premiera spektaklu Małgorzaty Szczerbowskiej "Sprzedam" w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Małgorzata Szczerbowska rok temu podczas Monosytuacji wystąpiła z Teatrem Boto w spektaklu "Całoczerwone". Była to historia o udręczonej kobiecie, której już na niczym nie zależy. Tym razem inspirację stanowiły wykłady dotyczące sztuki aktorskiej w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem, organizowane przez Instytut Grotowskiego w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w roku akademickim 2013/2014. Wraz z reżyserem Szymonem Kaczmarkiem stworzyli rodzaj gry towarzyskiej. Jak mówi aktorka i zarazem autorka scenariusza: "Spektakl stanowi rodzaj gry opartej na przypuszczeniach dotyczących osób, sytuacji, przebiegu zdarzeń. Kto, gdzie, kiedy i dlaczego? Zadajesz pytania i szukasz odpowiedzi. Warunkiem gry jest ruch. Przemieszczasz się: pionowo albo poziomo. Będzie dobrze, myślisz. Będzie źle, myślisz". Czy ta historia będzie znów odniesieniem do złego losu kobiet? Warto się o tym przekonać. Dodatkowo, po spektaklu 14 lutego autorka zaprasza na spotkanie do CaféTHEI, otwartej przestrzeni Instytutu Grotowskiego.

Małgorzata Szczerbowska jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. W latach 1996-1999 pracowała w Teatrze Pieśń Kozła, a latach 2000-2004 w Teatrze Dramatycznym w Opolu. W 2001 roku za rolę Psa w "Sytuacjach rodzinnych" (w reżyserii Marka Fiedora) otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie. Od 2005 roku wykłada w Policealnej Szkole Aktorskiej Art-Play w Katowicach. Współpracuje z Michaił Czechow Studio London i PWST we Wrocławiu. Jest liderem warsztatów aktorskich i wokalnych. Od 2013 organizuje i prowadzi Intensywne Kursy Aktorskie INKA we Wrocławiu. Od 2010 aktorka Teatru Boto. Za scenariusz do spektaklu "Całoczerwone" otrzymała nagrodę na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku w 2013 roku, a w 2014 roku była nominowana do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i została finalistką 20 Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie).

Szymon Kaczmarek wyreżyserował m.in.: "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w 2009 roku), "Ewangelię" na podstawie Ewangelii św. Jana w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, jedną z trzech części spektaklu "blogi.pl" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (Grand Prix Festiwalu Teatralnego BLOGTXT w austriackim Grazu), performans taneczny "Keret" z kolektywem Harakiri Farmers (najlepszy spektakl konkursu "Nowe Sytuacje" w ramach Malta Festival 2008). Współpracuje ze scenografką Kają Migdałek i dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim, z którymi wystawił m.in.: "Nasze miasto" Thorntona Wildera w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i "Jądro ciemności" Josepha Conrada w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jego ostatnie realizacje to m.in.: "Samuel Zborowski" w Teatrze Nowym w Łodzi, "Versus" Rodriga Garcíi w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz "Granica" Zofii Nałkowskiej w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pracował jako asystent Krystiana Lupy i Pawła Miśkiewicza.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na portalu biletin.pl lub w sekretariacie Instytutu Grotowskiego. Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl <mailto:sekretariat@grotowski-institute.art.pl> ; tel. 71 34 45 320

(-)
Materiał Teatru
13 lutego 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia