Gratulujemy, podziwiamy, czekamy na więcej

Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy

11 lutego w gmachu Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie świętowano 40-lecie pracy artystycznej Dyrektora Naczelnego, Bogdana Toszy.

Przyjaciele oraz współpracownicy jubilata opowiadali o jego wszechstronnych umiejętnościach (pisarskich, reżyserskich i zmyśle ekonomicznym, który ułatwia mu zarządzanie instytucjami kultury) oraz pokaźnym dorobku artystycznym. Bogdan Tosza wyreżyserował ponad 50 spektakli, wydał tom szkiców „Pisane na stronie" (2007) i „Stanisław Wyspiański. Obraz bohatera" (2012). Był dyrektorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1992-2003), Teatru Polskiego we Wrocławiu (2004-2006) oraz dyrektorem festiwalu Łódź Czterech Kultur (2009-2011). Od 2012 roku pełni Dyrektora Naczelnego Filharmonii Krakowskiej.

Podczas spotkania poszczególne etapy w życiu Bogdana Toszy przypominali przyjaciele:
- Adam Zagajewski - poeta, prozaik i eseista,
- Jacek Siepsiak - dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika "Życie Duchowe"
- Jerzy Fedorowicz – senator, aktor, reżyser, poeta
- Józef Opalski - teatrolog, muzykolog, literaturoznawca, publicysta, reżyser, pedagog
- Ryszard Klimczak – redaktor naczelny Dziennika Teatralnego

Opisywali działalność artystyczną jubilata w czterech miastach, na które wywarł szczególny wpływ, tj. w Katowice, Wrocław, Łódź i Kraków.

Adam Zagajewski porównał umiejętności prowadzenia orkiestry symfonicznej przez Bogdana Toszę do zarządzania parlamentem, zaś Ryszard Klimczak wspominał o jednym z najważniejszych wymyślonych i wyreżyserowanych przez Bogdana Toszę spektakli „Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim", który swoją prapremierę miał właśnie w Katowicach, a który okazał się wielkim sukcesem będąc jednocześnie artystycznym ukoronowaniem katowickiej dyrekcji Jubilata. Na spotkaniu obecna była aktorka Teatru Śląskiego - Alina Chechelska - grająca w tym przedstawieniu Teofilę, żonę Wyspiańskiego. Zdaniem Klimczaka Bogdan Tosza jest także genialnym ekonomistą i organizatorem, ponieważ zainicjował bezprecedensową akcję „Grosik na teatr", dzięki której zebrał fundusze na wyremontowanie Teatru Śląskiego, w czasach, w których nie było jeszcze ani grantów, ani środków unijnych.

Bogdanowi Toszy dziękowali też artyści. Na scenie zaprezentowano utwory Marka Grechuty („Krajobraz z wilgą i ludzie", „Wesele"), prolog „Nocy Listopadowej", dzieła muzyczne Zygmunta Koniecznego, piosenkę „Jak pan się trzyma" Kabaretu Starszych Panów oraz wiersze Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana i Ewy Lipskiej w wykonaniu jednej z największych polskich aktorek - Anny Polony. Swój mały recital dała też skrzypaczka o międzynarodowej sławie - Kaja Danczowska.

Podczas tego uroczystego wieczoru Bogdan Tosza został odznaczony medalem Honoris Gratia przez zastępcę prezydenta Krakowa, Bogusława Kośmidera oraz otrzymał kopię berła Uniwersytetu Jagiellońskiego z rąk Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego profesora Wojciecha Nowaka.

Wszystkie życzenia oraz ciepłe słowa, które otrzymał Bogdan Tosza podczas swego jubileuszu, podsumował Adam Zagajewski: „Bogdanie, gratuluję, podziwiam, czekam na więcej".

Monika Morusiewicz
Dziennik Teatralny
13 lutego 2019
Portrety
Bogdan Tosza

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia