Grotowski debiutuje Na Grobli

"Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk" - reż: Zespół - Teatr ZAR we Wrocławiu

Już od środy, 14 kwietnia w nowym Studio Na Grobli można oglądać dwie części teatralnego tryptyku "Ewangelie dzieciństwa"- pokazy zostały zadedykowane ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Z powodu żałoby zostały odwołane wszystkie imprezy towarzyszące uroczystej inauguracji nowej siedziby Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. 

Studio Na Grobli zostanie oficjalnie otwarte o godz. 18. W piątek i od niedzieli do wtorku będzie tam można oglądać tryptyk "Ewangelie dzieciństwa" Teatru Zar - początek o godz. 19. "Uwertura" to opowieść o przeczuciu nieśmiertelności, jakie budzi się w nas we wczesnym dzieciństwie - pojawiają się tu fragmenty liturgii gruzińskiej, pieśń wielkanocna z góry Atos i pieśni pogrzebowe wykonywane przez Swanów, zamieszkujących wysokie rejony Kaukazu, w północno-zachodniej Gruzji. "Anhelli", dla którego punktem wyjścia jest poemat Słowackiego, muzycznie oparty jest na bizantyjskich i sardyńskich hymnach paschalnych. 

Drugą część, zatytułowaną "Cesarskie cięcie" i poświęconą problemowi samobójstwa, będzie można oglądać dopiero od niedzieli o godz. 19. 

Tryptyk jest efektem wieloletnich poszukiwań, prowadzonych przez artystów z teatru ZAR, którzy wielokrotnie podróżowali, m.in. do Gruzji i na Korsykę, w poszukiwaniu polifonicznych, tradycyjnych pieśni, które stanowią budulec "Ewangelii...". Ich twórcy wychodzą bowiem z założenia, że teatr jest nie tylko do słuchania, ale - być może nade wszystko - do słuchania.

maga
Gazeta Wyborcza Wrocław
16 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...