Grotowski, Kantor i Szajna wciąż inspirują

6. Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna

Grotowski i Szajna urodzili się i młode lata przeżyli w Rzeszowie, Kantor w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim. W organizowanych szósty raz w Rzeszowie "Źródłach pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna", w tym roku 3-6 listopada, jak poprzednio położono nacisk szczególny na dostarczenie dowodów, że sztuka wielkiej trójki wciąż inspiruje ludzi teatru.

Pomysłodawczynią i autorką programu wszystkich edycji "Źródeł pamięci" – zdarzenia teatralnego, które z roku na rok rozwija się imponująco i staje się ważnym na mapie teatralnej jest Aneta Adamska, aktorka, reżyserka, dyrektorka i założycielka Teatru „Przedmieście", która realizuje w nim spektakle po części oparte o własne scenariusze. Odnośnie „Źródeł pamięci" wspiera ją Urząd m. Rzeszowa i Teatr Maska oraz stała grupa teatralnych zapaleńców.

Interesujący treściowo program tegoroczny rozpocznie na Uniwersytecie Rzeszowskim promocja książki „Galicja w kliszach pamięci Kantora" Klaudiusza Święcickiego. Wydarzeniem będzie w klubie Life House pokaz z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards spektaklu „The Underground: Response to Dostoievski". W Teatrze Maska zostanie otwarta wystawa „Faktura czasu" Leszka Mądzika, zaprezentowane – jego spektakl „Lustro" ze Sceny Plastycznej KUL, „Barabasz" z Teatru Witkacego w Zakopanem i „Siostra siostrze" z Teatru Maska w Rzeszowie. Tamże z widzami spotka się Thomas Richards, czołowy kontynuator filozofii i teatru Grotowskiego, inspiracją do dyskusji będzie jego referat: „Thirty Years of the Workcenter: a Retrospective" oraz Andrzej Dziuk, założyciel i twórca sukcesu Teatru Witkacego.

Do swojej siedziby Teatr Przedmieście zaprosi na spotkanie z Leszkiem Mądzikiem, na spektakl „Demonizm zakopiański" z Teatru Witkacego oraz pokaże premierowo swoje najnowsze przedstawienie „Ostatnie rozdanie".

W Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce (w tej wiosce podrzeszowskiej Grotowski jakiś czas mieszkał z matką) jednej z sal zostanie nadane jego imię i będą wygłoszone prelekcje: dr Anny Jamrozek - Sowy „Emilia Grotowska – nauczycielka i matka" i dr hab. Tadeusza Kornasia „Inspiracje z Nienadówki" oraz pokazany film „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980".

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
10 października 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...