Grudzień w Sopockim Teatrze Tańca

"Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy" - reż. Joanna Czajkowska

Sopocki Teatr Tańca żegna 2013 aż 2 spektaklami!

15 grudnia 2013, godz. 19.00, Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy. Teatr na Plaży, Aleja Mamuszki 2 w Sopocie. Bilety: 30 i 20 zł Rezerwacje: sopot.dance.theatre@gmail.com

Spektakl składa się z 2 aktów, a każdy z nich inspirowany jest życiem i twórczością innego artysty. Obaj Franz Kafka i Henri Toulouse-Lautrec zmagali się z trudnymi relacjami z rodziną, a ujście dla swojej niezwykłej wrażliwości znajdowali w sztuce, którą realizowali w skrajnie odmiennych sposobach. Kafka schowany w sobie i nieśmiały, nie chciał wydać najsłynniejszych swoich prac (zostały wydane po jego śmierci), zaś Toulouse-Lautrec wtopił się w bohemę artystyczną Paryża, stając się nieodłącznym jej elementem. Jeden zanurzony w rozważaniach nad determinacją jednostki przez społeczeństwo i niemożność znalezienia pełni swojego człowieczeństwa, harmonii i szczęścia, drugi zatrzymując w kadrze ludzi i nastrój ukochanego miasta chwalił życie i codzienność prostych ludzi i artystów, a za najważniejszą cechę ludzką u swoich modeli uważał „prawdziwość". Obaj umieli zauważyć detal, chwilę, ulotność. Spektakl rozdzielony przerwą jest impresją na temat ich twórczości, część kafkowska mroczna i dynamiczna, część inspirowana pracami Toulouse-Lautreca pozornie swobodniejsza, z dekonstruowanym kankanem na czele. Obie części, choć w różny sposób, opowiadają o tym samem – o drodze do zrozumienia i pogodzenia się z samym sobą i ze światem, którą musi przejść każdy człowiek bez względu na uprawiany zawód, czy środowisko z którego się wywodzi. Bohaterowie obu części sąsiadują ze sobą i przenikają wzajemnie, tworząc pełnie i konteksty.

27 grudnia 2013, godz. 18.00 TRANSmisja W ramach Dnia Tańca na 7 Festiwalu Metropolia jest Okey.

TRANSmisja nie próbuje opisywać, teoretyzować, czy diagnozować. To raczej nierzeczywisty, płynny teatralny obraz, którego głównym tematem jest Zmiana. Widz zostanie zaproszony do świata, w którym nic nie jest na pewno, a za jedną wartością, kryją się następne. Performance nie jest jednak czystym „pokazem osobliwości" i najskrytszych marzeń scenicznych obu artystek, a ich transformacją. Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest nieprzypadkowe, a wręcz zamierzone. Recenzja: „TRANSmisja" to plastyczna wędrówka budowana dźwiękiem i gestem, czerpiąca energię ze „starcia" partnerek w tańcu. [...] Obie tancerki uważnie kreślą ruch, starając się opowiedzieć do końca daną scenę, zaprosić widza do skupionego odbioru opowieści o zmianie. Postaci ludzkie w tej historii tracą swoje atrybuty, przepoczwarzając się wyraźnie, bez bólu, bez poczucia straty, że dokonuje się coś nienaturalnego.

Performance dwóch przedstawicielek Sopockiego Teatru Tańca jest rodzajem filozoficznej dyskusji o przyzwoleniu na transformację, która może nieść ze sobą wartości uniwersalne.Taniec Joanny Czajkowskiej i Joanny Nadrowskiej to osobliwa, estetyczna forma dojrzałej ekspresji, której swobodnie obie się poddają. Charakterystyczne dla STT wizualizacje Natalii Osuch i Dominika Rudasza dopełniają całość performance'u, przypominając dodatkowo bajkowe „slajdowiska"."
Katarzyna WysockaGazeta Świętojańska.org Opublikowano 06.08.2013.

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia