Grudzień z teatrem

Cykl "Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie"

Od 3 grudnia we wtorkowe wieczory na antenie TVP Kultura pojawią się spektakle w cyklu "Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie". Ich przegląd otworzy spotkanie z dyrektorem Teatru Polskiego, Andrzejem Sewerynem, w najbliższą niedzielę, 1 grudnia o godz. 17.25.

2013 rok zakończy się w Telewizji Polskiej mocnym akcentem teatralnym. Po niewątpliwym sukcesie, jakim była listopadowa reaktywacja darzonego ogromnym sentymentem przez widzów Teatru Sensacji, także grudzień przyniesie wydarzenia artystyczne dużego kalibru, w tym kilka bardzo oczekiwanych premier.

W grudniu TVP Kultura świętuje stulecie stołecznego Teatru Polskiego. Od 3 grudnia we wtorkowe wieczory pojawią się na tej antenie spektakle w cyklu "Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie". Ich przegląd TVP Kultura otworzy spotkaniem z obecnym dyrektorem Teatru Polskiego, wybitnym aktorem - Andrzejem Sewerynem. Rozmowę, którą w ramach pasma "Niedziela z..." poprowadzi Agnieszka Szydłowska, będzie można obejrzeć 1 grudnia o godz. 17.25. Wśród gości dyrektora znaleźli się: ks. Andrzej Luter, Olo Walicki, Anna Cieślak, Adam Michnik, Grażyna Barszczewska, Romuald Lipko, Janusz Majcherek i Jarosław Gajewski.

W ramach pasma "Niedziela z..." 1 grudnia o godz. 18.35 na antenie TVP Kultura przypomniany zostanie "Krawiec" - spektakl z 1997 r. w reżyserii Michała Kwiecińskiego. To jedna z wcześniejszych sztuk Sławomira Mrożka. W rolę tytułową wcielił się bohater niedzielnego wieczoru. Na godz. 20.10 zaplanowana jest emisja filmu, w którym Andrzej Seweryn stworzył jedną ze swoich największych kreacji. To obraz Teresy Kotlarczyk "Prymas, trzy lata z tysiąca". Za rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego Seweryn otrzymał w 2001 r. Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego aktora.

Cykl "Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie." TVP Kultura rozpocznie "Vatzlawem" w reżyserii Kazimierza Dejmka (3 grudnia o godz. 20.20). Spektakl telewizyjny, zrealizowany w 1982 r. w Teatrze Polskim z udziałem publiczności, jest wiernym zapisem przedstawienia. Widzowie z entuzjazmem odnieśli się nie tylko do Mrożkowej wizji świata, lecz także wspaniałej, wręcz baśniowej iluzji, stworzonej dzięki zastosowaniu wymyślnej machiny teatralnej rodem z XVIII wieku.

Kolejny wtorek, 10 grudnia o godz. 20.20, przyniesie "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca". To klasyczna inscenizacja komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1984 r. Znakomite role stworzyli Jan Englert jako Gucio i Joanna Szczepkowska jako Aniela.

17 grudnia o godz. 20.20 - Szkoła żon" w reżyserii Jacquesa Lasalle'a. To telewizyjna wersja spektaklu Teatru Polskiego w Warszawie, wyemitowana na żywo z telewizyjnego Studia 1. Premiera w Teatrze Polskim odbyła się w październiku 2011 r., gdy dyrektorem był już Andrzej Seweryn, który zresztą zagrał w spektaklu jedną z ról. "Szkoła żon" jest jedną z najbardziej znanych komedii Moliera. Zaproponowana przez francuskiego reżysera interpretacja klasycznego tekstu brzmi bardzo współcześnie i świeżo.

W grudniu br. Teatr Telewizji wyraźnie zaznaczy swoją tradycyjną obecność na antenie TVP1.

W tym miesiącu Jedynka zaproponuje dwa spektakle ze wspaniałymi kreacjami Janusza Gajosa: premierowy "Udręka życia" oraz "O przemyślności kobiety niewiernej", znany już widzom TVP1, ale zawsze chętnie oglądany spektakl oparty na słynnym "Dekameronie" Giovanniego Boccaccia - od sześciu stuleci literacki rarytas i niezrównana lekcja mądrości życiowej, tym cenniejsza, że "pisana śmiechem".

"Udrękę życia" - telewizyjną wersję wybitnego spektaklu Teatru Narodowego w reżyserii Jana Englerta z mistrzowskimi kreacjami aktorskimi Janusza Gajosa, Anny Seniuk i Włodzimierza Pressa, obejrzą widzowie Jedynki 9 grudnia o godz. 20. 20. Sztuka wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina opowiada o zwyczajnej stronie naszej egzystencji, o gorzkim, pełnym wzajemnych pretensji rachunku, wystawianym sobie wzajemnie przez małżonków po 40. latach wspólnego pożycia. Muzyka do spektaklu jest dziełem Stanisława Radwana, zdjęcia - Witolda Adamka.

"O przemyślności kobiety niewiernej" - utrzymany w karnawałowym klimacie spektakl Teatru Telewizji z doborową obsadą, Jedynka zaproponuje w przeddzień Sylwestra (godz.20.20). Z opowieści "Księgi dziesięciu dni" autorzy adaptacji telewizyjnej wybrali sześć nowel. Główną postacią w sztuce jest sam Boccaccio w kilku postaciach: jako narrator, sąsiad - kochanek, cyrulik, dworzanin, sędzia, wędrowiec. W obsadzie, obok Janusza Gajosa, m.in. Jan Frycz, Anna Majcher, Adam Ferency, Małgorzata Niemirska, Henryk Bista, Anna Dymna, Marian Kociniak.

4 grudnia o godz. 21.45 widzów TVP2 spragnionych powrotu do teatralnych tradycji tej anteny czeka niespodzianka - spotkanie z premierową telewizyjną wersją głośnej "Orkiestry" Jacka Głomba.

"Orkiestra" w reżyserii Jacka Głomba teatralną premierę miała ponad dwa lata temu. Powstała na zamówienie KGHM z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Nieprzypadkowo premiera odbyła się w cechowni Zakładów Górniczych Lubin. Przedstawienie grane było także w ZG Rudna, Hucie Miedzi Głogów i Ścinawie na długo przed tym, zanim trafiło na teatralną scenę w Legnicy. Także dlatego, że wg jego twórców prawdziwe historie warto grać w "prawdziwych miejscach". Co ciekawe, nie wszyscy miedziowi górnicy zakochali się w "Orkiestrze" od pierwszego wejrzenia. Po premierze protestował m.in. chór męski działający przy KGHM, który domagał się ocenzurowania spektaklu.

Spektakl był zapraszany na festiwale w całej Polsce. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Jacek Głomb został nagrodzony za reżyserię "Orkiestry", a Ewa Galusińska i Paweł Palcat - za role w przedstawieniu.

TVP w swoich zamierzeniach programowych sięga również po nowe technologie. Od roku realizuje nowatorski, misyjny projekt - Internetowy Teatr TVP dla szkół, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu.

Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Projekt wystartował 29 października 2012 r. - kodowaną transmisją "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Teatru Słowackiego w Krakowie. Do tej pory przeprowadzonych zostało 15 transmisji, które obejrzało prawie 416 tys. widzów z prawie 5,5 tys. szkół różnego szczebla. W projekcie biorą udział najlepsze teatry w Polsce, które nieodpłatnie współpracują z TVP.

Poza cyklem ciekawych spektakli dodatkową atrakcją jest konkurs z nagrodami w ramach Pierwszego Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych pod hasłem Wszystkie Szkoły na Scenę! Pierwszy Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych realizowany jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie.

Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas uroczystej gali w Warszawie, w niedzielę 8 grudnia br. Finałowe przedstawienia i gala będą emitowane w grudniu w Internecie oraz na antenie TVP Regionalna, oraz we fragmentach na innych antenach TVP.

(-)
Materiał Teatru
30 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...