Grudzień ze sztuką Kantora

Nowe kierunki działalności Cricoteki

Wydarzenia realizowane w ramach projektów Muzeum Migrujące i Radykalne języki w niekonwencjonalny sposób wprowadzają w nową misję Cricoteki, która w 2013 roku otworzy nową siedzibę w dzielnicy Podgórze w Krakowie.

Multidyscyplinarne projekty, składające się z wydarzeń inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, mają na celu prezentację nowych kierunków w planowanej działalności instytucji.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na wieczory performatywne organizowane w ramach projektu Radykalne języki obowiązuje rezerwacja. Ilość miejsc ograniczona.

Rezerwacji można dokonywać od 26 listopada pod adresem: rezerwacje@cricoteka.pl

***

PROGRAM:

7 grudzień, piątek - godz. 18:00 / Projekt Radykalne języki

Otwarcie wystawy

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5

Artyści: Tadeusz Kantor (obiekty), Nathaniel Mellors (rzeźba 7 Ages of Britain Teaser Face, film), Egill Sabjornsson (instalacja Various Projections - na zdjęciu)

Wystawa czynna do 27 grudnia 2012

Bohaterami wystawy są przedmioty: zwyczajne, zawieszone pomiędzy sferą życia i śmierci, biedne - jak określiłby je Tadeusz Kantor. Tradycja użycia przedmiotów na scenie: od masek, marionetek, po maszyny i automaty, sięga początków teatru. Dziś za przedmioty performatywne (performing objects) uznaje się również elementy wirtualnej rzeczywistości. Prezentacja współczesnych artystów Nathaniela Mellorsa i Egilla Sbjörnssona oraz Tadeusza Kantora odwołuje się do awangardowych eksperymentów i świata współczesnych technologii. Wystawa stanowi swego rodzaju dopełnienie performatywnego programu projektu Radykalne języki, który łączy sztukę współczesnych artystów z praktyką artystyczną Tadeusza Kantora.

*

8 grudzień, sobota - godz. 13:00

Żywe pomniki w wykonaniu Jana Książka oraz Lesława i Wacława Janickich

Archiwum Cricoteki, ul. Kanonicza 5

8 grudzień, sobota - godz. 14:00 / Projekt Muzeum Migrujące

Pokaz filmu 1 + 1 = 0. Une trs courte leçon de Tadeusz Kantor oraz spotkanie z autorami.

Instytut Historii Sztuki UJ, ul. Grodzka 53, sala nr 39

Organizowany przy współpracy z Institut International de la Marionnette pokaz filmu 1 + 1= 0. Une trs courte leçon de Tadeusz Kantor, wyreżyserowanego przez Marie Vayssire i Stéphane Nota. Film poświęcony jest warsztatom prowadzonym przez Tadeusza Kantora w 1988 roku w Institut International de la Marionnette w Charleville-Mézires we Francji, w których brała udział autorka filmu. W efekcie warsztatów powstał cricotage Bardzo krótka lekcja. Film zawiera rejestrację fragmentów pracy Kantora z aktorami, wypowiedzi uczestników warsztatów oraz pokaz rysunków i fragmentów dziennika artysty, związanych z Bardzo krótką lekcją. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorami, które poprowadzi Małgorzata Paluch-Cybulska. Czas trwania filmu: 47 min.

Produkcja: Institut International de la Marionette w Charleville-Mézires we Francji dzięki wsparciu Région Champagne-Ardenne ORCCA

Realizacja: Marie Vayssire i Stéphane Nota

Tekst: Marie Vayssire

8 grudzień, sobota - godz. 17:00 / Projekt Radykalne języki

Wieczór performatywny

Teatr Bagatela, Scena przy ul. Sarego 7

Artyści: Yann Chateigne Tytelman (wykład), Sebastian Cichocki (wykład inscenizowany, wystąpią Marzena Lubaszka i Ian Saville), Michael Portnoy (performans z udziałem Doroty Brzozowskiej i Władysława Chłopickiego), Jos de Gruyter & Harald Thys (projekcje), Ian Saville (performans), Voin de Voin & Ancelle Beauchamp (performans), Nathaniel Mellors & Andy Cooke (koncert zespołu God in Hackney).

Na początek o tym, co łączy sztukę Tadeusza Kantora ze współczesnymi artystami i kto boi się androidów. Czy brzuchomówcy naprawdę istnieją? Co łączy sztukę ziemi ze śpiewem operowym? Wieczór poświęcony opowiadaniu antydowcipów i wywoływaniu duchów. W naszym kinie filmy inspirowane Monty Pythonem, folklorem i sztuką wysoką. Artyści nie stronią od amatorszczyzny, tandetnych dekoracji oraz teatrzyku lalek. Płynnie przejdziemy od poważnych akademickich dyskusji do magicznych sztuczek. Późnym wieczorem koncert.

*

9 grudzień, niedziela - godz. 16:00 / Projekt Muzeum Migrujące

Otwarty pokaz warsztatów aktorek Teatru Cricot 2 - Ludmiły Ryby i Marie Vayssire

Archiwum Cricoteki, ul. Kanonicza 5

9 grudzień, niedziela - godz. 18:00 / Projekt Radykalne języki

Wieczór performatywny

Teatr Bagatela, Scena przy ul. Sarego 7

Artyści: Styrmir Örn Gumundsson (performans), Elmgreen & Dragset (projekcja), Zhana Ivanova (performans z udziałem Mariangeli Tinelli), Nicole Beutler (performans, wystąpi Ibelisse Guardia Ferragutti).

Tego wieczoru do głosu dochodzą przedmioty. W naszym kinie kultowa produkcja - na scenie spotykają się gwiazdy, m.in. Króliczek Jeffa Koonsa i Kroczący Giacomettiego. Niektóre przedmioty w dalszej części programu pochodzą z niższych sfer, ale ich użycie jest twórcze. Jeden z zaproszonych artystów prezentuje zwodniczą naturę piecyków gazowych. Na koniec wieczoru przejdą was dreszcze. Performans nazwany egzystencjalną gimnastyką śpiewającego ciała, podczas którego bohaterka wcieli się w Antygonę, Medeę i Małgorzatę z Fausta

*

11 grudzień, wtorek - godz. 16:00

Projekcja zamykająca cykl pokazów towarzyszących wystawie Dziś są moje urodziny - pokaz rejestracji spektaklu oraz debata z udziałem aktorów Teatru Cricot 2.

Archiwum Cricoteki, ul. Kanonicza 5

*

16 grudzień, niedziela - godz. 18:00 / Projekt Muzeum Migrujące

Otwarty pokaz warsztatów aktora Teatru Cricot 2 - Bogdana Renczyńskiego

Archiwum Cricoteki, ul. Kanonicza 5

***

WYSTAWY TRWAJĄCE

Dziś są moje urodziny

Archiwum-Cricoteki, ul. Kanonicza 5

10. Instalacja MOLAF Museum of Longing and Failure [Muzeum Tęsknoty i Porażki]

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5, Kraków

do 27 grudnia 2012

Wystawa w ramach projektu Muzeum Migrujące

(-)
Materiał nadesłany
5 grudnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia