Gwiazda Toski ponownie na deskach Opery Wrocławskiej

Mikołaj Zalasiński w Nabucco

Nie milkną jeszcze echa zachwytów nad jego interpretacją demonicznego Barona Scarpii, a już niedługo zobaczymy go w następnym, równie wyrazistym wcieleniu. Mikołaj Zalasiński, jeden z najsłynniejszych polskich barytonów, wcieli się w rolę bezwzględnego dyktatora Nabuchodonozora w uwielbianej przez publiczność operze Nabucco Giuseppe Verdiego. Spektakle pojawią się na deskach Opery Wrocławskiej 10,11, 12 i 18 września.

Nadchodzące spektakle Nabucco są przeniesieniem superwidowiska z maja 2018 roku w reżyserii Krystiana Lady. Jego adaptacji scenicznej dokonał reżyser młodego pokolenia – Cezary Iber. To wielki powrót dzieła Giuseppe Verdiego do repertuaru Opery Wrocławskiej – w czasie pandemii widzowie mieli okazję oglądać Nabucco w wersji online – tym razem jednak widzów i artystów nie będzie dzielić szkło ekranu.

Kilka miesięcy temu ze spektaklem „Nabucco" gościliśmy w Państwa w domach. Było to wydarzenie wyjątkowe za sprawą wykorzystanych w nim nowinek technologicznych, w tym czołówka kręcona z drona , które przybliżały Państwu zakulisową pracę w Operze. Jednak nawet najlepsza technologia nie zastąpi kontaktu na żywo – mówi dyrektor Opery Wrocławskiej, Halina Ołdakowska.

Wspólne obcowanie ze sztuką Verdiego w tym roku nabiera wyjątkowego znaczenia, ponieważ zarówno obecna siedziba Opery Wrocławskiej, jak i Nabucco obchodzą swoje 180. urodziny! Rówieśnicy świętować będą m.in. przy jednym z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki operowej – Va, pensiero. Solistów, chór i orkiestrę poprowadzi Maestro Bassem Akiki, Dyrektor Muzyczny Opery Wrocławskiej.

Nabucco Opery Wrocławskiej zobaczymy w dwóch obsadach – w pierwszej z nich w tytułową postać wcieli się Mikołaj Zalasiński, a w drugiej – Krzysztof Szumański, który na deskach Opery Wrocławskiej debiutuje w tej roli. Jako Ismaele wystąpią Łukasz Załęski oraz Aleksander Zuchowicz, jako Zaccaria – Grzegorz Szostak i Volodymyr Pankiv. Partię Abigaille zaśpiewają Karina Skrzeszewska i Anna Lichorowicz-Erdei, a Fenenę – Katarzyna Haras i Aleksandra Opała.

Artyści wystąpią na tle wyjątkowej scenografii, której najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromnych rozmiarów głowa o dwóch twarzach, obrazująca z jednej strony tytułową postać dyktatora Nabuchodonozora, a z drugiej strony jego córkę – Abigaille. Kostiumy do spektaklu stworzyła Natalia Kitamikado, która również współpracowała z Operą Wrocławską jako scenografka i odpowiadała za wizualną stronę opery dla dzieci Najdzielniejszy z rycerzy Krzysztofa Pendereckiego w 2018 roku.

Treść libretta Nabucco stworzył Temistocle Solera – dzieje niewoli babilońskiej opowiedziane są przez pryzmat poruszającej historii miłosnej, a wydarzenia wojenne są jedynie dla niej tłem. Reżyser Cezary Iber uwypuklił jednak motyw korumpującej żądzy władzy oraz klęski jej pragnących, przekładając dziewiętnastowieczne dzieło na współczesny język teatru.

OPERA W WERSJI ONLINE

Nabucco Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej wciąż możemy oglądać również na VOD. To szczególna gratka dla miłośników nowoczesnych technologii, gdyż cyfrową transmisję spektaklu otworzy wlot dronem do wnętrza opery. Takie rozwiązanie już od samego początku dodaje dynamizmu opowiadanej przez artystów historii.

Dostęp do spektaklu można wykupić na stronie www.opera.wroclaw.pl w zakładce VOD.
Koszt dostępu to 20 zł.

(-)
Opera Wrocławska
7 września 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia