Gwiazdy i studenci apelują o pomoc dla Andrzeja Strzeleckiego

Apel o pomoc

Andrzej Strzelecki walczy z rakiem i prosi o wsparcie. W sieci cały czas trwa zbiórka na leczenie aktora, zainicjowana przez jego córkę. - Przyjaciele i znajomi, dziękujemy za dotychczasowe wsparcie! - komentuje Joanna Strzelecka-Żylicz. Dzięki zaangażowaniu znanych osób, a także studentów Strzeleckiego, udało się już zebrać znaczącą kwotę.

Andrzej Strzelecki ma raka. Trwa zbiórka na leczenie

Andrzej Strzelecki, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie i były rektor tej uczelni, szerokiej widowni znany m.in. z serialu "Klan", ma nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Jego apel z prośbą o pomoc pojawił się na stronie fundacji Rak'n'Roll, której jest podopiecznym. Do tej pory udało się zebrać 468,00 tys. zł, potrzebna kwota to 1,5 mln zł. - Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej - komentuje córka Strzeleckiego, relacjonując jak aktualnie czuje się jej ojciec.

- Wsparcie jest ogromne. W tej całej tragicznej sytuacji to jest bardzo krzepiące. Mąż z racji wykonywanego zawodu miał przez lata kontakt z ogromną rzeszą ludzi. Telefony się teraz od nich urywają. Wszyscy dowiedzieli się o chorobie Andrzeja właśnie dopiero gdy ogłosiliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie. Nie mielibyśmy siły, by obdzwonić wszystkich ludzi, których znamy, by opowiedzieć jaka jest sytuacja - mówi z kolei w rozmowie z "Faktem" żona aktora, Joanna Pałucka.

Ludzie kultury i wychowankowie Andrzeja Strzeleckiego wspierają go w chorobie

Andrzeja Strzeleckiego wspierają ludzie kultury i sztuki, a także jego wychowankowie, apelując o przyłączenie się do pomocy.

- Pomóżmy Andrzejowi Strzeleckiemu. Przychodzi w życiu czasem taka chwila, kiedy nawet najmocniejsi i najzaradniejsi nie są stanie poradzić sobie bez wsparcia bliskich, rodziny, przyjaciół, czy znajomych - pisze Związek Artystów Scen Polskich, przypominając o okrągłych jubileuszach aktora. - Pomóżmy Andrzejowi wyjść z tego zwycięsko tak, abyśmy wspólnie z nim mogli świętować za rok 55-lecie pracy artystycznej a za dwa lata jego siedemdziesiątkę! Niech z naszą pomocą, 4 lutego 2022 roku będzie dla niego najpiękniejszym urodzinowym karnawałem w ŻYCIU!!! - podkreśla ZASP.

- Zachorował rektor Andrzej Strzelecki. Jest parę pomysłów na to, by go wspierać. Jednym z nich jest Lepiej dla Andrzeja. Lepieje mogą być z farb, z nut... - zachęca z kolei obecny rektor Akademii Teatralnej, Wojciech Malajkat, nagrywając dla Strzeleckiego krótki filmik.

Pomysł Wojciecha Malajkata podchwycili studenci Akademii Teatralnej, m.in. Błażej Stencel.

- Człowiek, który uwierzył w niejednego z Nas! dla mnie i mojego roku "szkolny tata" Zawsze walczy o Nas jak lew! ROCZNIK BEZ SELEKCJI! Nigdy nie zapomina o naszych urodzinach, dniu dziecka i innych świętach. Mamy w szufladach mnóstwo pięknych słów i listów, które Profesor zawsze dołącza do swoich prezentów. Kiedy nas przedstawia, zawsze mówi " zapamiętajcie te nazwiska " - co tylko pokazuje Nam jak bardzo w Nas wierzy. Kiedy już opuściliśmy szkolne mury to Nasze relację wcale się nie zmieniły. Do dzisiaj wiemy, że możemy zawsze na Profesora liczyć! Teraz my będziemy walczyć! Armia, która chce pomóc jest ogromna! i powiem Wam, że wiem, że ta walka zostanie WYGRANA! Wpłacajcie, Udostępniajcie! - apeluje studentka AT, Ewelina Bator. - P.S Kiedyś dostaliśmy od Profesora małą, szklaną świnkę ze skrzydłami... żebyśmy wiedzieli, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Profesorze! Jesteśmy - dodaje.

- Apeluję do wszystkich sympatyków i przyjaciół talentu Andrzej Strzelecki, wspaniała postać Polskiej kultury potrzebuje pomocy! - komentuje z kolei nowy dyrektor krakowskiego Teatru Bagatela, Krzysztof Materna.

- Andrzeju - wygrasz! Pomagajmy - pisze dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

- Kochani! Andrzej Strzelecki - genialny aktor, wspaniały człowiek, Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie walczy o życie. Jego studenci mówią, że to On zawsze pomagał ludziom - teraz sam potrzebuje pomocy... ma nieoperacyjnego raka, ale w Stanach są leki, które musi przyjmować, aby przeżyć. Każdy miesiąc leczenia kosztuje 37000 $. Potrzeba łącznie 1500000 złotych. Proszę pomóżcie, jeśli możecie wpłaćcie lub przekażcie dalej linki i zdjęcia - zachęca do zbiórki Barbara Kurdej-Szatan.

- Profesorze , proszę się trzymać, jeśli ktoś chce pomóc - nic prostszego - komentuje z kolei Mateusz Damięcki.

- Wspaniały kompan, artysta, twórca, nauczyciel, aktor... Podał mi rękę parokrotnie, kilka lat temu dzieliliśmy wspólną garderobę w teatrze "Syrena" z nim i Staszkiem Tymem, moimi przewodnikami przez świat humoru, we wspólnie granych skeczach spektaklu "Trójka do potęgi" mnie amatorowi pomagali, opowiadali anegdoty, rzucali wspomnieniami, wspaniali obaj, wspaniały on. A teraz dopadł go rak, wstrętny, nieoperacyjny, ale do wyleczenia nowym lekiem. Jego brat wygrał, on też musi wygrać. Lek kosztuje 37 tysi miesięcznie. Zbieramy! Za zbiórką stoi Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie, więc zero ściemniania. Proszę, kliknijcie jako i ja klikam. Ślijcie dużo, mało, cokolwiek - apeluje Zbigniew Hołdys.

Za okazaną pomoc i wsparcie dla Andrzeja Strzeleckiego dziękuje jego córka.

Drodzy Przyjaciele i znajomi, dziękujemy za dotychczasowe wsparcie ! Mamy prawie 400 tysięcy !!! Dziękuję za ogromne wsparcie - pisze Joanna Strzelecka-Żylicz, zachęcając do obserwowania specjalnego profilu Dla Andrzeja.

Kim jest Andrzej Strzelecki?

Andrzej Strzelecki to aktor, satyryk, reżyser teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej i były rektor uczelni. Autor scenariuszy sztuk i musicali. W 1974 r. ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 r. - Wydział Reżyserski. W 2004 r. zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.

W latach 1974–1981 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Znany z ról filmowych ("Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później"), oraz serialowych ("Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe").

Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynie też ze swojego zamiłowania do gry w golfa. Był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. Swojemu hobby poświęcił pierwszą książkę z 2007 r. zatytułowaną "Człowiek w jednej rękawiczce".

(-)
Onet Kultura
16 czerwca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...