Gwiazdy kina i kolejne premiery Transatlantyku

Gwiazdy światowego kina i kolejne premiery Transatlantyku 2020: Colin Firth, Rosy de Palma, “Tajemniczy ogród”

Początek roku szkolnego to najlepszy moment, żeby ogłosić, że gwiazdy światowego kina oraz premiery wyczekiwanych filmów dla młodych widzów zagoszczą w kinach i na ekranach komputerów za miesiąc - a wszystko dzięki jubileuszowemu 10. Festiwalowi Transatlantyk, który odbędzie się w Województwie Śląskim, w Katowicach!

Jeśli dziś 1 września, to znaczy, że dzieci - oraz ich rodzice - potrzebują dobrych wiadomości. Spieszy z nimi Festiwal Transatlantyk, który dokładnie za miesiąc rozpocznie się w kinach (w Katowicach) oraz online (w całej Polsce!). Zastanawiacie się, co łączy Colina Firtha, Roksanę Węgiel, "Stranger Things", Andrzeja Chyrę i jedną z ulubionych aktorek Almodovara, Rosy de Palmę? Odpowiedź jest prosta: FILMOWY KLAN URWISÓW, czyli sekcja dla dzieci przygotowana przez jubileuszowy 10. Festiwal Transatlantyk!

POKAZY W KINIE
Czwartą edycję Filmowego Klanu Urwisów otworzy nie lada gratka, bo polska premiera najnowszej filmowej adaptacji wielokrotnie ekranizowanego "Tajemniczego ogrodu" (sobota, 3 października). W jednej z najpiękniejszych baśni wszech czasów, mówiącej o potężnej, uzdrawiającej mocy przyjaźni, natury, wyobraźni i nadziei, zobaczymy gwiazdy wielkiego ekranu - znaną doskonale młodym widzom Julie Walters, którą pamiętamy z serii filmów o Harrym Potterze czy o misiu Paddingtonie. W filmie (w roli wujka Mary) występuje również nagrodzony Oscarem Colin Firth, którego młodzi widzowie mieli okazję oglądać w musicalu "Mary Poppins powraca". W roli Mary debiutująca dwunastoletnia Dixie Egerickx, wybrana przez producentów filmu spośród 800 kandydatek. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Wojciecha Malajkata i Roksanę Węgiel. Za realizacyjny rozmach filmu, przepełnionego zdjęciami najpiękniejszych parków Wielkiej Brytanii, odpowiadają producenci Harry'ego Pottera i Paddingtona.

W niedzielę 4 października Festiwal zaprosi najmłodszych urwisów - przedszkolaki - na opowieść o przygodach dobrze im znanych (np. z lubianej serii książek) Pettsona i Findusa, którzy tym razem będą uczyć się sztuki kompromisu pomiędzy potrzebami innych a swoimi. Film "Pettson i Findus - wielka wyprowadzka" to ciepłe i ważne spojrzenie na emocje najmłodszych widzów.

POKAZY ONLINE
Kolejną gwiazdą światowego kina, którą zobaczyć będą mogły wszystkie urwisy z naszego klanu, jest Rosy de Palma, odkryta przez Pedro Almodovara i doskonale znana w Polsce dzięki jego filmom, np. "Przerwane objęcia", "Kika" czy "Kobiety na skraju załamania nerwowego" . W filmie "Mój brat ściga dinozaury" Rosy de Palma wciela się w ciocię Rock - ciotkę głównego bohatera. Film, zdobywca tegorocznej nagrody EFA Young Audience Award, pokazany zostanie przedpremierowo 6 października. Dzień później, 7 października, również pokaz przedpremierowy - Transatlantyk zaprasza wszystkie dzieci na komedię "Abe" ze znanym z kultowego "Stranger Things" Noah Schnappem w roli głównej.

Innym filmem, który w ramach pokazu online Transatlantyk zaprezentuje wszystkim dzieciom (a także: dzieciom w nas) jest prawdziwa wizualna uczta, czyli animacja "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" ("Wyspa niedźwiedzi") na podstawie cenionej włoskiej książki dla dzieci autorstwa Dino Buzattiego. Film był pokazany w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2019 roku. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Andrzeja Chyrę.

Fanki i fani animacji docenią również inny projekt – zrealizowany w całości przez jedną osobę film "Odległa kraina" Gintsa Zilbalodisa, który nie tylko wyreżyserował ten magiczny film, ale także napisał do niego scenariusz, wyprodukował go, skomponował muzykę, a także odpowiadał za samą animację. "Odległa kraina" prezentowana była na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym w Annecy, gdzie zdobyła jedną z głównych nagród (Contrechamp Award). Transatlantykowy pokaz (online) "Odległej krainy" poprzedzi kolejna festiwalowa premiera filmu, tym razem animowanego, pt. "Papierzynka i Pająk", zrealizowanego przez specjalizującą się w animacji papierowej Eleanor Stewart oraz Douglasa Irvine'a.

Wszystkim filmom (prezentowanym stacjonarnie i online) towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty.

Józefina Bartyzel
Materiał nadesłany
2 września 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia