Halina Łabonarska czyta Edytę Stein

11. Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra w Poznaniu

Od kilku lat z okazji Dnia Papieskiego przygotowywana jest specjalna edycja Verba Sacra pod nazwą Lektury Jana Pawła II. W ramach tego cyklu prezentowano: "Króla Ducha" Słowackiego, "Księgę Życia" św. Teresy z Avila, "Noc ciemną" św. Jana od Krzyża, "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny" św. Ludwika Grignon de Montfort oraz "Modlitwy Jana Pawła II"

W tym roku wybrano Edytę Stein – św. Teresę Benedyktę od Krzyża, beatyfikowaną i kanonizowaną przez Jana Pawła II. Warto zaznaczyć, że właśnie w październiku mija 120 lat od jej narodzin. W niedzielę 9 października w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu usłyszymy wykonaniu Haliny Łabonarskiej trzy teksty, które przeznaczone pierwotnie były dla wspólnoty karmelitańskiej: „U Stóp Krzyża”, „Ave Crux!” i „Gody Baranka”. Przekładu dokonała nieżyjąca już  S.Immakulata Adamska OCD, bardzo zasłużona dla upowszechnienia postaci i dzieł Edyty Stein w Polsce.

Komentarz przygotował bp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, autor ksiązki „Edyta Stein. Filozof i łaska wiary”. Skupiając się na problemie odkrycia wiary, które wyraża wypowiedziane przez Stein zdanie – „to jest prawda” – pisze m.in.: Do odkrycia tej prawdy Edyta Stein dochodziła pośród bólu poszukiwań. Mówiąc później o tym okresie, powie przecież: „Moja tęsknota za prawdą była mą jedyną modlitwą”. Była to droga nie tylko czysto osobistych poszukiwań. Torowali ją dla niej również inni ludzie. Do nich przede wszystkim należał jej ukochany mistrz Edmund Husserl. To on wpoił w nią konieczność bezstronnego podchodzenia do badanych zjawisk, wręcz bezkompromisowej uczciwości wobec przedmiotu badań, o czym przejmujące świadectwo dała nie tylko sama Edyta Stein, ale również tacy jego uczniowie, jak Hedwig Conrad-Martius czy Peter Wust. Natomiast spotkanie z Maxem Schelerem sprawiło, że poznała na swej drodze wybitnego intelektualistę, który przyznawał się do katolicyzmu i z niego czerpał inspiracje dla swych filozoficznych poszukiwań. Jawił się jej zatem jako świadek wiary, który swą postawą łamał w niej powoli intelektualne uprzedzenia, jakie zarówno ona, jak i niemal całe ówczesne środowisko akademickie żywiło wobec ludzi wierzących w Boga, patrząc na nich z góry, z wyżyn swego jakoby nieomylnego intelektu.

Podczas prezentacji schola Karmelitów Bosych zaśpiewa 4 chorały: Nos autem, Per signum, Crux fidelis, Lamentacje Jeremiasza. Niedziela 9 października 2011 roku godz. 17:00, Bazylika Archikatedralna w Poznaniu. Wstęp wolny. 

Przemysław Basiński
Materiały Organizatorów
7 października 2011

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia