Hamlet wielokulturowy

Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy"

Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Imprezę, która wieńczy ogłoszony przez UNESCO Rok Grotowskiego, rozpoczyna prezentacja spektaklu Eugenia Barby "UR-Hamlet" ze słynnego Odin Teatret

Barbę, który w niedzielę we wrocławskim Ratuszu otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego medal Gloria Artis, trudno nazwać po prostu reżyserem. 

Twórca duńskiego teatru laboratoryjnego Odin Teatret i Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA) jest przede wszystkim poszukiwaczem. Urodzony we Włoszech - ale od ponad pół wieku mieszkający w Skandynawii - twórca nie odebrał uniwersyteckiego wykształcenia w tej dziedzinie, a jako jedno z najważniejszych doświadczeń w jego artystycznej karierze wspomina trzyletni pobyt w opolskim Teatrze 13 Rzędów, gdzie w latach 60. współpracował z Jerzym Grotowskim. - To wzruszające, kiedy emigrant wraca do miejsca, gdzie się urodził. Ja zawodowo narodziłem się w Polsce. Kiedy tu przyjechałem w latach sześćdziesiątych, miałem wiele wyobrażeń na temat świata, a lata spędzone w Opolu bardzo mnie zmieniły. Tu wchłonąłem DNA polskiej kultury - mówił Barba na konferencji prasowej poprzedzającej festiwal "Świat miejscem prawdy".

Prace nad prezentowanym od niedzieli do środy spektaklem „UR-Hamlet” (premiera w 2006 roku), trwały trzy lata. Nie tylko w duńskim Holstebro, gdzie ma swoją siedzibę Odin Teatret, ale także w Rawennie, Wrocławiu, Sewilli i na Bali. W widowisku bierze udział blisko stuosobowa obsada, w tym muzycy i aktorzy Gambuh Desa Batuan Ensemble z Bali. „UR-Hamlet” to opowieść o duńskim księciu, oparta nie na słynnym dramacie Szekspira, ale na pismach pierwszego, XIII-wiecznego kronikarza Danii Vita Amlethi Saxo Grammaticusa. W tej preszekspirowskiej wersji Hamlet był potomkiem Wikingów, odsuniętym od władzy synem jednego z jutlandzkich książąt. Na bazie tej opowieści Barba stworzył rzecz o władzy i szaleństwie, a jednocześnie oddał hołd uprawianej przez siebie dziedziny sztuki. - Zaprosiłem do udziału w „UR-Hamlecie” Gambuh Desa Batuan Ensemble, ponieważ ich tradycja - gambuh - jest jedną z najstarszych form teatralnych na świecie. Dla współczesnego człowieka powolność ich ruchów początkowo jest nie do zniesienia, łączy się z cierpieniem, jednak gdy wchodzimy w ich rytm, docieramy do głębi ludzkiej natury - tłumaczył Barba.

Oprócz spektaklu "UR-Hamlet" we Wrocławiu zobaczymy monodram "Moje sceniczne dzieci" w wykonaniu Else Marie Laukvik z Odin Teatret. Artyści Gambuh Desa Batuan Ensemble wystąpią także w Teatrze Lalek i na wrocławskim Rynku. Prezentacjom towarzyszą projekcje filmów poświęconych działalności Eugenia Barby i Odin Teatret.

Oprócz spektaklu Eugenia Barby, w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy" zobaczymy także przedstawienia m.in. Piny Bausch, Petera Brooka, Anatolija Wasilijewa i Tadashiego Suzukiego. 

Spektakl "UR-Hamlet" możemy zobaczyć w niedzielę, poniedziałek, wtorek oraz w środę we wrocławskim Arsenale (godz. 21). Bilety kosztują 40 i 50 zł.

Więcej o festiwalu - www.rokgrotowskiego.pl

Katarzyna Kamińska, współpraca akol
Gazeta Wyborcza Wrocław
15 czerwca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...