Harlekin na inaugurację

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Już po raz jedenasty w warszawskim Teatrze Na Woli w dniach od 19. do 29. sierpnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Teatr Na Woli oraz działające na jego terenie Warszawskie Centrum Pantomimy.

Imprezie, zainicjowanej w 2000 roku przez Bogdana Augustyniaka oraz Stefana Niedziałkowskiego, od sześciu już lat kierunek rozwoju wyznacza Bartłomiej Ostapczuk – dyrektor artystyczny Festiwalu (aktor-mim, choreograf, reżyser, założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy).

Festiwal w Teatrze Na Woli jest najważniejszym w Polsce przeglądem międzynarodowych teatrów pantomimy oraz występów solowych. O jego unikalności w skali światowej świadczy wysoki artystycznie poziom zapraszanych na festiwal przedstawień oraz fakt prezentacji widowisk wyłącznie niewerbalnych. Różnorodność form, treści i stylów, prezentacja współczesnych form sztuki mimu i pantomimy oraz wymiana doświadczeń artystów z całego świata – to wszystko zapowiada artystyczny ferment na XI Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu, którego nie można przegapić!

Podczas tegorocznej 11. edycji publiczność będzie miała okazję zobaczyć najnowsze spektakle twórców znanych z poprzednich lat oraz najciekawsze produkcje grup, które w Polsce zaprezentują się po raz pierwszy. Smakiem dla widzów będą światowe praremiery, dla praktyków zaś, zorganioowane już tradycyjnie podczas festiwalu, warsztaty z wybintymi artystami. W tym roku bloki autorskich zajęć poprowadzą: Marek Oleksy, Zbigniew Szymczyk, Przemysłąw Grządziela, Mirenka Cechowa, Radim Vizvary, Gyongyi Biro, Alexander Neander oraz Wolfram Bodecker.  
 
W piątek 19. sierpnia o godz. 19.00. festiwal rozpocznie spektakl “Harlekin” – melanż etiud i obrazów łączących komedię i tragedię, teatralnej grupy Derevo. Jej założycielem jest Anton Adasinsky – były aktor teatru klaunów Licedei, frontman i instrumentalista grupy awangardowych muzyków i aktorów leningradzkich "Awia". Derevo znane jest z tego, że wymyka się wszelkim klasyfikacjom, łącząc w sobie:pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell\' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening. W "La Libre Belgique" naspiano o nich: "Ani teatr, ani pantomima, ani musical, ani taniec, ale wszystko razem w tym samym czasie”.

W sobotę 20. sierpnia o godz. 19.00. zaprezentowane zostaną „Przedwczorajsze historie” w reż. Bartłomieja Ostapczuka – plenerowy spektakl Teatru Pantomimy Mimo z Warszwwy. Artyści przedstawią w nim atmosferę bezpowrotnie minionej epoki oraz przywołają świat, który – jak podkreślają – „ocalał na pożółkłych fotografiach”.

W niedzielę 21. sierpnia o godz. 19.00. znany warszawskiej publiczności od lat – Gregg Goldston – zaprezentuje „Louder than Words” (Więcej niż słowa). Jest to dwugodzinny występ solowy, w ramach którego przedstawi on swoje cztery światowe prapremiery. Jak zapewniają organizatorzy: „Wieczór wypełni komedia, tragedia, piękno i finezja, całość zaś składać się będzie zarówno z nieoczekiwanych, jak i klasycznych etiud”.

Festiwalowy poniedziałek  (22. sierpnia o godz. 19.00.) należeć będzie do czeskiego Zespółu Teatro Tantehorse. Grupa ta, założona przez Miřenkę Čechową oraz Radima Vizvarego,  prezentująca niezwykle wysoki poziom warsztatowy i artystyczny w swojej twórczości łączy sztukę mimu, teatr oraz taniec współczesny. W tym roku w ich wykonaniu zobaczymy „Tantehorse” – przedstawienie opowiadające historię gotowego do poświęceń chłopca w imię ukochanej zabawki – konia, który zaginął w wirtualnym świecie podczas wojny.

We wtorek 23. sierpnia o godz. 19.00 zaprezentuje się wrocławski Teatr Formy, założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, ze spektaklem „Only you” w reż. Józefa Markockiego. Spektakl „o miłości trudnej, czasem absurdalnej, ale możliwej...” – jak mówi sam twórca.

W środę 24. sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się już tradycyjnie, cieszący się sporym powodzeniem w poprzednich latach, Wieczór Współczesnej Pantomimy pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Jest to tworzona w czasie trwania festiwalu prezentacja etiud w wykonaniu kilkudziesięciu artystów z różnych miejsc na świecie. W tym roku w Wieczorze Współczesnej Pantomimy udział wezmą: Gregg Goldston, Bartlomiej Ostapczuk, Alexander Neander, Wolfram Bodecker, Józef Markocki, Przemysław Grządziela, Mirenka Cechowa, Radim Vizvary oraz adepci Studia Pantomimy w Teatrze Na Woli, uczestnicy tegorocznej edycji Szkoły Współczesnej Pantomimy i uczestnicy warsztatów teatralnych dla osób niesłyszących prowadzonych w Warszawskim Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli organizowanych przez Muzeum Pałac w Wilanowie

Czwartek 25. sierpnia o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie spektakl pt. „Le placard” francuskiej grupy L’optimiste i Paolino&Co. W przedstawieniu „Le placard” zaprezentowana zostanie intrygująca historia zapomnianej pary z długim stażu. Dwie postaci – kreowane przez wychowanki Marcela Marceau – Gyöngyi Biro oraz Sophie Weiss – malują wrażliwy i wzruszający obraz relacji międzyludzkich. Zamknięte w wąskiej szafie                  – przestrzeni, w której nie mija czas, żyją swoim codziennym życiem w rozwiązłości szybko osiągającej poziom absurdu.

W piątek na warszawskim festiwalu (26 sierpnia o godz. 19.00) będzie można obejrzeć przedstawienie szwajcarskiej grupy teatralnej – „Spettatori” reż. Pavla Štouraca. Spektakl ten stanowi połączenie teatru ruchu, tańca i klaunady z muzyką na żywo, skomponowaną i wykonywaną przez samych artystów. W widowisku skonstruowana na zasadzie kalejdoskopu obrazów – realistyczna atmosfera początku – rozpływa się w surrealistycznym świecie, a tematyka spektaklu oscyluje wokół zagadnień: ”Kim są aktorzy, a kim widzowie? I gdzie jest teatr?”

W sobotę 27 sierpnia o godz. 19.00 występ jednego w swoim rodzaju rosyjskiego klaunowsko-mimicznego teatru – Licedei, tworzącego na  granicy tradycyjnej klaunady, teatru rewiowego i tragifarsy. Artyści zaprezentują w Warszawie „Fly and Saw” – najlepsze dzieło Leonida Leikina, z udziałem innych znanych aktorów teatru Licedei takich jak Anwar Libabov, Victor Solovyev, Anna Orlova i inni. W przedstawieniu znany klaun prowadzić będzie poufną rozmowę z widzem o swoim twórczym życiu i życiu teatru. Przed widownią rozpostarta będzie charakteryzacja, kostium, obraz, w którym artysta wchodzi do pokoju przez drzwi, staje na scenie i prezentuje swoją mistrzowską kreację.

Festiwal zakończy spektakl „Deja vu” znanej warszawiakom niemieckiej grupy „Bodecker & Neander” – uczniów Marcela Marceau. Zaprezentują oni zupełnie nowe przygody z udziałem dwóch tragikomicznych postaci, które Bodecker & Neander prezentują szerokiej publiczności już od ponad dziesięciu lat.

Katarzyna Łuczyńska
Dziennik Teatralny
19 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia