HartOFFanie Teatrem, wieczór 61

Wieczór poświęcony historii bytomskiego Teatru Wiatyk oraz spotkanie z aktorami zespołu

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

W tym roku mija 35 lat od daty założenia Teatru Wiatyk i 25 lat od śmierci jego twórcy Romualda Czubaka. Jest to niepowtarzalna okazja do przypomnienia postaci Czubaka, jednego z najważniejszych twórców pochodzących z naszego miasta i historii teatru.

Teatr Wiatyk powstał w listopadzie 1979 r. w Bytomiu. Założycielem, autorem tekstów i reżyserem spektakli był Romuald Czubak. Siedzibą teatru był bytomski klub studencki Pyrlik, początkowo na ul. Jagiellońskiej, a później na ul. Browarnianej.
Premiery:
1980 – „Gag gratisowy" / „Szybko jak pies"
1981 – „Rozdarcie"
1982 – „Droga z powrotem" / „Die Weile"
1983 – „Hotel pod ciemną gwiazdą"
1985 – „Sen Laubego"
1986 – „Świątynia i serce"

Na tle szeregu teatrów „studenckich" czy alternatywnych lat 80-tych XX w. teatr Wiatyk wyróżniał się przede wszystkim tematyką spektakli i modelem gry aktorskiej, czyli eksploracją śląskiej tożsamości regionalnej z jednej strony w połączeniu z punkową ekspresją i stylistyką aktorów na scenie z drugiej. Wszystko to doprawione było absurdalnym humorem.

Przywoływanie niemieckich korzeni Śląska, antysystemowe teksty polityczno-społeczne oraz pełen absurdu charakter spektakli nie mogły oczywiście trafić do gusty ówczesnym władzom. Teksty podlegały nieustannym ingerencjom cenzorskim, a spektakle nierzadko odbywały się na zamkniętych pokazach.

Mimo tych przeciwności oraz swoistej specyfiki w warstwie tekstowej i konceptualnej teatr Wiatyk zyskał szerokie grono naśladowców w całej Polsce oraz uznanie poza granicami kraju. Historię teatru definitywnie zakończyła emigracja Romualda Czubaka do Niemiec w 1988 r. i jego tragiczna śmierć w miejscowości Neustadt an der Weinstraße w Nadrenii-Palatynacie w 1989 r.

W archiwach teatru zachowały się bowiem filmowe rejestracje kilku spektakli teatru. Materiał ten obejmuje ponad 2 godziny filmu, z czego w siedzibie BCK-u zaprezentowany zostanie jeden cały spektakl oraz krótkie fragmenty pozostałych (maks. 1 h).

(na podstawie materiałów zespołu)
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami Teatru Wiatyk.

Organizatorzy prezentacji: BECEK i Stowarzyszenie im. Ignacego Hakuby z siedzibą w Bytomiu.
CZAS: 30 października (czwartek), godz. 18.00, wprowadzenie oraz projekcje rejestracji archiwalnych spektakli – ok. 75 min, spotkanie z zespołem - ok. 30 minut
MIEJSCE: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu
BILETY: wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki

KONTAKT:
Dagmara Gumkowska, d.gumkowska@becek.pl, 32/3893109 w. 109
Agnieszka Skowronek, a.skowronek@becek.pl, 32/3893109 w. 107

(-)
Materiał Organizatora
23 października 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia