HartOFFanie Teatrem - wieczór 62. "Twarze Medei"

9 listopada w Bytomskim Centrum Kultury premiera spektakl teatru tańca "Twarze Medei" - oraz spotkanie z zespołem

"Świat jest z obu stron nachylony, staraj się więc stać pośrodku. Znaczy to, że można spaść. Wszyscy wiemy i widzimy, że ludzie nieustannie spadają ze świata - stają na pochyłości i zaczynają się zsuwać. To kolejny sens bycia pośrodku. Każdy woli stać na równym gruncie, ponieważ życie jest bardzo skomplikowane, a nikt nie chce zawisnąć na krawędzi rzeczywistości, uczepiony paznokciami. Taki los spotyka wielu ludzi (...) I gdy już tak zawisną, pozostaje im tylko wytężyć siły, żeby nie spaść całkowicie".
Susan Sontag

"Twarze Medei" to spektakl teatru tańca zainspirowany twarzami kobiet napotkanymi na ulicach Śląska, Bytomia. Te kobiety, nigdy nie przyznają się do słabości, ale tylko one wiedzą, jak rodzi się ich siła.

"Twarze Medei" do spektakl dedykowany kobiecej energii, inteligencji i intuicji, cechom, które wyostrzają się w momentach zagrożenia i pozwalają nie ześliznąć się z " pochyłości".

(na podstawie materiałów zespołu)

Po spektaklu spotkanie z zespołem.

**

Projekt "Twarze Medei" powstaje dzięki stypendium artystycznemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości - jakie na jego realizację otrzymała Anna Kosiorowska i jest realizowany we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego, Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu.

**

koncepcja i choreografia Anna Kosiorowska

taniec: Natalia Dinges, Zuzanna Kasprzyk, Jan Lorys, Kim Sokolowski (DE), Agafija Wieliczko

materiał filmowy: Marek Bania Berenikafilm

muzyka: Portico Quartet, Stanisław Bromboszcz, ludowe tańce bułgarskie, ludowy taniec grecki

PREMIERA: 9.11.2014 w BECEKu

***

CHREOGRAFIA:

Anna Kosiorowska - otrzymała półroczne stypendium ministerialne z Funduszu Promocji Twórczości w 2014 roku na realizację spektaklu "Twarze Medei". Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu gdzie studiowała taniec współczesny i choreografię i pod okiem Jacka Łumińskiego, Louise Frank, Josefa Frucka, Idana Cohena. W 2012 roku wzięła udział w performance Mariny Abramović i Joan Jonas w ramach Ruhrtriennale w Essen (Niemcy). Pierwsze własne projekty realizowała jeszcze w ramach studiów: "Ciała Obce" - pod okiem Waldemara Raźniaka, "La Mariposa" - solo z udziałem Klaudii Stefanowicz. "Rejs" - duet z Zuzanną Kasprzyk nagrodzony w ramach konkursu choreograficznego, 321 Taniec w Krakowie i pokazany w ramach Solo Duo w Budapeszcie.

TANIEC:

Natalia Dinges

Urodzona w Siemianowicach Śląskich w 1989 roku. Tancerka, aktorka. Obecnie związana z Teatrem Polskim w Bielsku Białej ("Hotel Nowy Świat" reż. Magdalena Piekorz, "Zorba" reż. Witold Mazurkiewicz), Teatrem Śląskim w Katowicach ("Meblościanka" reż. Błażej Peszek) oraz spektaklami: "Profanum" chor. Kamil Wawrzuta, "ExEgo" chor. Maciej Beczek, "Kalina" reż. Varvara Krasutskaya (Teatr Korez). W przeszłości współpracowała m.in. ze: Śląskim Teatrem Tańca, Idanem Cohenem, Thabo Rapoo, Mamelą Nyamzą, Rachel Erdos, Jennifer Irons, Jackiem Łumińskim, Jakubem Lewandowskim, Rafałem Urbackim, Cie ALIAS Company, Sylwią Hefczyńską-Lewandowską, Waldemarem Raźniakiem.

Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Swoją edukację poszerzała lub wciąż poszerza w ramach: wymiany studenckiej programu Erasmus z "CODARTS - Academy for The Arts" z Rotterdamu na wydziale tanecznym; "Crossing Project 2010" - programu wymiany doświadczeń młodych artystów performatywnych dziedzin sztuki; licznych międzynarodowych oraz polskich festiwali i warsztatów teatralnych: "Club Guy and Roni Company", Anouk van Dijk, Dance Works, Nigel Charnock, Louise Frank, Joe Alter, Micheal Schumacher, Michele Kelemenis, Vincent Mantsoe, Georg Blaschke, Werner Bechter , Harmen Tromp, Hilke Diemer, Anna Piotrowska, Janusz Skubaczkowski, Witold Jurewicz, Leszek Bzdyl, Jacek Owczarek, Krzysztof Skolimowski, Anna Krysiak. Tworzy także projekty autorskie m.in.: "Kurdele bele" - spektakl interdyscyplinarny prezentowany na "sSAFka" Student Art Festival. Przed rozpoczęciem studiów uprawiała profesjonalnie akrobatykę sportową, co w znacznej mierze wpłynęło na jej taneczne wykształcenie.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne oraz wyniki w nauce (2010).

*

Zuzanna Kasprzyk

Urodziła się w 1988 roku, w wieku 9-ciu lat rozpoczęła naukę w Prywatnej Szkole Baletowej M.M. Szewczenko w Gliwicach, którą ukończyła w 2008 roku pod kierunkiem Elżbiety Mickiewicz.

W roku 2008 rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Przez cały okres studiów otrzymywała stypendium Rektora za wyniki w nauce.

W tym czasie uczestniczyła również w licznych warsztatach oraz festiwalach m.in. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, Gdańskim Festiwalu Tańca, 2nd Biennial Dance Instruction Workshop/Dance Plan Germany in Folkwang University Essen, Your Chance Moscow International Festival of Graduate and Student Performances. Na XXX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała nagrodę TVP Łódź za rolę Alice w spektaklu dyplomowym "Czyż nie dobija się koni?". W sierpniu 2011 roku wzięła udział w polsko-francusko-niemieckim projekcie łączącym taniec z nowymi mediami TanzMediaAkademie w Weimarze organizowanym przez Bauhaus Universitaet.

W latach 2012 i 2013 uczestniczyła w warsztatach filmowych Summer Media Studio na Litwie, co pozwoliło jej na zdobycie doświadczenia w pracy z kamerą, współpracę w międzynarodowym zespole oraz uczestnictwo w realizacji filmu. Ponadto w roku 2012 zdobyła nagrodę Best Actress. Od dwóch lat pracuje niezależnie z Anną Kosiorowską. Duet "Rejs", który jest wynikiem tej współpracy był dwukrotnie wyróżniony w konkursie "321...TANIEC" w Krakowie, został również zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu SzoloDuo w Budapeszcie.

Tancerki uczestniczyły również w warsztatach mistrzowskich Dance and Dramaturgy prowadzonych przez Guy Cools'a. W roku 2013 Zuzanna wygrała międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest w Gdańsku przedstawiając 17-sto minutowe solo we własnej choreografii "We are very sorry but there is no place for Suzanna". W roku 2014 odbyła trzymiesięczną praktykę w ramach programu ERASMUS w Staatstheater Kassel pod opieką Johannesa Wielanda. W tym czasie tańczyła w musicalu "Jeckyll&Hyde". We wrześniu 2014 roku brała udział w projekcie Topologie organizowanym przez Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d'Uterpan) oraz CSW Łaźnia w Gdańsku.

*

Jan Lorys

Urodzony w Krakowie, bytomianin z wyboru. Od 2010 roku student PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Gdy uczęszczał do liceum był uczniem Studia Teatru Muzyki i Tańca w Krakowie, w którym pracował nad musicalami. Po skończeniu liceum kształcił się w szkole aktorskiej Lart studio. W tym czasie poznał tancerkę i choreografkę Iwonę Olszowską i wziął udział w jej projekcie "Ligot Cube brother". To był początek jego przygody z teatrem tańca.

Teraz jest studentem PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Podczas edukacji w tej placówce brał udział w licznych projektach, m.in. TanzMediaAkademie w Weimarze w 2011 roku, gdzie zrealizował trzy projekty "Again", "Out of humming bird" oraz "Something around the sound". Następnie w 2013 roku współtworzył spektakl w kooperacji ze studentami z Tel Avivu "Sleep too dream". Współpracował również z Operą Krakowską.

*

Kim Sokolowski

Urodził się w Marl w Niemczech. Wykształcenie taneczne zdobywał w Folkwang Hochschule (obecnie Folkwang Universitat der Kunste) w Essen. Po pięciu latach studiów dostał angaż w Folkwang Tanzstudio kierowanym przez Pinę Baush i Henriettę Horn gdzie tańczył do 2009 roku. Od tego czasu jako tancerz niezależny współpracował z choreografami takimi jak: Ben J. Ripe, Mark Sieczkarek, Chikako Kaido, Leonardo Kees, Malou Airaudo, Lutz Forster, Dominique Mercy, Johannes Wieland, Theater der Klange.

*

Agafija Wieliczko

Urodzona w 1991 roku, w Gdańsku. Absolwentka I st. Prywatnej Szkoły Muzycznej w Rumii, w klasie fortepianu (2003). Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2010). Niejednokrotnie występowała na scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni, w koncertach wokalnych. Laureatka Wyróżnienia Specjalnego za stworzenie i wykonanie choreografii: "Skażenie" na V Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu 2009. Współpracowała z Ann Vachon i Janet Pilla podczas stażu Techniki Limona w Warszawie. Stworzyła choreografię "Ja - beztroskość", na XVI Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2009). Tańczyła w spektaklu "Chopiniana" (M. Fokin, F. Chopin), na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracowała z Ewą Głowacką, Barbarą Sier - Janik, Jozefem Fruckiem, Anną Piotrowską, Waldemarem Raźniakiem i Alexandrem Azarkeviczem, tańcząc przez rok w jego zespole. Obecnie studentka V roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Wykładowca w Śląskim Teatrze Tańca. Realizatorka projektu "Panny Młode" na deskach Śląskiego Teatru Tańca w 2013 roku. Zadebiutowała na Festiwalu Agnieszki Osieckiej w Warszawie, aranżując utwory na fortepian, skrzypce i wokal (10.06.2013 r.) Zaproszona do stworzenia wystawy zdjęć i olejnych obrazów - dyptyków pt. "dał jej skrzydła". Wystawa inspirowana twórczością J. Nowosielskiego, oraz swoim procesem twórczym w spektaklu dyplomowym "Transdyptyk" A. Piotrowskiej (18.10.2013 r.) Śpiewa, komponuje Tworzy grafiki ręcznie, łącząc je z własnymi fotografiami.

(-)
Materiał Organizatora
6 listopada 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia