Hiob'51 i nagrody

"Hiob'51" - reż. Jan Nowara - Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie

Covid19 skutecznie przeszkodził wręczeniu nagród w Międzynarodowym Dniu Teatru, czyli 27 marca. W Teatrze Siemaszkowej uroczystość przełożono na wieczór 29 maja, po prapremierze sztuki „Hiob'51".

Ludzi sceny i teatralnego zaplecza nagrodzili marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak i dyr. T. Siemaszkowej Jan Nowara.

Nagrody marszałka wręczono dwojgu popularnym aktorom Marioli Łabno-Flaumenhaft i Robertowi Żurkowi oraz inspicjentce Małgorzacie Depcie. Prezydent Rzeszowa nagrodził znanych z wielu kreacji Marka Kępińskiego i Piotr Napieraja. Dyr. Nowara za aktorstwo Annę Demczuk, Justynę Król, Małgorzatę Machowską, Dagny Mikoś, Roberta Chodura i Mateusza Mikosia oraz koordynatorkę pracy artystycznej Izabelę Dudek i pracowników obsługi Wiolettę Ptak, Sławomira Domino, Marka Ferenca i Mieczysława Potocznego.

Uroczystość poprzedziła kilkakrotnie przekładana ze względu na szczytującą pandemię prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob'51", w reżyserii Jana Nowary. Partnerem Teatru w jej realizacji jest rzeszowski oddział IPN.

„Hiob'51" to opowieść o płk. Łukaszu Cieplińskim, żołnierzu wyklętym zamordowanym przez funkcjonariuszy UB strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku (identycznie sowiecka ENKWD mordowała w Katyniu i Ostaszkowie polskich oficerów). Ciepliński, jak Lis - Kula, Pilecki i in. żołnierze szczególnie zasłużeni dla Niepodległej Polski wrócił oficjalnie do naszej pamięci w latach 80. i 90. poprzedniego stulecia. Wcześniej postacie te wymazywano ze źródeł historycznych i podręczników, nie wolno było o nich pisać i niczego publikować w prasie, wspominać w radio i telewizji. Pamięć o Cieplińskim, jak Lisie - Kuli, jest trwale zakorzeniona na Rzeszowszczyźnie i w samym Rzeszowie, z tym to regionem i miastem związani byli życiorysami i działalnością. (Obaj mają w Rzeszowie pomniki i „swoje" ulice, które z sobą sąsiadują).

Sztukę o Cieplińskim napisał Jarosław Jakubowski, pisarz związany z Bydgoszczą, dla którego tworzydłem często bywają wydarzenia z historii najnowszej. Po „Obławie" i „Popiełuszce" jest to z kolei trzecia realizacja związana z polską historią najnowszą Jana Nowary. W spektaklu „Hiob'51" opowiada on o losach Cieplińskiego i innych pomordowanych oficerów IV Zarządu WiN. A także tragedii i cierpieniu osób im bliskich, które latami żyły z piętnem „zdrajców ojczyzny".

- Kluczem były dla mnie pamięć i wyobraźnia - podkreśla Nowara. - Jest to historia ludzi prawdziwych i takich samych wydarzeń. Zarazem próba uchwycenia wyobraźni bohatera, współczesnego Hioba, którego za wierność przysiędze pozbawiono prawa do godnego pochówku. Ten spektakl ma być w założeniu kolejną próbą upamiętnienia wyjątkowego i niezwykle zasłużonego człowieka, o którym przez lata pamiętać nam nie było wolno.

Płk. Cieplińskiego gra Kacper Pilch. Na scenie partnerują mu Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkała, Marek Kępiński i Robert Żurek. W filmowej części zespolonej z akcją sceniczną (w „Hiobie'51" funkcjonuje przestrzeń wirtualna) pojawiają się Dagny Mikoś (żona Cieplińskiego, Jadwiga) oraz Mariola Łabno -Flaumenhaft, Joanna Baran - Marczydło, Magdalena Kozikowska - Pieńko, Małgorzata Pruchnik - Chołka, Michał Chołka i Mateusz Mikoś.

Także laureaci konkursu recytatorskiego z projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS - Filip Birnbach, Gabriel Gryniewicz i Maciej Kruk, uczeń Akademii Aktorskiej „Artysta" w Rzeszowie Oliwier Łyczko i uczestnik Młodej Sceny Bartosz Rułka.

Zdjęcia filmowe zrealizował Marcin Pawełczak, scenografię Marek i Maciej Mikulscy, kostiumy zaprojektowała Marta Hubka, nad ruchem scenicznym zapanował Tomasz Dajewski, tłem muzycznym opatrzył Tomasz Bajerski. W spektaklu bierze udział raper Bartłomiej Skubisz „Eskaubei", który wykonuje swój utwór „Hiob'51/2021" do muzyki Wojciecha Długosza.

Spektakl i uroczystość rozdania nagród odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym. Publiczność mogła zająć tylko połowę widowni. Obowiązkowe były maseczki i dezynfekcja rąk.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
31 maja 2021
Portrety
Jan Nowara

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...