Historia everymana

"Miłość" - reż. Janiusz Kukuła - Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakl poetycki na podstawie wierszy Ks. Jana Twardowskiego, Teatr Mazowiecki w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Ks. Jan Jakub Twardowski - ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi słynne zdanie Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.

Przedstawienie składa się z wierszy ks. Jana Twardowskiego. Jest to historia „everymana", który poszukuje odpowiedzi na pytania o sens życia i podstawowe wartości.

Jesteśmy na stacji kolejowej „Miłość", na której nie zatrzymują się pociągi. Wędrowiec jednak czeka na „coś", co pozwoli mu odnaleźć samego siebie. Wiersze Ks. Jana Twardowskiego, poprzez bogactwo metafor i symboli, pozwalają na stworzenie uniwersalnego portretu współczesnego człowieka.

Janusz Kukuła - reżyser radiowy, poeta, scenarzysta. Dyrektor - Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia w latach 1992-2006 oraz 2009-obecnie. Laureat Prix Italia za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka Cyrk odjechał, lwy zostały (1996). Wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej, w tym na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie: za reżyserię Ostatniej taśmy Krappa wg dramatu Samuela Becketta (2001), Grand Prix za reżyserię słuchowiska Cezarego Harasimowicza Dziesięć pięter (2002) oraz Grand Prix za reżyserię słuchowiska Królowa i Szekspir według dramatu Esther Vilar (2014). Reżyserował spektakle multimedialne w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego: Maraton z Panem Tadeuszem (1998), Juliusza Słowackiego godziny myśli (1999) i Wesele S. Wyspiańskiego (2001), Tryptyk rzymski Jana Pawła II (2003), Dalekie wybrzeża ciszy według tekstów Jana Pawła II (2014); scenarzysta i reżyser koncertu z okazji 75-lecia Polskiego Radia – Radio Pamięć (2000); reżyser, adaptator, scenarzysta seriali radiowych: Trylogii (1997-1999), Quo vadis H. Sienkiewicza (2001), Władcy Pierścieni wg J.R. Tolkiena (2002), Motelu w pół drogi (2006-2008, 2012-2013), Ręcznej roboty (2011), Każdy żyje jak umie, czyli skąd się wzięli <<Sami swoi>> (2011). 29 listopada 2010 roku w dniu 85. rocznicy nadania przez Polskie Radio pierwszego słuchowiska, którym była Warszawianka, wyreżyserował ten dramat S. Wyspiańskiego w Studiu im. W. Lutosławskiego. Wydał powieść Miłość to znaczy. Laureat Złotego Mikrofonu (2000) oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia (2013).

Adam Woronowicz – aktor. Studia na Wydziale Aktorskim AT w Warszawie ukończył w 1997 roku. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od 2009 roku jest w zespole TR Warszawa. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004-2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr", za rolę Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène'a Labiche'a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiego według Mirona Białoszewskiego. Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W 2011r. został laureatem Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Chrzest w reżyserii Marcina Wrony.

Janusz Strobel – muzyka. Gitarzysta i kompozytor. Urodził się w 1947 roku w Gdańsku. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach i fortepianie, jednakże jego fascynacją pozostaje gitara, nieustannie sytuując zainteresowania artysty między sztuką plastyczną a muzyką. Karierę muzyczną rozpoczął w gdańskich klubach jazzowych. W 1969 Janusz Strobel przeniósł się do Warszawy i wspólnie z Henrykiem Alberem, za namową artysty, stworzyli Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel (w 2006 roku wznowiono ich płytę na CD).
W latach 80. przez kilka lat Janusz Strobel koncertował solo poza granicami kraju. Artysta gra na gitarze zbudowanej specjalnie dla niego przez polskiego lutnika – Bogusława Teryksa.

(-)
Materiał Teatru
8 lipca 2015
Portrety
Janiusz Kukuła

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...