Historia Niebieskiego w Göteborgu

"Piesek, który był niebieski" - reż. Dariusz Wiktorowicz - Teatr Dzieci Zagłębia

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie wystąpił we wrześniu w Szwecji.

W słoneczny jesienny dzień, 15 września, gościliśmy w Goteborgu Teatr Lalki i Aktora z Będzina. Wspaniała śląska ekipa odwiedziła nasze miasto po raz pierwszy, korzystając z zaproszenia organizatorów: Polskiej Szkoły Sobotniej, Chóru Polskiego w Goteborgu i Związku Polskich Katolików.

Teatr z Będzina zachwycił nas swoją twórczą pracą, wystawiając trzy widowiskowe spektakle: Piesek, który był niebieski, Kot butach i O Szewczyku, strasznym smoku, czarownicy i królewnie. Praca polskiego zespołu wrzała od samego rana, gdyż pierwsze przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 10.00.  Uczniowie i nauczyciele ze szwedzkich i polskich szkół przybyli na spektakl poruszający jakże powszechny we współczesnym świecie problem inności. Obserwacja losów niebieskiego pieska pozwoliła dzieciom wczuć się w sytuację bohatera i czerpać z niej nie tylko zabawę, ale i naukę.

Drugi spektakl, będący adaptacją baśni o niezwykłym kocie, znowu zachwycił wszystkich zgromadzonych. Dodatkową atrakcją było pojawienie się aktorów- lalek, wykonanych niezwykle precyzyjnie i „odgrywających” w przejmujący sposób swoje role.

Na ostatnim, wieczornym przedstawieniu, które zgromadziło największą ilość uczniów, nauczycieli i rodziców, odegrano bajkę O Szewczyku, smoku, czarownicy i królewnie, osadzoną w konwencji chińskiego orientu. Znana już w pewnym stopniu opowieść wzbudziła w dzieciach ponowne zainteresowanie, które na pewno na długo utkwi w ich pamięci. Każdy mógł odnaleźć tam coś dla siebie- znalazł się w niej odważny Szewczyk, piękna księżniczka, przeraźliwy smok i okrutna czarownica. Postaci występujące na scenie nie ograniczyły się tylko do sceny właściwej, ale w trakcie wartkiej akcji i trwającej rywalizacji między czarownicą a smokiem, wkroczyły na stronę przeznaczoną dla widowni. Gonitwie dwóch bohaterów wtórowały okrzyki podekscytowanych dzieci, które mogły oglądnąć z bliska szaloną gonitwę dwóch postaci.

Po spektaklach emocjom nie było końca, dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami z innymi, także z panią dziennikarką. Część z nich przeżywała akcję bajek jeszcze długo po przedstawieniach. Doskonałe widowiskowe pomysły, profesjonalizm, wspaniała gra aktorska i zadziwiająca scenografia trafiły w serca widowni.
Wspaniałe, nowe doświadczenie miało swój smak także dzięki możliwości kontaktu z aktorami po każdym przedstawieniu. Dzieci otrzymywały autografy na otrzymanych wcześniej reklamowych plakatach i ulotkach. Mogły także dotknąć elementów scenografii, zabawnych rekwizytów, a nawet lalek, które kilka minut wcześniej wzbudzały w nich tyle emocji. Ta niesamowita przygoda, łącząca naukę i zabawę poprzez kontakt ze sztuką na pewno na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Wszyscy jesteśmy zgodni, że występ Teatru Lalki i Aktora z Będzina zasługuje na najwyższe słowa uznania. Mamy także nadzieję, że zobaczymy się ze śląskimi artystami za rok.

(Tekst opublikowany na stronie Stowarzyszenia Polska Szkoła Sobotnia w Göteborgu)

Judyta Stachelska
Polska Szkoła Sobotnia
19 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...