Historie wokół starego zegara

"Carillo" - Grupa Teatralna La Tal - Instytut Cervantesa w Warszawie

Instytut Cervantesa serdecznie zaprasza na przedstawienie hiszpańskiej grupy teatralnej La Tal pt. Carillo

Jest to sześć ciepłych, pełnych humoru opowieści rozgrywanych wokół wielkiego starego zegara. Ding, dong, ding, dong... zegar wybija kolejne uderzenia i mechanizm zaczyna się poruszać. Tik-tak, tik-tak… Już czas! Klauni o wyglądzie szwajcarskich zegarmistrzów wypełniają scenę magicznymi sztuczkami. Kłótnie przeplatają się z wyrazami uczucia, zazdrość idzie w parze z pasją i namiętnością. Co zwycięży? 

Atutem spektaklu jest efektowna wizualnie scenografia – z barwnymi kostiumami w ciepłych kolorach na tle wspaniałego antycznego zegara, fascynującego swoim rozmiarem i skomplikowaną budową. Artyści przyznają, że inspiracją do stworzenia spektaklu była chęć wykorzystania potencjału artystycznego kryjącego się w tajemniczym mechanizmie, który stanowił część dekoracji ich poprzedniego przedstawienia. Należało jedynie obudzić pantomimiczną inwencję…

Spektakle organizowane są w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy i odbędą się w Parku Świętokrzyskim w poniedziałek, 4 lipca o godz. 21.00  oraz we wtorek, 5 lipca o godz. 20.00.

Wstęp wolny.

Pomysł: zespół La Tal 
Grają: : Enric Casso, Jordi Magdaleno, Sergio Pons 
Scenografia: Quico Estivill 
Wykonanie scenografii: Txema Rico 
Projekty kostiumów: Taller Maravillas 
Wykonanie kostiumów: Txema Rico 
Muzyka: Tales Music
www.cialatal.com

COMPANYIA LA TAL to zespół teatru ulicznego, który szczególny nacisk kładzie na kontakt i współpracę z publicznością. Grupa powstała w 1986 roku w Rubi (Barcelona), w Hiszpanii. Jej założycielami są: Jordi Madaleno i Eric Caso. Od początku swego istnienia La Tal przeszedł długą drogę, ewoluując od klasycznej cyrkowej klownady do teatru komicznego, łączącego magiczne obrazy i zaskakujące efekty wizualne z elementami pantomimy oraz oryginalnymi efektami dźwiękowymi.

Spektakle zespołu grane są prawie bez słów, w bogatej oprawie scenograficznej, często z użyciem ogromnych rekwizytów. Zarówno przedstawienia stacjonarne jak i uliczne parady zawsze wymagają aktywnego udziału widzów, którzy stają się nieodzownymi „aktorami” każdego pokazu. Historie opowiadane przez La Tal mają charakter uniwersalny i są zrozumiałe w całej Europie. Od 2002 roku grupa coraz częściej podróżuje, a jej międzynarodowa kariera łączy się z nową wersją spektaklu Carilló (pierwsza wersja – 1993 r. druga – 2002 r.), który staje się flagowym przedstawieniem La Tal.

Kolejną pozycją repertuarową święcącą triumfy na zagranicznych festiwalach jest Démodés, (m.in. nagroda Coup de Pouce na Festiwalu Coup de Chauffe w Cognac - Francja). W latach 2009-2010 powstaje nominowany do nagród Butaca spektakl Limbus - stworzony i wystawiony w Nou Barris Winter’s Circus w Barcelonie. Najnowsze osiągnięcie zespołu to prezentacja spektaklu Les Fotografiers na Kulturborse we Freiburgu (Niemcy) w 2011 roku.

Anna Stapór
Materiały Organizatorów
29 czerwca 2011

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia