Historie znalezione za szafą lub pod podłogą

"Kryjówka naszych sąsiadów" - neTTheatre

Zapraszamy na koncert w wykonaniu zespołu neTTheatre na godz. 18:00, 18 czerwca 2014 (środa), do Syngogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Koncert multimedialny "Kryjówka: Pieśni Naszych Sąsiadów" Paweł Passini, Patrycja Dołowy, Maria Porzyc, Daniel Moński, Łukasz Walewski, Beata Passini, Joanna Kaczmarek, neTTheatre.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 5, Wrocław. Rezerwacje tel. 504 958 252, nettheatre@gmail.com.

W jego trakcie zostaną zaprezentowane pieśni i melodie przypominające o wielokulturowym sąsiedztwie polsko-żydowskim i wielopłaszczyznowym przenikaniu się tradycji obu narodów, w tym również na polu muzyki.

Koncert zostanie wykonany przez artystów z zespołu neTTheatre - Pawła Passiniego (klarnet, instrumenty klawiszowe, syntezatory), Daniela Mońskiego (instrumenty perkusyjne), Beatę Passini (wokal), Joannę Kaczmarek (skrzypce) oraz gościa specjalnego - Łukasza Walewskiego (trąbka) z Centre of Performing Arts Mitos z Cypru.

Komplementarnym uzupełnieniem słuchanej i podsłuchiwanej oprawy muzycznej będą wizualizacje przygotowane przez Marię Porzyc na podstawie nagrań świadectw historii mówionej.

"Widoczki"
Patrycja Dołowy, Maria Porzyc, neTTheatre

Songs of My Neighbours
12 - 18 czerwca 2014

Powołanie świata "Kryjówki" odbywa się poprzez odcyfrowanie przestrzeni, która kryje w sobie całe morze ukrytych historii, wielość znaczeń, wątków, które przenikają się ze sobą, łączą jak podziemne kanały, niewidoczne arterie i gdzieniegdzie wyzierają na powierzchnię, także wydaje nam się iż już już udało się je uchwycić, lecz to co w nich niewidoczne, co nadal ukryte, wciąż jest pod powierzchnią, wciąż żyje w tkance miasta, przestrzeni. Wciąż gubi się i plącze i nie jest słyszalne. Jak głośny śpiew za grubą dźwiękoszczelną szybą, którego znaczenia możemy się tylko domyślać, jak krzyk za szybą, który jest ciszą.

Takie są właśnie żydowskie historie, historie kryjówek, skrytek, nor, piwnic. Historie znalezione za szafą lub pod podłogą. Ukryte, zamknięte i już nigdy do końca nie wypuszczone na powierzchnie. Podobnie jak historie Sprawiedliwych. Ukrywani, ukrywający się, ukrywający, ukryci.

Patrycja Dołowy poprzez swój miejski performance "Widoczki" przygotowuje grunt pod powołanie sceny "Kryjówki" na której przeprowadzimy, wydobędziemy, przyjrzymy się ukrytym znaczeniom i historiom ukrywania i bycia ukrywanym. Wydobędziemy je poprzez muzykę, słowa i obrazy już 18 czerwca o 18:00 w Synagodze pod Białym Bocianem.

Dołowy swoje działania rozpocznie 12 czerwca. Będziecie mogli spotkać się z nią w przestrzeni Wrocławia. Dać jej kawałek swoich opowieści, być świadkami małych rytuałów "zapładniania miasta pamięciami". Miasto stanie się pracownią pamięci - miejscem działania.

I artystka i każdy świadek, każda świadkini staną się uczestnikami, pozostawią swoje ślady, kolejne tropy i kolejne znaczenia. To ich wielość, wieloznaczność pozwala je (zwykle niewidoczne i zagubione) w przestrzeni miasta zobaczyć. Odnajdujemy je przypadkiem i wtedy stają się ważne.

W swoim działaniu performatywnym Dołowy zakopuje widoczki - małe obrazki wbudowane w odlewy ciała, nawiązując tym samym do dziewczęcej zabawy w zakopywanie pod ziemią pięknych kompozycji pod szkiełkiem z kwiatów i świecidełek. Przy czym w tym zakopywaniu ważne jest bycie w procesie, nie tworzenie pomników. Nie wznoszenie peanów i oddawanie czci, lecz przywrócenie istotności wielu, drobnym, ludzkim pamięciom, na co dzień ukrytym w przestrzeni miasta, w społecznej świadomości. W tym działaniu istotny jest świadek. We wrocławskim performansie artystce towarzyszyć będzie Maria Porzyc, autorka wizualizacji i członkini zespołu neTTheatre. Efekt ich wspólnej pracy będzie pokazany w trakcie koncertu "Kryjówka: Pieśni Naszych Sąsiadów".

(-)
Materiał Organizatora
7 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...