Ich Królewskie Wysokości odwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski

Książę William i Księżna Kate w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

18 lipca 2017 roku Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Cambridge odwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski. Przy wejściu do teatru powitał ich Dyrektor Jerzy Limon z małżonką. Następnie Para Książęca obejrzała krótki występ artystyczny w uliczce między budynkiem teatru a okalającym go murem, będący zapowiedzią widowiska, czekającego na gości w Sali głównej teatru.

Parze Książęcej w teatrze towarzyszył Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott. Williama i Kate powitał również Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

W holu wejściowym Parze Książęcej przedstawieni zostali wieloletni sponsorzy teatru. Następnie przed gośćmi pojawiły się dwie tańczące w puentach łabędzice, które zaprosiły wszystkich na widownię. Do wnętrza Sali głównej prowadzili Parę Książęcą pracownicy Biura obsługi teatru, zatrudnieni dzięki współpracy z Fundacją Ja Też, działająca na rzecz osób z Zespołem Downa.

Następnie Książę William i Księżna Kate przywitali się z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem z małżonką, Konsulem Honorowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Markiem Głuchowskim z małżonką oraz Przewodniczącym Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Zbigniewem Canowieckim z małżonką.

Po zajęciu przez gości miejsc w pierwszym rzędzie, Profesor Jerzy Limon rozpoczął prezentację teatru – opowiedział o historii wizyt aktorów angielskich w Gdańsku, powstaniu Teatru Szekspirowskiego oraz jego niezwykłym budynku i możliwościach technicznych sceny. Prezentację wzbogacały zmieniające się na oczach widzów układy sceny oraz otwarcie dachu, a następnie występ artystyczny. Trójmiejscy aktorzy i tancerze, ubrani w bogato zdobione kostiumy i maski autorstwa Alicji Grucy, będący „cytatami" z różnych sztuk Szekspira - również w ich najodważniejszych interpretacjach - wyjechali spod sceny jedną z zapadni, a następnie ustawili się w żywy, zmieniający się kilkukrotnie obraz. Po brawach Para Książęca weszła na scenę, by podziękować artystom.

Ostatnim punktem wizyty w Teatrze Szekspirowskim było kameralne spotkanie w drewnianym foyer, w którym z Parą Książęcą spotkali się zaproszeni przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce przedstawiciele kultury, sztuki i mediów.

Książę William i Księżna Kate otrzymali również podarunki od Dyrektora teatru Jerzego Limona oraz od Ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii Arkadego Rzegockiego.

Od Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Para Książęca otrzymała dwa upominki: pamiątkowe medale z wizerunkiem Williama Szekspira i budynkiem Teatru Szekspirowskiego oraz dołączonym kawałkiem drewna, pochodzącym z fundamentów wybudowanego w 1635 roku w Gdańsku teatru elżbietańskiego, oraz biżuterię, wykonaną z bursztynu i liczącego niemal 400 lat drewna ze wspomnianych fundamentów dawnego teatru.

Następnie Ambasador Arkady Rzegocki oraz Profesor Jerzy Limon wręczyli Księciu Williamowi i Księżnej Kate wyjątkowy, jedyny egzemplarz „Odprawy Posłów Greckich" Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Profesora Barry'ego Keane'a, wykonany i wydrukowany specjalnie dla upamiętnienia wizyty Pary Książęcej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zawierał on również specjalną stronę z dedykacją.

Jan Kochanowski (1530 - 1584) uznawany jest za największego i najsłynniejszego słowiańskiego poetę tworzącego do XIX wieku, który pisał po łacinie i po polsku. Jego wersy miały ogromny wpływ na rozwój wielu narodowych języków słowiańskich w regionie. Jeśli „Biblia" Króla Jakuba zmieniła sposób mówienia po angielsku, poezja Kochanowskiego miała taki sam wpływ na Polskę i kraje sąsiadujące.

„Odprawa Posłów Greckich" opisuje incydent, który doprowadził do Wojny Trojańskiej. Była to pierwsza tragedia napisana po polsku, a podjęty w niej temat obowiązków związanych z kierowaniem państwem rezonuje do dzisiejszego dnia. Po raz pierwszy sztuka ta została wystawiona na weselu Jana Zamoyskiego i Krystyny z Radziwiłłów, które odbyło się na Zamku Ujazdowskim w Warszawie 12 stycznia 1578 roku. Planowane jest wystawienie jej w 2018 roku przez Szekspirowski Teatr Globe w Londynie - w dobudowanym obok i otwartym niedawno Teatrze Sama Wanamakera (Sam Wanamaker Playhouse).

Wizyta Książęcej Pary Williama i Kate była dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ważnym historycznie i symbolicznie wydarzeniem.

W 1991 roku JKW Książę Walii objął swoim patronatem działania fundacji na rzecz odbudowy istniejącego w Gdańsku na przełomie XVI i XVII wieku teatru elżbietańskiego. Teatr ten, zwany również Szkołą Fechtunku, wybudowany został na kształt londyńskiego Teatru Fortuna i był miejscem, w którym jeszcze za życia Szekspira występowali w Gdańsku angielscy aktorzy.

W 1993 roku Książę Karol odwiedził Gdańsk i wziął udział w symbolicznym przekazaniu terenu pod budowę nowego teatru. W kolejnych latach Profesor Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gościł w Clarence House oraz Highgrove na zaproszenie Księcia. 25 stycznia 2011 roku miała miejsce ważna wizyta w Clarence House z okazji 20-lecia działalności Fundacji Theatrum Gedanense, podczas której obecni byli ówczesny Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Z okazji uroczystego otwarcia teatru 19 września 2014 roku Książę Karol – ponieważ nie mógł osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu – złożył twórcom teatru gratulacje w specjalnie na tę okazję nagranym na video przemówieniu.

W 2014 roku Profesor Jerzy Limon został uhonorowany przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera.

Magdalena Hajdysz
Gdański Teatr Szekspirowski
20 lipca 2017
Portrety
Jerzy Limon

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...