II Festiwal Muzyczny Powiatu Wrocławskiego

II Festiwal Muzyczny Powiatu Wrocławskiego - Operetka Wrocławska

W ramach II Festiwalu Muzycznego Powiatu Wrocławskiego (maj-październik 2023) zaplanowaliśmy aż 9 zróżnicowanych wydarzeń, poświęconych sztuce operowej, operetkowej, rewiowej, musicalowej, sakralnej oraz piosence popularnej/rozrywkowej. Zaprezentowana będzie literatura muzyczna okresu od baroku do współczesności. Poszczególne koncerty i spektakle odbywać się będą w większości w miejscach nieoczywistych do prezentacji tego typu zdarzeń kulturalnych. Będą to m. in. skanseny, zamki, pałace, zabytkowe świątynie oraz świetlice w małych miejscowościach. Odwiedzimy wszystkie gminy Powiatu Wrocławskiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

II Festiwal Muzyczny Powiatu Wrocławskiego

PATRONAT HONOROWY STAROSTY POWIATU WROCŁAWSKIEGO W ramach II Festiwalu Muzycznego Powiatu Wrocławskiego (maj-październik 2023) zaplanowano aż 9 zróżnicowanych wydarzeń, poświęconych sztuce operowej, operetkowej, rewiowej, musicalowej, sakralnej oraz piosence popularnej/rozrywkowej. Zaprezentowana będzie literatura muzyczna okresu od baroku do współczesności. Poszczególne koncerty i spektakle odbywać się będą w większości w miejscach nieoczywistych do prezentacji tego typu zdarzeń kulturalnych. Będą to m. in. skanseny, zamki, pałace, zabytkowe świątynie oraz świetlice w małych miejscowościach. 

18 maja 2023 godz. 19:00 ZAMEK GÓRKA | SOBÓTKA 19 maja 2023 godz. 19:00 PAŁAC | BOROWA

Chopin i jego muzy

Cykl pieśni oraz tańce Fryderyka Chopina 19 znanych pieśni Chopina na głos z fortepianem stanowi bardzo cenne dopełnienie obrazu jego twórczości. Według świadectwa Ferenca Liszta, autora pierwszej monografii o kompozytorze, Chopin „lubił, aby mu dawano poezję i najnowsze piosenki przywiezione z Polski, a jeżeli mu się słowa której z nich spodobały, dorabiał do nich własną melodię, która wkrótce rozpowszechniała się w kraju, często pozostając bezimienną". Gatunek pieśni w czasach Chopina należał do najważniejszych w muzyce, spełniał doskonale romantyczny postulat correspondance des arts. Genialny kompozytor pisał melodie do tekstów m. in. Krasickiego i Mickiewicza. W wytwornych pałacowych wnętrzach zabrzmią wszystkie jego pieśni, m.in. "Życzenie", "Nie ma czego trzeba", "Wiosna", "Hulanka", "Leci liście z drzewa". Co rzadkie w tego typu programie zaprezentują się także tancerze, którzy choreografiami zilustrują niektóre pieśni, a także wykonają taniec do słynnych chopinowskich walców, nokturnów, polonezów i mazurków prezentując się w epokowych kostiumach.

Wykonawcy: Liza Wesołowska – sopran Tomasz Maleszewski – tenor Ivan Zhukov – fortepian Tancerze Teatru Scena Kamienica Maciej Michałkowski – prowadzenie

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

ZADANIE PUBLICZNE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU POWIATU WROCŁAWSKIEGO

PARTNERZY: ECOINWEST SP. Z O. O. – WŁAŚCICIEL ZAMKU GÓRKA W SOBÓTCE REGIONALNE CENTRUM KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ – ŚLĘŻAŃSKI OŚRODEK KULTURY W SOBÓTCE

STOWARZYSZENIE OPERETKA WROCŁAWSKA

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu „Koncertów na WYNOS!". Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi przystępność możliwość oglądania i słuchania koncertów w miejscach zupełnie nieoczywistych do prezentacji tego typu wydarzeń. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach oraz w instytucjach kultury. Od 2020 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska realizuje ogólnopolską trasę koncertową, która odbyła się dotychczas w 100 polskich miejscowościach i 11 województwach. Plasuje to organizację, jako jedną z najaktywniejszych w Polsce. Zrealizowaliśmy do tej pory 90 zadań publicznych dostarczając sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców. Przekłada się to na aż 244 wydarzenia. W ramach projektów kulturalnych, odbywają się koncerty plenerowe: "Operetka na WYNOS!, "Lata 20., lata 30. na WYNOS!", „Operetka dla Dzieci na WYNOS!", „Opera na WYNOS!" „Opera&Musical na WYNOS!", „Kiepuriada na WYNOS!", a od 2023r. „Śpiewnik Domowy na WYNOS!". Ponadto organizuje liczne festiwale operetkowe (w Darłowie, Oświęcimiu, Radlinie, Żninie i Powiecie Wrocławskim), projekty specjalne i edukacyjne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest zawsze nieodpłatny dla wszystkich odbiorców, a często osób wykluczonych z dostępu do dóbr kultury.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska może poszczycić się realizacją dużych projektów społeczno kulturalnych. W grudniu 2020 z okazji Mikołajek i dzięki dotacji Fundacji LOTTO przygotowaliśmy specjalny spektakl online „Operetka dla Dzieci", który dedykowany był dzieciom znajdującym się w polskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) oraz rodzinom zastępczym. W obliczu ogólnonarodowej kwarantanny na początku 2021 roku, dzięki wsparciu Fundacji PZU nagraliśmy, a następnie rozesłaliśmy pocztą 5000 egzemplarzy płyt CD z największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Adresatami byli dolnośląscy seniorzy skupieni wokół organizacji opiekuńczych, uniwersytetów trzeciego wieku, czy też instytucji aktywizujących osoby w starszym wieku.

W latach 2022-2023 prowadzi projekt zlecony przez Gminę Wrocław pn. „Wrocławski Chór Seniora", którego celem jest utworzenie największego w Polsce zespołu wokalnego złożonego z osób w wieku 60+, poprzez organizację regularnych prób, doskonalenia muzycznego i aktywizacji społecznej podczas realizację tematycznych warsztatów. Zespół może pochwalić się laurami konkursów chóralnych, licznymi koncertami oraz występami z gwiazdą muzyki rozrywkowej Dawidem Podsiadło.

Profile stowarzyszenia na Facebooku, YouTube i Instagramie: @Operetka Wrocławska

(-)
Materał Organizatora
17 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia