Inauguracja cyklu "Bio/Formy" w TR Warszawa

Bohaterką pierwszej odsłony Zofia Hansen

Architektka Zofia Hansen będzie bohaterką pierwszej odsłony nowego cyklu "Bio/Formy" w TR Warszawa, która odbędzie się 15 i 16 lutego. "To jest próba opowiedzenia o Zofii Hansen za pośrednictwem tańca" - mówi PAP kurator cyklu Tomasz Plata.

"Bio/Formy" to seria wykładów performatywnych - to szeroka i pojemna formuła: mogą być muzycznym koncertem, teatralnym spektaklem, akademicką prezentacją.

- To będzie bardzo śmiało potraktowany wykład. W przypadku pierwszego spotkania, dotyczącego Zofii Hansen, spróbujemy opowiedzieć o niej za pośrednictwem tańca. To będzie trochę tańczenie architektury, z przymrużeniem oka. Publiczność będzie mogła - mam nadzieję - czegoś o bohaterce zdarzenia się dowiedzieć i w tym sensie będzie to miało cechy wykładu. Ale nie będzie zwartej narracji, uporządkowanej i opowiadającej o jej życiu i twórczości - tłumaczył w rozmowie z PAP Tomasz Plata.

Jak zauważył, punktem odniesienia dla całego cyklu jest przedstawienie "Premiera", które przygotowuje dyrektor artystyczny TR Warszwa Grzegorz Jarzyna. To adaptacja teatralna filmu Johna Cassavetesa "Opening Night".

- Bohaterami są artyści, którzy przygotowują premierę teatralną i którym, w decydującym momencie, rzeczywistość zaczyna się mieszać z fikcją teatralną. To zaburzenie pomiędzy prawdą a fikcją jest dla nas - w przypadku "Bio/Form" - istotnym tematem i punktem doniesienia - zauważył.

Plata dodał, że jednym z podstawowym celów "Bio/Formy" jest "fantazjowanie na temat wybranych artystów".

- Można wypracować kilka strategii - elementarną strategią jest próba powtórzenia gestów artystów, którzy będą przez nas w ramach wykładów przypominani. Przyjrzenie się im i zastanowienie się, co było zajmującego w ich twórczości i w jaki sposób o tym opowiadać. Można to oczywiście robić w standardowy, stereotypowy sposób - czyli za pomocą tradycyjnego wykładu, w czasie którego opowiada się życiu i twórczości, tworząc jakąś zamkniętą opowieść. "Bio/Formy" będą jednak próbą zapytania czy nie ma innych, może ciekawszych sposobów przybliżenia odbiorcom twórców - mówił Plata.

Wybitna architektka Zofia Hansen zmarła w 2013 roku. Była żoną i współpracowniczką słynnego architekta i artysty Oskara Hansena. Wspólnie stworzyli kilkadziesiąt projektów architektonicznych; byli autorami teorii formy otwartej i koncepcji linearnego systemu ciągłego.

Linearny system ciągły to idea dotycząca miast przyszłości. Tę teorię Hansenów wcielono w życie w dwu projektach - Osiedla Słowackiego w Lublinie (1961) i Przyczółka Grochowskiego w Warszawie (1963). Zgodnie z ich pomysłem w Polsce miał powstać system wielkich miast, rozciągających się w czterech równoległych pasmach z północy na południe kraju. W miastach Hansenów nie istniał podział na centrum i rozwijające się wokół niego peryferie, strefy mieszkalne miały być poprzedzielane strefami usług, przemysłu i naturalnego krajobrazu.

Idea formy otwartej jest uważana za najważniejszą nowoczesną myśl architektury polskiej. Zgodnie z tą teorią dzieła sztuki i obiekty architektoniczne powinny być realizowane z myślą o odbiorcy. To on, w opinii Hansenów, nadaje wartość sztuce i architekturze. Para architektów buntowała się w ten sposób przeciwko zamkniętym dziełom sztuki, obcym odbiorcy, nie pozostawiającym mu wyboru.

Cykl produkowany jest przez TR Warszawa; kuratorami są reprezentanci Instytutu Sztuk Performatywnych (Michał Libera, Grzegorz Laszuk, Tomasz Plata).

(-)
(PAP)
15 lutego 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...