Inauguracja Festiwalu

18. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Pierwsza sztuka w ramach tegorocznego festiwalu zostanie pokazana 18 lutego. Inauguracja wydarzenia nastąpi jednak dzień wcześniej. 17 lutego w Teatrze Powszechnym odbędzie się debata z udziałem międzynarodowych gości

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest estetyka współczesnego teatru poszerzona o podtytuł polityczność i zaangażowanie współczesnego teatru. Organizatorzy, jak co roku, zadbali o wysoki poziom prezentowanych sztuk oraz międzynarodowy skład. Fani sztuk teatralnych, którzy tłumnie ruszyli do kas już 25. stycznia, będą mogli obejrzeć występy aktorów z m.in. TR Warszawa, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Modrzejewskiej z Legnicy i Teatru Polskiego we Wrocławiu. Gościnnie zaprezentują się także: moskiewski Teatr Praktika ze spektaklem "Iluzje" Iwana Wyrypajewa, a także berliński Volksbühne, wystawiający sztukę "Patrzę ci w oczy społeczny kontekście zaślepienia!" René Pollescha.

Do 4. marca Łódź ma szansę stać się teatralną stolicą kultury i każdy miłośnik teatru znajdzie coś dla siebie w zróżnicowanym repertuarze. Znakomitym wstępem do tego ważnego wydarzenia artystycznego będzie z pewnością międzynarodowy panel dyskusyjny przygotowany przez prof. Małgorzatę Sugierę i dr. Mateusza Borowskiego, który odbędzie się w foyer teatru w piątek 17 lutego o godz. 18.00. Udział w nim wezmą teoretycy i praktycy teatru z kraju i zagranicy - Patrice Pavis - francuski teoretyk teatru, profesor Uniwersytetu Paris VIII i University of Kent w Canterbury, autor "Słownika terminów teatralnych" i opublikowanej niedawno w Polsce "Współczesnej inscenizacji", rosyjski dramaturg Nikolaj Kolada oraz Krzysztof Mieszkowski - dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego". Ważnym punktem debaty będzie połączenie z gościem z Niemiec - wybitnym teoretykiem teatru, autorem książki "Teatr postdramatyczny" - Hansem-Thiesem Lehmannem.

"Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych osiągnął w tym roku pełnoletność - mówi Dyrektor artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska. - Dlatego też postanowiliśmy podjąć wyjątkowo ważną problematykę, taką jak polityczność i polityczne zaangażowanie współczesnego teatru, rozpatrywaną przez pryzmat estetyki aktualnie wystawianych spektakli. Mam nadzieję, że widzowie, których chcemy zaprosić do udziału w dyskusjach, sztukach i wystawach - wyjdą z Teatru Powszechnego pełni inspiracji.

(-)
Materiały Organizatorów
17 lutego 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...