Interpretacje w końcu dla wszystkich?

XI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Dobra wiadomość: spektakle tegorocznych Interpretacji będą grane dwa razy. Zła wiadomość: większość z nich obejrzy góra 100 widzów, bo widownia będzie na scenie. Początek 7 marca

Zeszłoroczny, X Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej przeszedł do historii jako, niestety, najsłabszy od lat. Po Kazimierzu Kutzu na stanowisko dyrektora artystycznego powrócił więc Jacek Sieradzki, autor formuły Interpretacji. Jednak największe zmiany dotyczą organizacji. Udało się zwiększyć fundusze festiwalu i tak zakomponować program, że siedem z ośmiu spektakli zostanie pokazanych dwukrotnie (poza finałowym "Król umiera, czyli ceremonie").

Dominująca teraz w teatrze tendencja do tworzenia form kameralnych dla Katowic była nieszczęściem. Na Interpretacjach gościły spektakle z widownią na kilkadziesiąt osób, co skutkowało tym, że niektóre spektakle oglądało kilkoro zaproszonych gości, jurorzy, sponsorzy i dziennikarze. Teraz takich sztuk będzie jeszcze więcej. Sześć z ośmiu spektakli obejrzy około dwustu teatromanów, którzy zasiądą na zbudowanej na Dużej Scenie widowni. 

Teatr Śląski, którego rola wcześniej ograniczała się jedynie do wynajmowania sali, wreszcie stał się współorganizatorem festiwalu. Skutek: jest szansa na to, żeby młodych reżyserów zatrzymać w Katowicach na dłużej. W finałowym dniu jeden z reżyserów otrzyma "Zaproszenie od Stanisława" (w domyśle - Wyspiańskiego). - Będzie to wyróżnienie i jednocześnie zaliczka na realizację jednego przedstawienia na scenie Teatru Śląskiego w kolejnym sezonie - mówił na konferencji prasowej dyrektor Teatru Śląskiego Tadeusz Bradecki.

Poszerzyło się także po raz pierwszy konkursowe grono reżyserów. Festiwalową piątkę (wybór Jacka Sieradzkiego i Łukasza Drewniaka) uzupełni szósty reżyser z regionu, wybrany przez grono lokalnych dziennikarzy zajmujących się teatrem. Do walki o Laur Konrada stanie w tym roku Grzegorz Kempinsky z przedstawieniem "Zdobycie bieguna południowego".

Z około sześćdziesięciu polskich spektakli spełniających wymogi konkursu finałowa szóstka (Monika Strzępka, Grzegorz Kempinsky, Gabriel Gietzki, Paweł Passini, Wiktor Rubin) to inscenizacje reżyserów, którzy będą na festiwalu debiutantami. Wyjątek stanowi jedynie Jan Klata, który zagości na Interpretacjach już po raz czwarty. 

- Z przedstawień wymienionych reżyserów moglibyśmy śmiało zestawić pierwszą konkursową piątkę, drugą piątkę, trzecią piątkę.... Młody teatr jest w Polsce po prostu mocny - mówił podczas konferencji Drewniak. Inscenizacyjną moc twórczą oceniać będą: Ewa Wójciak, Stanisław Radwan, Piotr Tomaszuk, Andrzej Witkowski i Maciej Wojtyszko.

Inscenizacyjnych eksperymentów nie oczekujmy od spektakli mistrzowskich na początek i koniec festiwalu. Zobaczymy "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana w reżyserii Iwony Kempy, laureatki ubiegłorocznych Interpretacji, oraz "Król umiera, czyli ceremonie" Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka z mistrzowską obsadą: Jerzy Trela, Anna Polony, Anna Dymna, Dorota Segda, Jacek Romanowski i Zbigniew Kosowski. 

W konkursie nie zabraknie i inscenizacyjnej prowokacji, i teatralnej intymności. Będzie polityka w czasach popkultury, homofobia opowiedziana Szekspirem, burleskowy kabaret o Polakach, teatroterapia dla bezrobotnych, gwiazdy z Hollywood i Wyspiański komentowany na bieżąco w internecie. 

Wyjątkowo zapowiada się "Odpoczywanie" Pawła Passiniego. Po pierwsze, spektakl na bieżąco komentuje kilka osób z widowni, wypisując swoje opinie na laptopie. Po drugie, przedstawienie będzie transmitowane na bieżąco w TVP Kultura. To pierwszy przypadek transmisji festiwalowego przedstawienia w Polsce. 

Bilety na osiem spektakli tegorocznych Interpretacji od wtorku 24 lutego w kasie Teatru Śląskiego (spektakle mistrzowskie 70 zł, konkursowe 50 zł). Festiwal potrwa od 7 do 14 marca.

Aleksandra Czapla-Oslislo
Gazeta Wyborcza Katowice
24 lutego 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia