Jacek Beler czyta wiersze Szczepana Kopyta

Z cyklu "Czytamy młodych poetów"

Bohaterem najbliższego spotkania w cyklu "Czytamy młodych poetów" będzie Szczepan Kopyt - poeta, muzyk i społecznik, który w swojej twórczości prezentuje postawę anarchistyczną.

Wiersze Szczepana Kopyta czyta aktor Jacek Beler. Dyskutują prof. Marek Zaleski i prof. Andrzej Leder. Zapraszamy w poniedziałek, 17 lutego o godzinie 19:00 do Cafe Kulturalna.

Staram się pisać o, jak to nazwał Edek Pasewicz: niepokoju socjalnym. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób w o wiele gorszej sytuacji niż ja. W każdym momencie mogę się oczywiście zaprzedać kapitałowi, czyli zrobić reklamę, sprzedać zapiekankę. Niestety, im mniejsze miasto, tym możliwości są mniejsze. Jest mnóstwo ludzi, którzy nie nadają się do tego historycznego już systemu, który musi upaść. W gruncie rzeczy myślę, że nikomu nie wychodzi on na zdrowie.- mówi Szczepan Kopyt w rozmowie z Arkiem Gruszczyńskim w "Notesie".

Szczepan Kopyt (1983) jest muzykiem i poetą mieszkającym od blisko dekady w Poznaniu. Za swoje książki poetyckie nominowany był do Literackiej Nagrody Gdyni i Paszportu Polityki. Autor tomów wierszy [yass] (2005), możesz czuć się bezpiecznie (2006), sale sale sale (2009), buch (2011) i kir (2013) . Dwie ostatnie ukazały się jako płytomiki, których część muzyczną zarejestrował duet Kopyt/Kowalski (por. www.kopytkowalski.pl). Płytomik "buch" (2011), który otrzymał honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych "Książka Lata" 2011. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty "W pustyni i w puszczy" (2008) i "Mazut Mazut" (2010). Laureat głównej nagrody X Konkursu im. Jacka Bierezina oraz nagrody Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Pytany w wywiadach o preferencje polityczne określa się jako anarchista.

Czytamy młodych poetów. W cyklu czytamy i analizujemy najnowszą polską poezję - "najbardziej subtelny język" jakim dysponujemy, czuły instrument z pomocą którego możemy wypowiedzieć prawdy o naszej kondycji. Czego dowiadujemy się dziś o sobie od poetów? O to chcielibyśmy zapytać młodych poetów i młode poetki. Dlaczego akurat ich? Ponieważ, to ludzi młodzi będą za chwilę decydować o tym, co ważne. Z młodymi poetami rozmawiać będą ich starsi koledzy, ich czytelnicy, ale często ich intelektualni mistrzowie i krytycy, filozofowie, socjologowie, kulturoznawcy, teologowie. W każdym ze spotkań obok młodego poety wystąpi jego starszy rozmówca i aktor czytający poezję. Moderatorem rozmów jest prof. Marek Zaleski, krytyk literacki i literaturoznawca.

Cafe Kulturalna w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

17 lutego, godzina 19:00

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
15 lutego 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia