Jak Weltschek Mickiewicza sklonował

Artyści na cokoły! - 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Replika pomnika Adama Mickiewicza została odsłonięta na Rynku w Krakowie! W uroczystości, która odbyła się w piątek 25 listopada, wzięli udział przedstawiciele środowiska kultury: Zofia Gołubiew, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i Wiktor Herzig, dyrektor scen polskich oraz Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska.

Odsłonięcie pomnika będące częścią ogólnopolskiej akcji Festiwalu MATERIA PRIMA: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich, zapowiada rozpoczynającą się 18 lutego w Krakowie 4. edycję tego międzynarodowego święta teatru.

Jak na odsłonięcie pomnika przystało nie zabrakło przecięcia wstęgi, muzycznej fanfary nawiązującej swoimi motywami do krakowskiego hejnału oraz przemówień. - Celem naszej akcji jest przywrócenie roli i znaczenia twórczości najwybitniejszych przedstawicieli kultury, która coraz mocniej spychana jest w sferę zbiorowej nieświadomości - mówił Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska i pomysłodawca akcji ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. - Budowanie naszej tożsamości nie może odbywać się poprzez zapominanie czy wypieranie tego, czego dokonali najwybitniejsi przedstawiciele naszej kultury. Niezależnie od koniunktur politycznych należy ich dorobek pielęgnować i kultywować.

- Z całego serca popieram tę akcję. Dodam jedynie, że to dyrektorzy, urzędnicy powinni być materiałem, z których zrobione będą cokoły tych pomników - mówiła Zofia Gołubiew. - To fantastyczne rozdwojenie jaźni. Dwa pomniki Adama Mickiewicza na Rynku - podkreślał Wiktor Herzig.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedził pochód dookoła Rynku Głównego zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Wysokiej. Uczestnicy maszerowali z portretami takich artystów jak: Mickiewicz, Wyspiański, Chopin, Kilar, Wajda, Górecki, Herbert, Szymborska a także z transparentami, na których wypisane były hasła m.in. „Żądamy kultury", „Kultura... głupcze", „Wspólna kultura", „Kultura was wyzwoli" czy „Kultury naszej powszedniej". Maszerującym towarzyszyła Krakowska Orkiestra Staromiejska pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka.

Kraków to drugi przystanek wieszcza w podróży po Polsce. Adam Mickiewicz był już na Rynku we Wrocławiu (4-6 listopada), gdzie stanął obok Muzeum Literatury, w którym przechowywany jest rękopis „Pana Tadeusza", wzbudzając ogromne zainteresowanie przechodniów i mediów. Wówczas pomnik odsłonił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. W Krakowie „Adaś" jest ustawiony na Rynku Głównym ale...po stronie Ratusza. Od oryginału dzielą go jedynie Sukiennice. Można go oglądać przez trzy kolejne dni. Później pomnik ruszy w dalszą podróż po Polsce, w ramach której wieszcz zawita do Katowic (16-18 grudnia) i do Warszawy (28-30 grudnia).

Odsłonięcie pomnika jest częścią akcji performatywnej przygotowanej przez Festiwal MATERIA PRIMA: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. Dalekosiężnym celem akcji jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie. Dlatego też przy pomniku Adama Mickiewicza znajduje się urna, do której można wrzucać kupony z nazwiskami artystów, którzy powinni trafić na cokoły.

Wrocławianie wskazali ponad czterdzieści postaci sztuki i kultury. W pierwszej piątce znaleźli się: Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Andrzej Wajda, Fryderyk Chopin i Witold Gombrowicz. Wśród najczęściej wybieranych są jeszcze m.in.: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Danuta Szaflarska, Stanisław Lem, Jacek Kaczmarski, Jan Kochanowski, Cyprian Norwid, Tadeusz Różewicz. Kogo wskażą mieszkańcy Krakowa? Głosy można oddawać przy pomniku, ale także poprzez Internet. Wystarczy pobrać formularz na stronie krakowskiego Festiwalu Materia Prima: www.materiaprima.pl i wypełniony przesłać mailem pod wskazany adres.

Akcja ARTYŚCI na COKOŁY jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego przyszłego roku w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, będącego jednym z najciekawszych przeglądów najlepszych zespołów na świecie. Festiwal udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz od wieku. Podczas festiwalu zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Większość z tych zespołów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Gwiazdą 4. edycji będzie Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil, który w Krakowie wraz ze swoimi artystami przedstawi surrealistyczną feerię teatralną „La Verita", pełną niezwykłych zaskoczeń i wzruszeń.

Zarówno akcja ARTYŚCI na COKOŁY jak i Festiwal MATERIA PRIMA ma przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej znaczenie w budowaniu dobrze rozumianej i potrafiącej efektywnie funkcjonować wspólnoty.

(-)
Dziennik Teatralny Kraków
26 listopada 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia