Jaką wartość ma teatr w życiu dzieci i młodzieży?

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ jest obchodzony w ponad 85 krajach na całym świecie. 20 marca w ramach trwającej kampanii „Zabierz dziecko do teatru" opublikowano tekst - przesłanie, promujący Światowy Dzień i samą kampanię. Tekst został przetłumaczony na wiele różnych języków. W roku 2013 autorami tekstu są prezes ASSITEJ Yvette Hardie oraz ceniony brytyjski pisarz Michael Morpurgo.

Wiele napisano o wartości sztuki, a na całym świecie prowadzi się obecnie badania (w takich obszarach jak neuronauka, neuroedukacja, psychologia rozwojowa itp.) potwierdzające ogromny wpływ sztuki na dzieci. Jednak bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać zmierzyć efekty naszych działań, zawsze będzie istniał poziom, na którym wpływ sztuki na jej odbiorców pozostanie zagadką i nie da się go określić ilościowo. To właśnie głęboka i niepowtarzalna konfrontacja  sztuki teatralnej z publicznością w określonym czasie i miejscu sprawia, że teatr jest tak nieprzewidywalny i ekscytujący.

Ktoś ostatnio przypomniał mi takie powiedzenie: „Można policzyć ziarenka w jabłku, ale nie można policzyć jabłek, jakie wyrosną z ziarenka". Precyzyjne określenie wpływu doświadczenia teatralnego na dzieci i młodzież może być niewykonalne, ale uważam, że jego potencjał jest ogromny, porównywalny do ziaren dla niezliczonej liczby jabłek.

Pieter-Dirk Uys, ceniony południowoafrykański aktor i pisarz, pracujący z upośledzonymi społecznie dziećmi w małej wiosce Darling, opowiadał o tym, jak pewnego razu zabrał grupę dzieci na wycieczkę do miasta. Prowadził autobus długą drogą wiodącą pod górę za ową wioską, gdy zauważył, że mały chłopczyk siedzący obok niego na przednim fotelu jest coraz bardziej zdenerwowany. Gdy dotarli na szczyt wzgórza i ów chłopczyk zobaczył rozciągającą się przed nim drogę oraz leżące w oddali morze, krzyknął pełen zachwytu i ulgi: „Więc tam jest jeszcze coś!". Uważam, że ci z nas, którzy tworzą teatr dla dzieci i młodzieży, czynią to właśnie w tym celu – aby obudzić w każdym dziecku poczucie, że rzeczywiście „tam jest jeszcze coś". I jeszcze, i jeszcze.

Tworząc teatr dla dzieci i młodzieży, siejemy zatem ziarno niezmierzonych możliwości i pozwalamy odkryć, że „jest coś jeszcze" – radość, śmiech, ciekawość, olśnienie, inny rodzaj postrzegania, łzy empatii, zachwyt i pasja. Jest to coś, co składa się na sens życia.

Przyłącz się do obchodów Światowego Dnia Teatru dla Dzieci i Młodzieży 2013, biorąc udział w kampanii „Weź dziecko do teatru". Kto potrafi zliczyć jabłka, jakie wyrosną z ziarenka, które zasiejesz?

 

Yvette Hardie
ASSITEJ - Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Mlodzieży
19 marca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...