Jan Klata i Alvis Hermanis- spektakle kultury Nadrenii na KRT

36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Za nami bardzo ekscytujący weekend Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Nie należy jednak studzić emocji, bowiem to jeszcze nie koniec atrakcji jakie czekają festiwalową publiczność. Na deskach krakowskich teatrów zobaczymy bowiem trzy spektakle w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii Tam\'Tam

Już dziś w Operze Krakowskiej odbędzie się polska premiera dynamicznego i pełnego poczucia humoru przedstawienia „Ameryka” w reżyserii Jana Klaty. Spektakl ten jest współczesną interpretacją niedokończonej (bo porzuconej na rzecz „Procesu”) powieści Kafki. Główny bohater, Karl Rossman, to odtrącony przez rodzinę młodzieniec, który wyrusza do Ameryki w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Widzowie spektaklu zobaczą „krainę szczęśliwości”, która zostaje całkowicie przerysowana – przeładowana wszechobecnymi cytatami, znanymi sloganami, obrazami i utartymi schematami. Amerykańska, komiksowa popkultura przedstawiona w sposób plastikowy i płytki to pretekst do głębszej refleksji na temat bogatego dziedzictwa kultury europejskiej. Jan Klata zabierze publiczność Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w daleką i pełną wrażeń podróż do Ameryki, podczas której skonfrontują „amerykański sen” z wizją Franza Kafki.

We wtorek w Łaźni Nowej, jeden z najwybitniejszych europejskich reżyserów - Alvis Hermanis, przedstawi polskiej publiczności „Obłomowa”. Jest to inscenizacja prozy Gonczarowa, w której główną rolę wykonuje Gundars Abolins, znany widzom z pamiętnej „Soni”. Tym razem łotewski reżyser postanowił w przewrotny sposób przedstawić publiczności dawną Rosję. „Obłomow” to opowieść na wpół nostalgiczna, na wpół komiczna, łącząca melancholijność tytułowego bohatera z energetycznymi działaniami jego przyjaciela, Sztolca. Spektakl okraszony jest artystycznym pięknem starej,rosyjskiej estetyki scenicznej. W sentymentalny, a jednocześnie dostosowany do współczesnego odbiorcy sposób, przedstawia jednocześnie wątek miłosny, jak i egzystencjonalne zmagania głównego bohatera. Hermanis poddaje prozę Gonczarowa intensyfikacji, wydobywając z niej energię teatralnego oddziaływania. Pomimo, że uwagę widzów usypia brak formalnego uwspółcześnienia, na długo nie mogą uwolnić się od pytania, powtarzanego przez IIja IIjiczowa Obłomowa – Kiedyż więc mamy żyć?, które nie odnosi się jedynie do dawnej Rosji. Widzowie festiwalu będą mogli się o tym przekonać już we wtorek o 18.30.

Na zakończenie festiwalu, publiczność zobaczy niezwykły dramat „Conte d’Amour” w reżyserii Markusa Öhrna. Jest to projekt szwedzko-fińskiej kooperacji zespołu Institutet i grupy Nya Rampen. Sztuka została nagrodzona podczas Festiwalu Teatralnego „Impulse” w NRW jako najlepsza produkcja teatru pozainstytucjonalnego krajów niemieckojęzycznych. „Conte d’Amour” ukazuje ciemną stronę miłości, wynaturzonej i zamkniętej w odizolowanym świecie domowej piwnicy. Scenę zasłania przeźroczysta folia, za którą widać niewyraźne kontury aktorów, a obraz akcji scenicznej dociera do publiczności za pośrednictwem kamer filmowych. Widzowie – postawieni w bardzo niewygodnej moralnie roli podglądaczy, stają się uczestnikami dramatu. Przedstawienie emanuje obcością i hipnotyzuje. Historia uczucia, które powstało z uzależnienia jest pretekstem do bliższego przyjrzenia się chorobom współczesności oraz obalenia paradygmatu romantycznej miłości. Widzów Krakowskich Reminiscencji Teatralnych zapraszamy na spektakl „Conte d’Amour” w środę o 18:30 do CK Rotunda.

Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii Tam’Tam to program mający na celu utworzenie artystycznego pomostu pomiędzy dwoma regionami Europy – Polską a tym niemieckim landem. To także okazja do poznania ich różnorodnego krajobrazu artystycznego. Sezon trwa od lipca 2011 do stycznia 2012 w kilkunastu miastach Polski, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. W programie znalazły się liczne wystawy, pokazy i występy prezentujące sztukę niemieckiego landu. Natomiast w przyszłym roku w Nadrenii Północnej-Westfalii polscy artyści i instytucje będą miały okazję przedstawić nasz dorobek kulturalny. Widzowie KRT zobaczą trzy przedstawienia w ramach tego przeglądu.

Bilety na spektakle można nabyć w Centrum Festiwalowym, mieszczącym się w Instytucie Goethego na Rynku Głównym 20; w miejscach spektakli na godzinę przed rozpoczęciem oraz na stronie internetowej www.krt-festival.pl

(-)
Materiały Organizatorów
10 października 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia