Jan Klata w Warszawie

"Ziemia obiecana" - reż. Jan Klata - Teatr Polski we Wrocławiu

"Ziemia obiecana" Jana Klaty, obecnego dyrektora Starego Teatru w Krakowie, spektakl nagrodzony Grand Prix na festiwalu Klasyka Polska w Opolu, obsypany nagrodami aktorskimi, będzie można obejrzeć dwukrotnie w Teatrze IMKA 25 i 26 września. Bilety już w sprzedaży.

"Ziemia obiecana" w reżyserii Jana Klaty zdobyła Grand Prix na Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska , ale to nie jedyne wyróżnienie. Nagrody aktorskie otrzymali Ewa Skibińska za rolę Lucy Zucker oraz Wojciech Ziemiański za rolę Zuckera. Znakomity spektakl docenili jurorzy reprezentujący różne gusty i pokolenia: Andrzej Łapicki, Olga Tokarczuk, Tymon Tymański, Tadeusz Nyczek .

Andrzej Łapicki napisał w swoim brawurowym felietonie: "Znienacka zza kulis wybiegł palący się człowiek. Wiem – azbest, wiem – pali się powietrze, a nie materia, ale ja rozumiem, że spaliło się całe miasto, że ludzie potracili miliony. Ten ogień niszczy całą epokę, a może cały XIX wiek. Więcej dowiaduję się o kapitalizmie w ciągu tych paru sekund niż z całego Marksa. (...) W sekundę reżyser z wyobraźnią niszczy jedną zapałką wszystkie teorie ekonomiczne, miliardy. Zostaje tylko zapach gorąca. Jan Klata. Połykacz ognia ".

Gdy Henryk Sienkiewicz w liście do Władysława Reymonta pisał o tym, że marzy, by jego „Trylogię" wystawiono na scenie, wyraził też życzenie obejrzenia w teatrze „Ziemi Obiecanej". Jan Klata wystawił zarówno "Trylogię ", jak i "Ziemię Obiecaną ".

– Staram się ofiarnie realizować najskrytsze, najdziksze fantazje klasyków. Klasycy śnią
o mnie po nocach – żebym ich wystawił – powiedział Jan Klata w wywiadzie dla "Plusa-Minusa". – „Ziemią obiecaną" zajęliśmy się z Sebastianem Majewskim, bo przyniosła jedne
z najbardziej żywotnych postaci w naszej literaturze. Opowiada też o narodzinach kapitalizmu, który ostatecznie przypieczętował dziejową zmianę w historii Polski. Zająłem się powieścią Reymonta w momencie gdy minęło 20 lat od powtórnej inwazji kapitalizmu na Polskę, tym razem w formie określanej jako turbokapitalizm.

To siłą rzeczy skłania do porównań i pytania „co dalej?".

– Kiedy w Łodzi rodził się kapitalizm, trwały zabory i Polacy nie mieli decydującego wpływu na gospodarkę  – powiedział Jan Klata. – Dziś też polski kapitał rzadko bywa samodzielnym podmiotem gry ekonomicznej.

Pracując nad spektaklem reżyser czytał wspomnienia i wywiady z maklerami giełdowymi.

- Wszyscy oni mają mentalność graczy – mówi Jan Klata. – Zachwycają się nieskończenie sprawiedliwym, tajemniczym, nieokreślonym i niewidzialnym bytem rynkowym, który dąży do równowagi. Wyznanie jednego z graczy giełdowych idealnie pasuje do Borowieckiego. Mogłoby stanowić motto „Ziemi obiecanej": „Jeśli nie przestaniesz bezustannie grać
o najwyższą stawkę – rynek cię zabije". To jest poker. Siada się na przeciwko innych graczy i trzeba ich ograć. Uczestnicy gry wyznają tylko jedną zasadę: cała pula musi być moja. To jedyny cel tej gry. Przedstawienie Teatru Polskiego z Wrocławia pokazane zostanie na festiwalu Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny. Grają gwiazdy Teatru Polskiego we Wrocławiu – Ewę Skibińską , Annę Ilczuk, Wiesława Cichego, Marcina Czarnika, Wojciecha Ziemiańskiego, Bartosza Porczyka. Gościnnie występuje Zdzisław Kuźniar. Bilety można kupić w systemie internetowym www.teatr-imka.pl

http://www.teatr-imka.pl/repertuar,2013_09.html

Bilety: I-IV rząd 120 zł | V-VIII rząd 100 zł

(-)
Materiał Teatru
8 sierpnia 2013
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia