Japoński teatr cieni

"Edo utsushi-e" - reż. Tamagawa Bunraku III - Minwa-za z Tokio

Ambasada Japonii oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski serdecznie zapraszają miłośników teatru na spektakl japońskiego teatru cieni "Edo utsushi-e" w mistrzowskim wykonaniu japońskich artystów z zespołu Minwa-za z Tokio pod kierunkiem Tamagawa Bunraku III,który odbędzie się w piątek 18 listopada 2011, godz. 19.30 w Sali Widowiskowej Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski.

Utsushi-e – to rodzaj sztuki scenicznej, po raz pierwszy pokazanej w 1803 roku przez Kameya Toraku I. Głównym rekwizytem jest w niej latarnia magiczna ze slajdami. Latarnia magiczna została wprowadzona do Japonii w 18. wieku przez Holendrów i stała się dominującą formą prezentowania nieruchomych i ruchomych obrazów. Kolorowe slajdy były malowane ręcznie na szklanych płytkach o rozmiarach 5 x 5 cm, a w czasie przedstawienia kolejno wyświetlano je od tyłu na specjalnej kurtynie, w taki sposób, by stwarzały wrażenie ruchu postaci. Na jedną opowieść składa się około 100 slajdów. Szczyt popularności sztuka ta zaczęła przeżywać w drugiej połowie 19. wieku, gdy rozpoczął swoją działalność Tamagawa Bunraku I, założyciel artystycznej dynastii. W tym samym czasie teatr utsushi-e ugruntował już swoją pozycję jako tradycyjne japońskie przedstawienie, posługujące się latarnią magiczną. Pewien wpływ na jego rozwój miał także azjatycki teatr cieni i teatr lalek. Współczesny spektakl utsushi-e jest występem zespołowym, stanowiącym multimedialne połączenie obrazów, narracji i muzyki, opartym na interpretacji znanych i popularnych opowieści, bajek i mang z okresu Edo, a także sztuk kabuki, bunraku i rakugo.

Minwa-za to założona w 1968 roku japońska grupa teatralna. Na początku zajmowała się teatrem cieni. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku artyści grupy zainteresowali się zapomnianą sztuką utsushi-e i poświęcili jej dalsze lata swojej działalności. Podjęli pracę nad renowacją przezroczy, badaniem dawnych technik wyświetlania, jednocześnie poszukując nowych form realizacji. Ich pierwszy występ publiczny w 1993 roku zdobył duże uznanie, a dyrektor Minwa-za, Fumio Yamagata, został uznany za spadkobiercę sztuki rodziny Tamagawa i otrzymał imię Tamagawa Bunraku III. W 2008 roku grupa Minwa-za odwiedziła Stany Zjednoczone i zaprezentowała spektakle utsushi-e w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz innych prestiżowych miejscach. W 2010 roku występy zostały pokazane w wyprodukowanej przez japońską telewizję NHK serii zatytułowanej Last Artisans emitowanej także poza granicami Japonii.

Na spektakl składają się następujące utwory:
Sanbanso (5 min.)
Atamayama (25 min.)
Zwój pielgrzyma (27 min.)
Nocne opowieści Darumy (18 min.)

Wstęp na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które są do odebrania w Punkcie Informacji CSW w godz. 12.00 - 19.00. Rezerwacje zaproszeń odbywają się do czwartku 17 listopada włącznie: tel. 22 628 12 71/73 wew. 135.

(-)
Materiały Organizatora
16 listopada 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...