Jerzy Snakowski zaprasza

"Cyrulik sewilski" - reż. Paweł Szkotak - Opera Bałtycka

Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator teatru muzycznego, opowiada o operze "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego i zaprasza na gdańską wersję spektaklu w reż. Pawła Szkotaka. Streaming live z Opery Bałtyckiej, na pożegnanie z tytułem, odbędzie się w sobotę i niedzielę, 30 i 31 stycznia 2021 roku. Bilety 25 zł. Pisze Anna Umięcka w portalu gdansk.pl.

Dla Jerzego Snakowskiego dzieła teatralne: opera, balet, musical czy operetka nie mają tajemnic. Polonista z wykształcenia, pracował niegdyś jako sekretarz literacki Teatru Muzycznego w Gdyni, był zastępcą dyrektora Opery Bałtyckiej, dziś prowadzi zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Muzycznej w Gdańsku, i nie ustaje w propagowaniu wiedzy o teatrze muzycznym. Jest autorem i energetycznym prowadzącym programy edukacyjne dla dorosłych: cenionej przez gdańszczan „Opera? Si!" w Operze Bałtyckiej, ale też „Musicalomanii" w Teatrze Muzycznym w Gdyni i „Operetkowego zawrotu głowy" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym.

Jerzy Snakowski opowiada o perypetiach jednego z najbardziej znanych i cenionych, komediowych, dzieł operowych na świecie. "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego to żywiołowa muzyka i przezabawna treść - Cesare Sterbini oparł libretto na popularnej już wtedy komedii "Cyrulik sewilski" (Le barbier de Seville) Piotra Augustyna Carona de Beaumarchais'a. "Cyrulik" do dziś pozostaje w repertuarze niemal każdego szanującego się teatru operowego na świecie. Czy prapremiera, która odbyła się w 1816 roku w Rzymie zapowiadała tak wielki sukces, jaki sztuka odniosła już wkrótce?

Gdańska interpretacja dzieła w reżyserii Pawła Szkotaka miała premierę 16 listopada 2018 r. Akcja rozgrywa się w jednym z południowych stanów USA, na scenie złoto, przepych i blichtr oraz mężczyzna, który kogoś nam przypomina. Reżyser uniwersalną opowieść o miłości przeniósł do czasów współczesnych.

- Przyjrzymy się, jak wyglądają relacje pomiędzy mężczyzną, który ma władzę i pieniądze a kobietą, która ma urodę i wdzięk - mówił reżyser Paweł Szkotak. - To uniwersalne tematy. Wystawiając tę operę w XXI wieku nie można jednak zlekceważyć tego, że mamy za sobą takie zjawiska, które zmieniają obyczajowość, jak #metoo czy coraz wyraźniej pojawiający się feminizm w debacie społecznej. To są konteksty, które brałem pod uwagę przy realizacji i myślę, że jest to bardziej interesujące niż odtworzenie w kostiumach historycznych.

W najbliższy weekend, w sobotę i niedzielę, 30 i 31 stycznia 2021 roku, zobaczymy "Cyrulika" na scenie Opery Bałtyckiej po raz ostatni, ponieważ 29 stycznia spektakl zdjęto z afisza.
Opera Bałtycka

Gioacchino Rossini, "Cyrulik sewilski"

sobota, 30 stycznia o godz. 18.00 LINK DO BILETÓW I TRANSMISJI
niedziela, 31 stycznia o godz. 17.00 LINK DO BILETÓW I TRANSMISJI

Bilety w cenie 25 zł.

Tytuł oryginalny
Jerzy Snakowski zaprasza na . Spektakle "Cyrulika sewilskiego" w sobotę i niedzielę online

Anna Umięcka
Materiał Opery
30 stycznia 2021
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...