Jesień w warszawskich teatrach

zmiany, nowe propozycje i inne wydarzenia

Z nowym sezonem dwa z warszawskich teatrów obejmą nowi dyrektorzy, Tadeusz Słobodzianek - Teatr Dramatyczny, a Agnieszka Glińska - Teatr Studio.

12 października w Teatrze Polonia odbędzie się premiera spektaklu "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego. Sztukę zrealizowaną na podstawie książki "Marzenia i tajemnice" żony Lecha Wałęsy będą mogli zobaczyć dzień wcześniej widzowie gdańskiego teatru Wybrzeże. Prezydentową zagra Krystyna Janda, która przygotowała sceniczną adaptację wspomnień Danuty Wałęsy. 

Janda wystąpi również w grudniowej premierze "Zmierzch długiego dnia". Sztuka przygotowywana w Teatrze Polonia będzie jubileuszowym spektaklem aktorki, która w grudniu tego roku świętować będzie swoje 60. urodziny.

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym otworzy 8 września jubileuszowy, setny spektakl "Dzień Walentego". Sztuka rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa opowiada historię dwóch kobiet, mieszkających w domu mężczyzny, który dla jednej był mężem, a dla drugiej kochankiem. Wystąpią: Elżbieta Kępińska, Joanna Żółkowska, Sławomir Pacek i Paulina Holtz.

Na 21 września w Powszechnym zaplanowano premierę spektaklu "Biedna, ale sexi" w reż. Wojciecha Urbańskiego. Sztuka autorstwa Joerga Menke-Peitzmeyera porusza kwestie ubóstwa i wykluczenia społecznego.

8 września w Teatrze Narodowym w Warszawie będzie miał premierę spektakl "Pożegnania" na podstawie prozy Stanisława Dygata w reż. Agnieszki Glińskiej. W rolach głównych wystąpią Marcin Hycnar i Patrycja Soliman. W 1958 r. Wojciech Jerzy Has zrealizował głośną adaptację powieści "Pożegnania" Dygata pod tym samym tytułem.

Także 8 września w Teatrze Kamienica odbędzie się premiera sztuki "Się kochamy" na podstawie scenariusza nominowanego do Oscara Murraya Schisgala. W przedstawieniu w reż. Dariusza Taraszkiewicza wystąpią Edyta Olszówka, Leszek Żurek i Rafał Cieszyński.

Wydarzeniem jesieni w Teatrze Dramatycznym będzie 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Warszawa Centralna 2012: "Mistyfikacje". W ramach festiwalu, który rozpocznie się 22 września, zostaną zaprezentowane trzy spektakle: "Miasto snu. Akt I" w reż. Krystiana Lupy, afrykańska opera "Via Intolleranza II" w reż. Christopha Schlingensiefa oraz "Plus, minus, zero" w reż. Christopha Marthalera.

W teatrze muzycznym Roma sezon otworzy premiera scenicznej wersji jednego z najpopularniejszych filmów muzycznych "Deszczowa piosenka" w reż. Wojciecha Kępczyńskiego. Spektakl zostanie pokazany po raz pierwszy w Romie 29 września.

We wrześniu Teatr Nowy wznawia działalność impresaryjną. 18 września w Amsterdamie zaprezentuje "Opowieści afrykańskie według Szekspira" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Pod koniec października w teatrze zaplanowano premierę sztuki "Ichś Fischer" w reż. Marka Kality z Aleksandrą Popławską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych.

Teatr Współczesny przygotowuje w nowym sezonie artystycznym cztery spektakle: "Skutki uboczne" Petra Zelenki, najnowsza sztuka autora "Kolacji dla głupca" Francisa Vebera, "Zabójca" Aleksandra Mołczanowa oraz "Uciekinierki" Pierre\'a Palmade\'a i Christophe\'a Duthrona.

20 września w Och-Teatrze premierę będzie miała sztuka "Wąsy" w reż. Macieja Kowalewskiego. W dwanaście występujących na scenie postaci wcielą się czterej aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.

Do Och-Teatru w nowym sezonie będzie można wybrać się całą rodziną, bowiem podczas trwania spektakli prowadzone będą warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Pierwsze zajęcia przewidziano 8 września podczas spektaklu "Szelmostwa Skapena" Moliera. Kolejne będą towarzyszyć przedstawieniom "Wąsy" (22 września), "Darkroom" (29 września) oraz "Mayday" (30 września).

Teatr Na Woli zapowiada na listopad premierę "Kamasutry" w reż. Aldony Figury, a na grudzień - "Wroga publicznego" w reż. Łukasza Kosa. Reżyser Michał Zadara przygotowuje w Teatrze na Woli sztukę "Płomienie" na podstawie powieści Stanisława Brzozowskiego, premiera spektaklu ma się odbyć wiosną 2013 r.

10 listopada Teatr 6. Piętro zaprezentuje po raz pierwszy "Boga mordu" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej na podstawie dramatu Yasminy Rezy. Sztuka opowiadająca o sprzeczce dwóch par rodziców może się kojarzyć polskiej publiczności z filmem "Rzeź", nakręconym przez Romana Polańskiego w 2011 r. Na warszawskiej scenie pojawią się Jolanta Fraszyńska, Anna Dereszowska, Cezary Pazura i Michał Żebrowski.

Na listopad w teatrze Ateneum przygotowywana jest premiera "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w reż. Magdaleny Miklasz. Główną rolę zagra Krzysztof Gosztyła. W grudniu na deskach Ateneum będzie można zobaczyć po raz pierwszy monodram "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta w reż. Piotra Fronczewskiego. Fronczewski wcieli się też w rolę Feuerbacha.

Teatr Imka w nowym sezonie planuje kameralną rock-operę "Hańbę Tupelo" według piosenek Nicka Cave\'a. W spektaklu w reż. Arkadiusza Jakubika prawdopodobnie wystąpią Tymon Tymański i Katarzyna Nosowska. W planach teatru Tomasza Karolaka jest również spektakl "Podróż za jeden uśmiech" w reż. Piotra Ratajczaka.

(-)
PAP
5 września 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...