Jest Andersen, a mogła być Radość

60 lat Teatru im. Andersena w Lublinie

Teatr wielkich dziecięcych emocji. Huczne urodziny pana Andersena 60 lat temu, 6 grudnia 1954r., odbyła się pierwsza premiera w Teatrze Andersena - "Złota kula" w reżyserii Maryli Kędry, pierwszej dyrektorki. Uroczyste obchody w przyszły weekend.

«Państwowy Teatr Lalki i Aktora nosi imię duńskiego pisarza od l stycznia 1972 roku. Jest z tym związana pewna zabawna historia. - W tamtych czasach panowała moda na koszmarne nazwy. W Rzeszowie działał Teatr Kacperek, w Białymstoku Świerszczyk, a we Wrocławiu Chochlik - opowiada Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena.

W1964 r. ówczesny dyrektor Stanisław Ochmański wpadł na pomysł, aby wspólnie z Kurierem Lubelskim zorganizować plebiscyt na nazwę teatru. Na pierwszym miejscu, zgodnie z panującym trendem uplasowała się "Radość". - Dyrektor złapał się za głowę i postanowił, że po "zgubieniu" kilku talonów teatr przyjmie imię Andersena, które znalazło się na drugim miejscu. To drobne oszustwo ujawnił dopiero niedawno - mówi Arkadiusz Klucznik.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, aby Teatr Andersena nazywał się inaczej.

"Latający kufer" to efekt współpracy polsko-tureckiej. Arkadiusz Klucznik wspólnie z Ece Okay wysłali Andersena w orientalną podróż śladem jego życia i utworów. Całość jest osnuta wokół jego najbardziej biograficznej baśni. "Brzydkiego kaczątka" wypełniają po brzegi rodzice z dziećmi. Co dowodzi, że teatr skutecznie może konkurować z kinem i komputerem. - Kiedy dzieciaki siadają w fotelach, to podpisują pewien pakt, że wszystko dzieje się naprawdę. Dlatego ich emocje są prawdziwe i prawdziwie przeżywają akcję na scenie. Gdyby na filmie ktoś zapytał co ma zrobić główny bohater, nikt by mu nie odpowiedział. Dzieci potrzebują też dyskutować o tym, co się dzieje i zawsze tłumaczymy nauczycielkom, żeby ich nie uciszały - mówi Arkadiusz Klucznik.

Z okazji jubileuszu Teatr im. H. Ch. Andersena otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest przyznawany za wybitną działalność kulturalną i ochronę narodowego dziedzictwa. W programie uroczystości znajdzie się coś dla dużych i dla małych. Tradycyjnie teatr wręczy swoje honorowe wyróżnienia. W tym roku "Zapałkę Andersena" otrzyma ambasada Turcji w Warszawie w podziękowaniu za współpracę.

Program obchodów:

Piątek 4.04- godz. 17.00: "Królowa Śniegu" w Teatrze Starym, bilety 20 zł; godz. 20.00: Tak bardzo dobrze nie jest - piosenki Kazika Staszewskiego w wykonaniu aktorów (sala górna Teatru Andersena) bilety 25 zł

Sobota 5.04 - godz. 10.00: "Pyza na polskich dróżkach", bilet 20 zł; 17.00-20.30, spektakl "Latający kufer", wręczenie "Zapałek Andersena", podpisanie umowy partnerskiej Lublin-Nilufer, projekcja klipów/Teatr Andersena

Ekspozycja kostiumów teatralnych: Hotel "Lublinianka", hotel "Locomotiva", Vanila Cafe, restauracja "Trybunalska", Teatr Stary»

Sylwia Hejno
Polska Kurier Lubelski
29 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...