Jest nowy reżyser "Matysiaków"

serial pozostanie wznowiony

Nowym reżyserem "Matysiaków", najstarszej powieści emitowanej w Polskim Radiu, zostanie w piątek Waldemar Modestowicz. Zastąpi on na tym stanowisku Stanisławę Grotowską, która tworzyła i realizowała słuchowisko od samego początku, od roku 1956 r.

W piątek w Teatrze Polskiego Radia odbędzie się uroczyste podziękowanie Stanisławie Grotowskiej, która przez ponad 50 lat współpracowała z Polskim Radiem przy realizacji +Matysiaków+. Andrzej Brzoska, dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Wincenty Pipka, dyrektor Programu 1, podziękują jej za trud i wielką pasję twórczą, które wniosła przy realizacji tej najstarszej i najpopularniejszej powieści radiowej - powiedziała PAP Krystyna Matelska-Tokarz z Polskiego Radia. 

"Matysiakowie" to najstarsza i najdłużej kontynuowana powieść radiowa w Polsce, emitowana w Polskim Radiu od 15 grudnia 1956 r. Na antenie Programu 1 pojawiła się w 1983 r. Obecnie "Matysiaków" można słuchać w każdą sobotę. Dotychczas powstało 2741 odcinków powieści, której akcja rozgrywa się na ogół w mieszkaniu tytułowych bohaterów, przy ul. Dobrej na warszawskim Powiślu. Niekiedy w audycji pojawiają się autentyczne postaci ze świata estrady, filmu, teatru i kultury, m.in. Mira Zimińska-Sygietyńska, Stefania Grodzieńska, Bohdan Łazuka, Alina Janowska, Barbara Wachowicz, Marcin Przybylski i Anna Mucha. Wiele rozmów prowadzonych przez Matysiaków i ich znajomych dotyczy życia stolicy i bieżących wydarzeń z nią związanych. Autorami powieści są obecnie: Dżennet Połtorzycka-Stamf\'l i Janusz Adam Dziewiątkowski. 

Stanisława Grotowska jest związana z Polskim Radiem od 1 sierpnia 1955 r. Początkowo pracowała na stanowisku realizatora w dziale realizacji Polskiego Radia, a potem - przez ponad 20 lat - jako realizator akustyczny w Teatrze Polskiego Radia. Realizowała słuchowiska - m.in. "Dziady" Adama Mickiewicza z 1974 r., radiopowieści, audycje poetyckie, reportaże, audycje dla dzieci - m.in. popularne "Dobranocki". 

W grudniu 1956 r. została zaangażowana przez Zdzisława Nardellego do współpracy przy tworzeniu powieści radiowej "Matysiakowie". Jako realizator akustyczny stworzyła ponad tysiąc odcinków tej powieści. W 1978 r. została jej reżyserem. Całe swoje życie zawodowe poświęciła tworzeniu "Matysiaków". W 2001 r. w związku z jubileuszem 45-lecia powieści została odznaczona przez 

Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Po otrzymaniu uprawnień reżyserskich stworzyła też wiele słuchowisk i audycji dla najmłodszych. Są wśród nich m.in.: "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka, "Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren,"Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena, "Koniec wakacji" Janusza Domagalika, "Kopciuszek" Charlesa Perrault, "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren. Przez blisko 20 lat była reżyserem popularnej audycji radiowej dla młodszych słuchaczy pt. "Supełek". 

Zastępujący Stanisławę Grotowską na stanowisku reżysera "Matysiaków" Waldemar Modestowicz jest reżyserem radiowym i teatralnym, związanym z Polskim Radiem od 1984 r. Od 1992 r. pracuje jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia. Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej, zdobywając w Berlinie wyróżnienie na Festiwalu Prix Futura \'93 oraz w Moskwie nagrodę główną na Festiwalu Ostankino Prize \'96.

(-)
PAP
5 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...