Jubileusz

Teatr Polski we Wrocławiu

Pod hasłem "Wyzwolenie" rozpoczyna swój 70. sezon Teatr Polski. Pierwszy spektakl zagrano 6 stycznia 1946 roku. Były to "Śluby panieńskie Aleksandra Fredry wyreżyserowane przez Teofila Trzcińskiego, pierwszego dyrektora sceny.

Wybór tej pozycji był jak najbardziej zrozumiały w sytuacji, kiedy trzeba było nadawać polski charakter przestrzeni miasta, którego większość mieszkańców stanowili wtedy jeszcze Niemcy i w którym osiedlali się Polacy pochodzenia chłopskiego i robotniczego, nienawykli ani do chodzenia do teatru, ani tym bardziej do kontaktu z trudniejszym repertuarem. Nowo powstały teatr miał więc do spełnienia dwa podstawowe cele: edukację kulturalną mieszkańców oraz budowanie tożsamości miasta i regionu - nowych w granicach Polski.

"Jubileusz 70-lecia największego dolnośląskiego teatru świętować będziemy inscenizacją "Wyzwolenia Stanisława" Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Na taki wybór wpłynęły czynniki pozaartystyczne, a związane z sytuacją Teatru Polskiego we Wrocławiu i szerzej kultury w Polsce. 25 lat wolności oznaczał powolne i systematyczne deprecjonowanie roli kultury na rzecz gospodarki, jak gdyby gospodarka była bytem ponadkulturowym. Budowaniu wolności gospodarczej towarzyszyło marginalizowanie roli kultury, jej miejsce zajęły kultura masowa i komercja. Myślenie o wartościach zostało zastąpione myśleniem o zysku. Długofalowy zysk społeczny został zastąpiony krótkofalowym zyskiem ekonomicznym. Ludzie kultury pozwolili sobie narzucić narrację ekonomiczną. Czas na WYZWOLENIE kultury spod dyktatu ekonomii, pracy twórczej z ciasnych tabel urzędników, sztuki z pęt komercji. WYZWOLENIE to hasło naszego sezonu jubileuszowego" - deklarują dyrekcja i zespół Teatru Polskiego.

(-)
Materiał Teatru
17 września 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...