Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Małgorzaty Talarczyk

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni z przyjemnością informuje, że aktorka naszego teatru Małgorzata Talarczyk obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Składamy na jej ręce najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla osiągnięć w pracy artystycznej na scenach polskich teatrów. Jubilatce życzymy zdrowia, niesłabnących sił twórczych, wielu nowych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi artystycznej.

Małgorzata Talarczyk

Debiutowała w „Apetycie na czereśnie" Agnieszki Osieckiej 19 listopada 1970 roku w jeleniogórskim Teatrze Dolnośląskim. Od 1982 roku, z dwuletnią przerwą, jest aktorką Teatru Miejskiego w Gdyni. Różnorodność, obok prawdy, jest dla Małgorzaty Talarczyk istotą aktorstwa. Kreowała najróżniejsze postacie: niewinne dziewczęta i święte, bezwzględne, silne kobiety, troskliwe matki i babcie. Zagrała m.in. Marię w „Warszawiance" Wyspiańskiego, Justysię w „Mężu i żonie" Fredry, Kasandrę w „Odprawie posłów greckich" Jana Kochanowskiego, Marię Magdalenę w „Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka, Pudla w „Brytanie Brysiu" Aleksandra Fredry, Klaudestynę de Montreuil w „Bezimiennym dziele" Stanisława I. Witkiewicza, Uczycielkę w „Konopielce" Edwarda Redlińskiego, Hermię i Tytanię w „Śnie nocy letniej" Williama Shakespeare'a, Księżnę Himalaj w „Operetce" Witolda Gombrowicza, Iwonę i Królową Małgorzatę w „Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza, Alę i Eugenię w „Tangu" Sławomira Mrożka, Matkę w „Balladynie" Juliusza Słowackiego, Gwinonę w „Lilli Wenedzie" Juliusza Słowackiego, Panią Marię w „Kompozycji w słońcu" Ingmara Villqista, Meg w „Urodzinach Stanleya" Harolda Pintera, Hrabinę Respektową w „Fantazym" Juliusza Słowackiego, Praskowię w „Biesach" Dostojewskiego.

Jej ostatnie, większe role to m.in. Stefania Bardziej w „Być jak Krzysztof Krawczyk" Mańkowskiego, Escalus w „Romeo i Julii" Szekspira, Trąbina w „Przygodach Remusa" Majkowskiego, Tancerka/ Zenobia/ Dziewczyna Singa w spektaklu „Osiecka. Archipelagi" oraz Starzec w „Dziadach" Mickiewicza. Pracowała pod kierunkiem m.in.: Adama Hanuszkiewicza, Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Śmigasiewicza, Jerzego Rakowieckiego.

Jest laureatką Nagród Artystycznych Prezydenta Miasta Gdyni, nagród aktorskich na festiwalach teatralnych w Toruniu i Opolu oraz na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. W 2004 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W 2015 została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej Nagrodę indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Od 1983 roku, z kilkuletnią przerwą, pozostaje nauczycielką zadań aktorskich w Studium Wokalno – Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Kilkudziesięciu dyplomantów osiągnęło dyplom aktorski pod jej ręką. Od 1996 roku przewodniczy gdańskiemu Oddziałowi Związku Artystów Scen Polskich.

(-)
Materiał Teatru
10 listopada 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...