Jutro Kongres Kultury Polskiej

Kongres Kultury Polskiej

W środę rozpoczyna się w Krakowie Kongres Kultury Polskiej. Ma podsumować dokonania ostatnich 20 lat i wyznaczyć cele na co najmniej 20 następnych.

Będzie to już szósty Kongres Kultury Polskiej w historii. Organizatorzy uznali bowiem za pierwszy Zjazd Grunwaldzki z 1910 roku. Pozostałe odbywały się wiatach: 1936,1966,1981 i 2000. Przypomnijmy, że zebrani spróbują znaleźć odpowiedź na szereg pytań: Co przyniosły transformacja ustrojowa oraz przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej? jakie zmiany zaszły w sposobie zarządzania kulturą na przestrzeni dwóch ostatnich dekad? W jakim kierunku powinna zmierzać polityka kulturalna państwa? Jakie wyzwania stoją przed nią we współczesnym globalizującym się świecie?

W wydarzeniu weźmie udział potężne grono artystów i ekspertów. W działającej już od jesieni minionego roku radzie programowej pod przewodnictwem Piotra Sztompki zasiadają: Stanisław Bereś, kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, Zina Jormoszuk, Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, Maria Poprzęcka. Anda Rottenberg, Krzysztof Warlikowski, Andrzej Rottermud, Andrzej Wajda, Antoni Wit i Edmund Wnuk-Lipiński.

Sesję plenarną "Przestrzenie twórczości" będzie moderować Agnieszka Holland. Udział wezmą: Grzegorz Jarzyna, Joanna Mytkowska, Roman Pawłowski, Piotr Piotrowski, Ewa Rewers i Michał Zadara. 0 tym, czy kultura jest nośnikiem wartości i fundamentem tożsamości rozmawiać będą z kolei Edmund Wnuk-Lipiński, Ryszard Legutko, Mirosława Marody, Krzysztof Pomian, Władysław Stróżewski. Tworzymy artystów czy uczymy rzemiosła? - na to pytanie spróbują natomiast odpowiedzieć znani z działalności edukacyjnej: Jerzy Stuhr, Ewa Chmielecka, Małgorzata Hołówka, Grzegorz Kurzyński, Michał Lisiecki, Witold Malinowski, Anna Dorota Potocka, Małgorzata Szanduła.

To tylko niektóre z planowanych dyskusji. Portal www.kongreskultury.pl ma umożliwić wszystkim zainteresowanym śledzenie obrad (także pod tym adresem można się zapoznać z opublikowanym w internecie szczegółowym programem imprezy). Dyskusje toczące się w każdej z sali Auditorium Maximum i Biblioteki Jagiellońskiej będą transmitowane na żywo.

Wstępem do imprezy był cykl publikowanych na stronie www.kongreskultury.pl: raportów o stanie kultury. Dotyczyły m.in. muzealnictwa, książki, wzornictwa, rynku dzieł sztuki, systemu ochrony dziedzictwa kulturowego, teatru, kinematografii, szkolnictwa artystycznego i mediów audiowizualnych. Kongresowi będą tez towarzyszyć wydarzenia stricte kulturalne. W galerii klubu Pauza planowana jest chociażby wystawa fotografii ilustrujących poszczególne raporty. Wśród ich autorów są m.in. Tomasz Wiech i Grażyna Makara.

Małgorzata I. Niemczyńska
Gazeta Wyborcza Kraków
22 września 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...