Już dziś otwarcie nowej siedziby filharmonii

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

Utwory Moniuszki, Czajkowskiego, Bizeta, Verdiego, Pucciniego i Gershwina zostaną wykonane na czterech koncertach otwierających nową siedzibę filharmonii w Koszalinie. Pierwszy raz miejscowa orkiestra symfoniczna wystąpi tu w czwartek.

Ze względu na duże zainteresowanie inauguracyjny koncert zostanie dwa razy powtórzony w najbliższy piątek i raz w sobotę.

Premierowych koncertów w nowym, wybudowanym od podstaw obiekcie, wysłucha łącznie ponad 2 tys. osób (na widowni jest 518 miejsc), co jak na 100-tysięczne miasto, zdaniem Wasilewskiego, jest doskonałym wynikiem - powiedział PAP dyrektor Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki Robert Wasilewski.

Na inauguracyjnych koncertach wystąpią: Agata Szymczewska, (Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego), miejscowe chóry Canzona i Koszalin Canta (Mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki), śpiewacy Alicja Węgorzewska i Andrzej Lampert (wiązanka przebojów muzyki operowej, musicalowej i rozrywkowej, m.in. Uwertura do opery "Carmen" Georgesa Bizeta, Aria Księcia Mantui z opery "Rigoletto" Giussepe Verdiego, Aria Cavaradossiego z opery "Tosca" Giacomo Pucciniego, Uwertura do opery "Girl Crazy" Georga Gershwina, "Tonight" z musicalu "West Side Story" Leonarda Bersteina).

Czwartkowy koncert to wielkie wydarzenie w 57-letniej historii koszalińskiej filharmonii, która od momentu powstania nie miała własnej sali koncertowej. Orkiestra grała dotychczas m.in. w nieistniejącym już kinie "Muza", Bałtyckim Teatrze Dramatycznym i kinie "Kryterium".

- Otwarcie nowej siedziby zakończy tę bogatą historię lokalową - powiedział PAP dyr. Wasilewski.

Dodał, że z nowej sali, w której, jak informował jej wykonawca nie ma ani jednej równoległej ściany, muzycy są bardzo zadowoleni. Badania akustyczne potwierdziły jej dobre wykonanie.

Nowe, czterokondygnacyjne lokum filharmoników zaczęto budować w sierpniu 2010 r. w oparciu o projekt poznańskiego architekta Jacka Bułata, który wygrał ogłoszony przez miasto przetarg. Obiekt wykonała również wyłoniona w przetargu spółka Elektrobudowa SA z Katowic.

Nowa siedziba filharmonii powstała nad rzeką Dzierżęcinką, w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Kubatura obiektu wynosi 27,5 tys. m sześć., powierzchnia ma niemal 5,5 tys. m kw. Estrada może pomieścić 70-osobową orkiestrę i 40-osobowy chór. Na widowni może jednocześnie zasiąść 518 melomanów.

Ściany zachodnia i wschodnia filharmonii są w pełni przeszklone, by można było oglądać park. Północna ściana fontowa jest pokryta blachą cynowo-tytanową, zaś południowa tynkiem.

Obiekt razem z projektem kosztował 31,16 mln zł. 47 proc. tej kwoty pochodziło z unijnej dotacji przyznanej miastu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007 - 2013.

(-)
(PAP)
7 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia