Już za tydzień rozpocznie się Festiwal

16. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. To wydarzenie międzynarodowe, łączące prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Festiwal odbywa się co roku, na przełomie lipca i sierpnia, w Trójmieście.

Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Festiwal Szekspirowski to miejsce intensywnych wrażeń teatralnych, gdzie spotykają się artyści, reżyserzy, aktorzy, animatorzy, krytycy. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Organizatorzy rozwijają współpracę międzynarodową, tworząc nowe projekty artystyczne i edukacyjne.

Z inicjatywy naszego Festiwalu narodziła się Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku. W skład Sieci wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Celem tej współpracy jest wspieranie organizacji i promocji wspólnych artystycznych przedsięwzięć oraz działań edukacyjnych i naukowych w dziedzinie kultury.

XVI Festiwal Szekspirowski odbędzie się w terminie od 27 lipca do 5 sierpnia 2012 r. W programie imprezy znajdą się 3 polskie przedstawienia wyselekcjonowane z polskich premier szekspirowskich ostatniego sezonu: „Burza” w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy), „Makbet” w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny ze Szczecina), „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi). Podczas imprezy Jury Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 wybierze zwycięskie przedstawienie pretendujące do nagrody Złotego Yoricka, przyznawanej od 1994 roku.

Podczas Festiwalu zaprezentujemy ponadto spektakle z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Włoch oraz Rosji.

Wydarzeniem imprezy będzie prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy: Luka Percevala - inscenizacji „Hamleta” przygotowanej w Teatrze Thalia w Hamburgu. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszy grający i śpiewający na żywo pianista.

Kolejnym twórcą wielkiego formatu, obecnym na naszym Festiwalu, będzie Silviu Purcărete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji, który tym razem wraz z zespołem Teatru Narodowego z Craiovej zaprezentuje „Burzę”. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Na Festiwalu zaprezentujemy również dzieło awangardowego rosyjskiego twórcy – Konstantina Bogomołowa - spektakl pod prowokującym tytułem "Lir. Komedia", które zostało zrealizowane
w Teatrze Prijut Komedianta w Petersburgu. Konstantin Bogomolov to jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle, często prowokacyjne, łamią konwencje, niszczą tradycyjne podejście do struktury spektaklu, jak i do teatru w ogóle. W roli tytułowej występuje tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa.

Po raz pierwszy na Festiwalu gościć będziemy spektakl z Macedonii – będzie to „Hamlet” w reżyserii Dejana Projkowskiego – reżysera teatralnego, dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Skopje. Jego inscenizacja to świeża i współczesna próba odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Przedstawienie prezentowane w Wielkiej Brytanii, zdobyło bardzo dobre recenzje i szereg pochwał za świetne kreacje aktorskie, przede wszystkim dla Dejana Lilic’a – grającego tytułową rolę.

Podczas imprezy realizowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny „Discovering Theatrelands” dofinansowany z Programu „Kultura” UE, w którym wydarzenia teatralne, artystyczne i edukacyjne realizowane będą na europejskich festiwalach szekspirowskich: w Gdańsku, w Neuss (Niemcy), w Gyula (Węgry) i w Ostrawie (Czechy). Działania obejmują prezentację wybitnych europejskich produkcji teatralnych, edukację nauczycieli i młodzieży, teatr społeczny („Zimowa Opowieść”) i scenę alternatywną festiwalu – SzekspirOFF.

SzekspirOFF jest otwartą formułą, która w różnych odsłonach kładzie nacisk na inne aspekty twórczości artystycznej. Projekt rozpoczął się w czerwcu tego roku, na Dolnym Mieście w Gdańsku. Podczas XVI Festiwalu Szekspirowskiego SzekspirOFF powraca do przestrzeni Teatru w Oknie oraz realizacji scenicznych związanych z twórczością mistrza ze Stratfordu. Czekają nas spektakle teatralne, teatr tańca, performans, improwizacje teatralne i inne działania artystyczne, poszukujące nowych znaczeń w twórczości Szekspira.

(-)
Materiał Organizatorów
21 lipca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...