Kajzar w Strefie kontaktu

Strefa kontaktu – Kajzar" - Wrocławski Teatr Współczesny

Po blisko 40 latach od premiery sztuki Helmuta Kajzara „Rycerza Andrzeja" w warszawskim Teatrze Studio Paweł Łysak sięgnął po ten tekst jako materiał do pracy warsztatowej ze studentami PWST we Wrocławiu. W niedzielę, 24 lutego, podczas spotkania z cyklu „Strefy kontaktu – Kajzar" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można obejrzeć efekt czterodniowych zajęć.

Pełen erudycji i odniesień kulturowych dramat Helmuta Kajzara, to opowieść o Parsifalu drugiej połowy XX wieku w Polsce  – mówi Paweł Łysak.– Szkołę rycerską-klasztor zaludniają dziwaczne, a jednak dobrze znane postaci: dziewczynka – zaczarowana królewna żabka, występna Manon – specjalistka od wyciągania chłopców z klasztorów, esteta Wolfram – postać znana z niemieckiej literatury i tak dalej. Te postaci, razem z całą plejadą dziwacznych pedagogów, mając swoje odniesienia kulturowe, są rozpoznawalne równie dobrze w roku 1969 jak i teraz. Grupa młodych aktorów, studentów trzeciego roku, swoją parsifalowską drogę do Świętego Graala rozpoczęła już jakiś czas temu...

W pokazie wystąpią: Justyna Ducka, Joanna Opozda, Maja Rybicka, Zofia Schwinke, Lucyna Szierok, Radosław Drożdż, Bartłomiej Gola, Karol Kadłubiec, Marcin Kaleta, Michał Lacheta,  Mariusz Ochociński.

W dalszej części „Stref kontaktu" odbędzie się promocja książek Marcina Kościelniaka „Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara" oraz zredagowanego przez niego tomu pism artysty „Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze" z unikatowym nagraniem na płycie CD: Helmut Kajzar czyta „Samoobronę". Książki zostały wydane w grudniu 2012 r. przez Korporację Ha!art w Krakowie.

Kajzar konsekwentnie, świadomie i w sposób przekonujący sytuował się „na pograniczu" podziałów tak pokoleniowych, jak i artystycznych, – pisze Marcin Kościelniak – nie przez przypadek swoim głównym przeciwnikiem uczynił „guru" kontrkultury, Jerzego Grotowskiego, głównym sojusznikiem – „ojca", Tadeusza Różewicza, głównym współpracownikiem – performera Krzysztofa Zarębskiego, a przestrzenią aktywności artystycznej zarówno teatr zawodowy, oficjalny, jak i obszary „pozainstytucjonalne", „alternatywne". Nigdy też swojego zaangażowania w rzeczywistość nie pojmował w kategoriach zaangażowania w sprawy narodowe – czy to w wymiarze tradycji, czy bieżącej polityki...

Rozmowę z Marcinem Kościelniakiem poprowadzą prof. Jacek Kopciński i Paweł Łysak.

Na zakończenie „Stref kontaktu" zapraszamy na film dokumentalny Andrzeja Titkowa „Dziecko szczęścia. Szkic do portretu Helmuta Kajzara". Ten portret biograficzny dramaturga, reżysera teatralnego, poety i eseisty zrealizowany został dla Telewizji Polskiej w 1994 r.

Trzecia edycja cyklu zaplanowana jest na 14 kwietnia 2013 r. i poświęcona będzie „pograniczom" Helmuta Kajzara.

Szczegółowy program spotkania 24 lutego 2013 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym można znaleźć tutaj: http://www.wteatrw.pl/1336.xml  Początek o godz. 17.00.

Tatiana Drzycimska
Materiał Teatru
23 lutego 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia