Kamienie na szczycie

"W górę!" - reż. Witold Mazurkiewicz - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Warto czekać na ten tytuł. Nazwisko Petera Quiltera, autora, tak lubianej przez widzów „Boskiej!", gwarantuje całą paletę emocji.


 

Sam, Daniel i Tony wybierają się na dwudniową górską wycieczkę. Każdy z mężczyzn niesie ze sobą kamień upamiętniający ich niedawno zmarłego przyjaciela, Garetha. Chcą umieścić kamienie na szczycie góry. Zanim tam dotrą, wspólna wędrówka staje się wyboistą, wzruszającą, a przede wszystkim przezabawną podróżą przez wspólne doświadczenia, problemy damsko-męskie i mnóstwo tak zwanych życiowych spraw.

Kultura w sieci

Teatr Polski otrzymał dofinansowanie z programu „Kultura w sieci" MKiDN, w ramach którego zrealizujemy projekt „Audycja miłosna" z udziałem artystów Teatru Polskiego.

W ramach projektu powstaną cztery odcinki w formule słuchowiska teatralnego „Audycja miłosna" oraz cztery nagrania „Polskiej Kroniki Radiowej w Kwarantannie". Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji będą artystyczne pary z okresu PRL-u i ich burzliwe, często zabawne biografie. Audycje będą przypominały dawne sławy i opowiadały w sposób lekki i humorystyczny o tym, jak wyglądało życie Polski z pierwszych stron gazet w latach powojennych i siermiężnej rzeczywistości tamtych czasów. Historie miłosne znanych postaci staną się pretekstem do tego, by cofnąć się w czasie do Polski, w której radio było istotnym elementem każdego dnia. Słuchowiska stylizowane na audycje radiowe sprzed lat, odtwarzane np. przez Internet będą świetnym sposobem na odświeżenie historii - nie tylko społecznej, ale też, a może przede wszystkim, historii polskiej kultury (kompozycje Komedy, powieści i scenariusze Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski, czy Stanisława Dygata, role Kaliny Jędrusik i Niny Andrycz). „Audycja miłosna" będzie w nowoczesny sposób nawiązywać dialog z bohaterami polskiej sceny teatralnej, filmowej, muzycznej, literackiej, o których dzisiaj powoli się zapomina. Stanowić będzie także muzyczną rozrywkę, w postaci teatralno-radiowych programów do słuchania on-line.

W bohaterów głównych oraz drugoplanowych wcielą się aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, a jego formuła audycji pozwoli zaprezentować ich wokalne talenty.

W projekt będą zaangażowani dobrze znani naszym widzom twórcy, m.in.: reżyserować będzie Agata Puszcz, autorką scenariusza jest Zuzanna Bojda, opracowaniem muzycznym i kompozycja zajmą się Krzysztof Maciejowski i Piotr Matusik.

W tworzenie projektu zaangażowani będą seniorzy, a jego charakter gwarantuje dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Spektakle bez barier – sezon 2020

W 2020 roku Teatr Polski po raz kolejny otrzymał dofinansowanie z programu Kultura Dostępna, realizowanego ze środków MKiDN, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki temu w ramach programu „Spektakle bez barier – sezon 2020" możemy kontynuować cykl przedstawień, spotkań i warsztatów przystosowywanych do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, część zaplanowanych działań zmieni swój charakter i zostanie przeniesiona w przestrzeń wirtualną.
Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym, w ramach projektu była „Fabryka sensacji Proszyk & Kachel" online, z tłumaczeniem na język migowy i napisami dla osób niesłyszących. Już wkrótce planujemy kolejne działania, o których informujemy na: teatr.bielsko.pl/sbb

Do naszego projektu zaprosiliśmy partnerów z ośrodków w Bielsku-Białej oraz Krakowie, Katowicach, Chorzowie, Cieszynie i Pszczynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(-)
Teatr Polski w Bielsku-Białej
12 czerwca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...