Kana we wrześniu

Ośrodek Teatralny Kana - program na wrzesień 2016

Kalendarium działań Ośrodka Teatralnego Kana we wrześniu. Jeśli będą Państwo zainteresowani poszczególnymi
tematami - służę kontaktem z artystami oraz szczegółowymi informacjami.

Kalendarium:

- 3 września, godz. 10, TURNIEJ MUZYKÓW PRAWDZIWYCH: warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalnych, warsztat, wstęp
   wolny, obowiązują zapisy: turniej@filharmonia.szczecin.pl
- 3 września, TURNIEJ MUZYKÓW PRAWDZIWYCH: Dom Tańca
- 9 września, godz. 20, Projekt: Matka, spektakl, wstęp: 20/25 zł
- 10 września, godz. 19, Projekt: Matka, spektakl, wstęp: 20/25 zł
- 14–18 września, POZA SZCZECINEM, XIII Zjazd Akademii Teatru Alternatywnego, projekt edukacyjny, Teatr Brama, Goleniów
- 16–18 września, POZA SZCZECINEM, warsztaty teatralne w Broelinie, prowadzenie: Bibianna Chimiak, koszt: 20 euro, zapisy:
   bibi@kana.art.pl
- 30 września, godz. 20, PREMIERA: Projekt Ojciec, spektakl, wstęp: zaproszenia

Rezerwacje biletów i informacje: paula@kana.art.pl
Przy rezerwacji mailowej prosimy o podanie daty wydarzenia, liczby oraz rodzaju biletów (normalne, ulgowe). Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach biurowych (9:00–15:00).

DODATKOWE INFORMACJE

3 września, godz. 10
TURNIEJ MUZYKÓW PRAWDZIWYCH: warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalnych
wstęp wolny, obowiązują zapisy
prowadzenie: Tęgie Chłopy
Warsztaty skierowane są do uczniów szkół muzycznych II stopnia, studentów uczelni artystycznych i zawodowych muzyków. Podczas zajęć uczestnicy będą pracować nad repertuarem ludowym in crudo. Wspólna nauka i gra tradycyjnych motywów muzycznych prowokować będzie do interpretacji wielu klasycznych utworów, opartych na motywach ludowych.
Warsztaty poprowadzi kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Jej członkowie współtworzą wiele cenionych projektów muzycznych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej, a ze sobą spotykają się pod nazwą, która stała się dla nich muzyczną deklaracją (kieleckie „chłopy" to trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami" lub „śpiwami").
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: turniej@filharmonia.szczecin.pl

3 września, od godziny 20 – Filharmonia i Kana
TURNIEJ MUZYKÓW PRAWDZIWYCH: Dom Tańca
Dom Tańca rozpocznie się koncertem Tęgich Chłopów o godzinie 20 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Ośrodku Teatralnym Kana, który jest Klubem Turniejowym, będzie kontynuowana zabawa taneczna.
Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił" – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez ich mistrzów i nauczycieli, kapelę braci Witkowskich. Wydana przez Chłopów w 2015 roku płyta „Dansing" to przebieżka przez repertuar kapel wiejskich Kielecczyzny z lat pięćdziesiątych. Zespół oddaje na niej atmosferę wiejskich zabaw tamtego czasu.
W ich repertuarze poza „chłopami" są także polki i modne niegdyś przeboje: wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty. Rozbudowana sekcja dęta sprawia, że muzyka Tęgich Chłopów jest jeszcze bardziej dynamiczna i żywiołowa, stanowi pomost między repertuarem tradycyjnym i „nowoczesnym" lat powojennych.
W trakcie Domu Tańca nastąpi ogłoszenie wyników Turnieju Muzyków Prawdziwych. Scena w holu Filharmonii będzie otwarta dla wszystkich muzyków i muzykantów, którzy zechcą zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, ale także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy. Później przeniesiemy się do Teatru Kana, gdzie wspólnie z muzykami i muzykantami bawić się będziemy niczym podczas wiejskiej potańcówki.

9 września, godz. 20
10 września, godz. 19
Projekt: Matka
spektakl
wstęp: 20/25 zł
Projekt: Matka – spektakl Teatru Kana
Duża dawka lekkiego humoru i nielekkiej ironii, śmiechu przez łzy, ale i tylko szczerego śmiechu i tylko szczerych łez – przewrotna opowieść młodych matek o młodych matkach, o ich doświadczeniach, przeświadczeniach, wyobrażeniach, zmaganiach z samymi sobą i otaczającym je światem. Scenariusz spektaklu to kompilacja tekstów mam, które swoje doświadczenia związane z macierzyństwem opisują na blogach. Aktorki Teatru Kana (Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat) przy wsparciu reżysera (Mateusz Przyłęcki) opowiadają ze sceny o tym wszystkim, co stoi w kontrapunkcie do „błogosławionego stanu" i „metafizycznych więzi", a co staje się udziałem odczuć wielu młodych, zaskoczonych tymi emocjami matek.
Rezerwacje: promocja@kana.art.pl

14–18 wrzesnia
POZA SZCZECINEM
XIII Zjazd Akademii Teatru Alternatywnego
projekt edukacyjny
Teatr Brama, Goleniów
Akademia Teatru Alternatywnego to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej skierowany do liderów alternatywnych zespołów teatralnych działających aktywnie w swoich lokalnych środowiskach. To platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego z Polski i ze świata. W trakcie 2016 roku słuchacze Akademii uczestniczą również w najważniejszych przedsięwzięciach teatralnych Europejskiej Stolicy Kultury, w tym w Olimpiadzie Teatralnej.
XIII Zjazd Akademii odbędzie się w dniach 14–18 września 2016 roku w siedzibie Teatru Brama w Goleniowie. Zajęcia poprowadzą Marek Waszkiel i Marek Chodaczyński z Unii Teatr Niemożliwy. Zjazd ATY polączony będzie z jubileuszem XX-lecia Teatru Brama oraz z XV Goleniowskimi Spotkaniami Teatralnymi BRAMAT.
Akademia stanowi kontynuację Akademii Teatru Alternatywnego zrealizowanej w 2012 roku przez Teatr Brama w Goleniowie i Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie i jest realizowana w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
Organizatorzy: Teatr Kana (Szczecin), Teatr Brama (Goleniów) oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław)

16–18 września
POZA SZCZECINEM
warsztaty teatralne w Broelinie
koszt: 20 euro (w tym: pobyt z wyżywieniem, a transport w zakresie własnym)
zapisy: bibi@kana.art.pl (grupa 9 osób z Polski, 9 osób z Niemiec, wiek: 13–25 lat)
Warsztaty są propozycją rozwoju osobistego poprzez ekspresję ruchu oraz próbą zbadania możliwości własnego ciała, nie w sensie czysto fizycznym, a bardziej: poznawczym – jak je rozumieć, czuć i kontrolować. To poszukiwania możliwości wyrażania emocji poprzez ciało. Reakcja na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Próba przełamania swoich barier i zahamowań oraz otwarcie na drugiego człowieka. Wykorzystywanie ćwiczeń ruchowych w celu zaufania sobie, partnerowi i grupie, a także integracja oraz próba odnalezienia wspólnej energii i rytmu. Jego celem jest również wzmocnienie świadomości ciała, a także odwagi wyrażania siebie. Warsztaty kreatywności kształtują umiejętność: słuchania, współpracy w grupie, właściwego krytykowania, komunikatywnego przekazywania myśli, twórczego myślenia i działania, wychodzenia poza schematy myślowe, rozwijania wyobraźni i fantazji, pracy nad uświadomieniem swoich twórczych możliwości, odblokowywania spontanicznej aktywności.
Bibianna Chimiak – aktorka, śpiewaczka, instruktorka teatralna, art-terapeutka. Od 1999 roku pracuje w zespole aktorskim Teatru Kana. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku filozofii (specjalność: etyka i filozofia człowieka), podyplomowo Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku muzykoterapia oraz Szkoły Muzycznej na śpiewie solowym w klasie prof. Iwony Górewicz. Ma trzyletnie doświadczenie w pantomimie, a także kilkuletnie w prowadzeniu eksperymentalnego.

30 września, godz. 20
PREMIERA: Projekt Ojciec
spektakl
wstęp: zaproszenia
Projekt: OJCIEC to autorski projekt teatralny. Chcemy w nim opowiedzieć o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców. Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów-ojców biorących udział w spektaklu.
W Projekcie: OJCIEC chcemy opowiedzieć o tym, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci, czy udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Chcemy się przyjrzeć temu, jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. Chcemy też poruszyć temat praw ojca (czy są sytuacje, w których ojcowie są traktowani gorzej niż matki? Czy państwo wspiera ojców w realizowaniu ich obowiązków rodzicielskich?).
Projekt: OJCIEC jest „odpowiedzią" na Projekt: MATKA – spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam (premiera: wrzesień 2014 w Ośrodku Teatralnym Kana, scenariusz i reżyseria – Mateusz Przyłęcki). W trakcie rozmów z publicznością okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na opowiedzenie o doświadczeniu bycia rodzicem z perspektywy młodych ojców. Chcemy, żeby Projekt: OJCIEC był odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Pragniemy, żeby spektakl oraz towarzyszące mu warsztaty i spotkania pomogły oswoić przyszłych ojców z doświadczeniem ojcostwa oraz stały się wsparciem dla mężczyzn, którzy są już ojcami i na co dzień doświadczają różnych trudności z tym związanych. Chcemy uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na istotne tematy związane z ojcostwem oraz upowszechniać pozytywne wzorce świadomego, zaangażowanego ojcostwa.

reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz na podstawie tekstów Tomasza Kwaśniewskiego (Dziennik ciężarowca, Dziennik taty, Wydawnictwo WAB), Huberta Pełki (tatakarola.blogspot.com), Macieja Mazurka (zuchpisze.pl), Tomasza Bułhaka (tatawbudowie.pl, Tata w budowie, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz), Pawła Klimczaka (wawrzyniec.blox.pl), tęczowy.blog.onet.pl, Iana Bruce'a (Jak być wspaniałym tatą, tłumaczenie: Tomasz Illg, Wydawnictwo Vesper): Mateusz Przyłęcki
aktorzy: Tomasz Grygier, Krzysztof Sanecki, Piotr Starzyński
muzyka: Michał Sarapata, Zespół
premiera: 30 września 2016, Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie

Ewa Julianna Kwidzińska
Materiał Teatru
26 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...