Kandydaci biją się o stanowisko dyrektora teatru. Są wśród nich znani aktorzy

Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Przybyło kandydatów ubiegających się o stanowisko dyrektora w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Z ostatnich doniesień wynikało, że spośród 15 zainteresowanych osób ubiegających się o tę pozycję, 11 przeszło do następnego etapu selekcji, z których sześciu musiało jeszcze uzupełnić swoje dokumenty, aby spełnić wszystkie formalne wymogi.

Jest wielu chętnych
Teraz dowiadujemy się, że wszyscy kandydaci dopełnili niezbędnych formalności, a proces elektroniczny wykazał, że jeszcze jedna osoba spełnia wymagania konkursu. Oznacza to, że do etapu przesłuchań przystąpiło już 12 kandydatów, podczas gdy trzy osoby zostały ostatecznie zdyskwalifikowane.

Wybrany dyrektor podpisze kontrakt na pięć sezonów artystycznych, począwszy od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2028 r.

Giełda nazwisk
Na początku czerwca kandydaci zostaną poddani przesłuchaniom przez komisję. Podczas tych spotkań przedstawią i omówią swoje wizje rozwoju teatru. Po przesłuchaniach komisja przekaże zarządowi województwa swoje rekomendacje, po czym nastąpi etap negocjacji dotyczących warunków zatrudnienia.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza" wśród nich znajdują się znane postacie ze świata teatru w tym aktor Dariusz Kordek, reżyser Adam Nalepa, aktorka Beata Kawka, reżyser Paweł Paszta, aktor Paweł Kleszcz, teatrolog Marcin Zawada, aktorka Karolina Jóźwiak, teatrolog Paweł Dobrowolski, reżyser Piotr Jędrzejczak, aktor Ryszard Adamski, reżyserka Aldona Figura, aktor i reżyser Tomasz Dutkiewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Jan Połoński.

Jest niespodzianka
Jednym z najnowszych nazwisk, które zwraca na siebie uwagę, jest Aleksandra Nieśpielak, aktorka skupiająca się teraz na reżyserii i założeniu teatru O! La la!, skierowanego do kobiecej publiczności. Jest ona znana m.in. z roli w filmie „Demony wojny według Goi" Władysława Pasikowskiego.

Choć niektórzy widzą w niej interesującego kandydata, trudno przewidzieć, kto ostatecznie zastąpi Zbigniewa Brzozę, który zrezygnował z ubiegania się o stanowisko, twierdząc, że ogłoszenie konkursu było dowodem braku zaufania i szacunku ze strony władz województwa.

Poziom artystyczny nie jest problemem, ale konflikty tak
Niezależnie od wyboru, nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie będzie musiał zmierzyć się z problemami pracowniczymi, które niejako przypominają sytuację pod koniec kadencji poprzedniego dyrektora, Janusza Kijowskiego. Niemniej jednak, mimo tych problemów, nie podważano artystycznych osiągnięć poprzedniego dyrektora Brzozy.

Kolejne komplikacje?
W miarę jak proces selekcji na dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie nabiera tempa, pojawiają się pewne komplikacje, które mogą wpłynąć na jego przebieg. Kluczową kwestią jest niepewność dotycząca składu komisji konkursowej.

Niektórzy działacze związku zawodowego „Solidarność" zgłaszają zastrzeżenia co do obecnego składu komisji. Argumentują, że związek, jako reprezentant pracowników teatru, powinien mieć swojego przedstawiciela w składzie komisji. Stwierdzili, że taki udział gwarantowałby sprawiedliwość procesu, uwzględniając interesy i dobro pracowników teatru.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza
7 czerwca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...