Kantorowskie impresje i inspiracje

1. Festiwal Inspirowany Sztuką Kantora „Buda Jarmarczna" w Rzeszowie

zeszowski Teatr Przedmieście organizuje 5 - 7 czerwca po raz pierwszy Festiwal Inspirowany Sztuką Kantora „Buda Jarmarczna". Kantor przed stu laty urodził się w Wielopolu Skrzyńskim („Wielopole, Wielopole"!) niedaleko Rzeszowa.

– Chcemy od strony Rzeszowa zwrócić uwagę na znaczenie twórczości Kantora dla kultury współczesnej oraz zaprezentować ciekawe inicjatywy teatralne inspirowane jego sztuką i biografią. Kantor w jakiś sposób wiąże nasz festiwal, który ma szansę dodatkowo zainspirować i zmotywować współczesnych twórców do poszukiwań teatralnych i plastycznych na drodze kantorowskiej – wyjaśnia Aneta Adamska, inicjatorka projektu, założycielka i dyrektor Teatru Przedmieście, która pisuje sztuki, wystawia i często w nich występuje.

Przedsięwzięcie składa się z części artystycznej (spektakli inspirowanych sztuką Kantora), naukowej (prelekcje współpracowników Kantora i projekcje filmów) oraz edukacyjnej (warsztaty teatralne prowadzone przez Romana Siwulaka, aktora Teatru Cricot 2). Spektakle przywożą Teatr im. Witkacego z Zakopanego, Teatro Sospesi z Salerno, Walny Teatr z Warszawy i Teatr Cinema z Michałowic. Zaprezentuje się także Teatr Przedmieście z Rzeszowa. Zakopiańczycy pokażą swoje klimatyczne przedstawienie „Bubuja. Fantazja à la Witkacy", którego osią są relacje człowieka z Bogiem i innymi ludźmi, na tle ustalania hierarchii wartości. Cinema przedstawi „Kabaret Olbrzymów", interesujący spektakl wypełniony pozornie absurdalnymi tekstami, które pozwalają pozornie na chwilowe zerwanie z rzeczywistością. Włosi przywożą monodram „La ciorta di Zeza", w konwencji włoskiej commedii dell'arte, w wykonaniu Carlo Rosellego. Monodramem jest „Misterium Narodzenia", z udziałem Adama Walnego, rodzaj średniowiecznego misterium, z użyciem marionetek, pacynek i kukieł, na pudełkowej, jarmarcznej scenie. Autorski spektakl Anety Adamskiej „Ja jestem...", o zniewoleniu istoty ludzkiej w świecie konwenansów i przyzwyczajeń, pokaże Teatr Przedmieście.
Będzie okazje posłuchania prelekcji o Kantorze Andrzeja Sapiji, reżysera filmów dokumentalnych, oraz Romana Siwulaka, malarza i aktora Teatru Cricot 2. Obu spotkaniom będą towarzyszyły filmy o Kantorze oraz dyskusje.

– Spróbujemy poszukać Kantora w sztuce i teatrze współczesnym, odnieść się do jego idei, wielkich osiągnięć, spuścizny – mówi Aneta Adamska.

Współorganizatorem Festiwalu „Buda Jarmarczna" jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „GATE". Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Program Festiwalu „Buda Jarmarczna":

Teatr Przedmieście, Rzeszów, ul. Reformacka 4
5 czerwca
godz. 17.45 Uroczyste otwarcie
godz. 18 „Bubuja. Fantazja à la Witkacy"
godz. 20 film „Powrót Odysa", spotkanie z Sapiją

6 czerwca
godz. 18 „Kabaret Olbrzymów"
godz. 20.30 „La ciorta di Zeza"

7 czerwca
godz. 18 „Misterium narodzenia"
godz. 20.30 „Ja jestem..."
Wstęp wolny. Obowiązkowa rezerwacja miejsc.
(tel. 667 714 730 lub teatr.przedmiescie@wp.pl)

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 maja 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...