Karnawałowi Komedii kryzys nie straszny

3. Katowicki Karnawał Komedii czas zacząć

Katowickiemu Karnawałowi Komedii kryzys nie straszny i już po raz trzeci ugości Państwa bogactwem tego, co najśmieszniejsze w teatrze polskim.

Spośród propozycji zaplanowanych na najbliższe dziewięć dni novum w stosunku do lat ubiegłych jest projekt poszerzonych w tym roku imprez towarzyszących. Zostaną zaprezentowane trzy recitale artystów związanych ze sceną kabaretową oraz poezją śpiewaną w wykonaniu Tomasza Jachimka, Artura Andrusa oraz Alżbiety Adamiak. Na scenie staną też „niepokonani radiowych słuchowisk rozrywkowych”: Maria Czubaszek, Jacek Fedorowicz oraz Piotr Bukartyk. W ramach imprez towarzyszących śmiech gwarantuje także niezniszczalna para bohaterów Sułek i Eliza słuchowiska radiowego „Kocham pana, panie Sułku” w wykonaniu Krzysztofa Kowalewskiego i Marty Lipińskiej. Poza tym niezmiennie bogaty repertuar festiwalowy. Najnowsze projekty pokażą uznane teatry prywatne i państwowe. Nie zabraknie też przedstawień mniej znanych teatrów, ale na równie wysokim poziomie artystycznym. Podobnie jak w latach ubiegłych dwóm najlepszym przedstawieniom nagrodę przyznają widzowie, oddając swoje głosy w foyer Teatru Korez i Teatru Śląskiego.  

Prezydent Katowic – Piotr Uszok, który chętnie zaaprobował trzy lata temu pomysł Mirosława Neinerta, uważa, że dzięki takim właśnie przedsięwzięciom miasto to pretenduje do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Przede wszystkim jednak powinien cieszyć fakt, że spośród nielicznych w Katowicach imprez teatralnych, ta właśnie znalazła tak liczne rzesze fanów. Rozchodzące się w szybkim tempie bilety oraz przepełnione sale teatralne, w których widzom nie przeszkadza siedzenie na dostawkach czy schodach, uzmysławia, jak chętna wrażeń festiwalowych jest nasza publiczność, bądź co bądź, odzwyczajona od stałego uczestnictwa w życiu teatralnym. Właśnie rozpoczęty Katowicki Karnawał Komedii, podobnie jak odbywający się od jedenastu lat Letni Ogród Teatralny, przyciąga widzów dobrymi, ciekawymi przedstawieniami w nierzadko gwiazdorskich obsadach aktorskich. Oba festiwale przełamują stereotyp, że teatr to nieprzystępna, dziwna i elitarna sztuka tylko dla wybranych smakoszy.

Małgorzata Bryl-Sikorska
Dziennik Teatralny Katowice
23 stycznia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia