Kathak - rozmowa ciała z duszą

15. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Rozpoczął się XV Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Nie zabraknie na nim tańca indyjskiego. "Muzyka a taniec dworski" - tak brzmi hasło festiwalu. Jedną z jego ciekawostek będą z pewnością warsztaty indyjskiego tańca dworskiego - kathak. Poprowadzi je Alaknanda Bose, jedna z najbardziej znanych choreografek i tancerek z kraju nad Gangesem - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.

- Wydane w 1664 roku dzieło Guillaume'a Dumanoira "Le Mariage de la Musique avec la Danse" ("Małżeństwo muzyki z tańcem") świadczy o nierozerwalnym związku obydwu sztuk, panującym przez wiele wieków - tłumaczyła na konferencji prasowej festiwalu Romana Agnel, jego dyrektor i szefowa Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza.

- Ówcześni mistrzowie tańca grali na instrumentach, a muzycy tańczyli. Chcemy przypomnieć o tamtych czasach. A taniec indyjski jest tu świetnym przykładem, bo jest silnie związany z muzyką, jest oparty na gestach akcentujących dźwięki - dodaje.

Jej słowa potwierdza Alaknanda Bose. - Ważna jest dynamika, technika ruchu, dokładność gestów. Styl ten opiera się na przeciwieństwach - tancerz wykonuje kilka gestów, by zastygnąć na moment. Charakterystyczne są dla niego także szybkie ruchy nóg, z uderzeniami stóp o podłogę - mówi mistrzyni tańca.

Tło muzyczne tworzy gra na tabli, czasem sarandze. Tancerze mają natomiast przyczepione do kostek dzwoneczki zwane ghungroo. - Kathak jest rozmową z własnym ciałem i duszą. Bez obu tych elementów nie ma tańca - podkreśla mistrzyni kathak. Zapewnia także, że bardzo wiele łączy dawne tańce dworskie - zarówno te pochodzące z Europy jak i z dworu maharadżów.

- Odmienności są oczywiście widoczne na pierwszy rzut oka: inne kraje, kultury, historie powstania, kostiumy - mówi "Dziennikowi Polskiemu" Alaknanda Bose. - Jednak tańce z tych dwóch różnych regionów świata także wiele łączy. Zarówno kathak jak i taniec dworski epoki baroku w Europie opiera się na gracji ruchu i pięknie gestu - dodaje.

Warto zaznaczyć, że istnieją teorie, które upatrują wspólnych źródeł tańca kathak i flamenco. Jest to związane z indyjskim pochodzeniem Romów, z których kultury wywodzi się najsłynniejszy hiszpański taniec. Argumentem za wspólnym pochodzeniem są podobne ruchy rąk, dynamika stóp czy zbliżona rytmika.

- Dlatego pojawianie się tancerzy z Indii na europejskim festiwalu tańca dworskiego nie powinno nikogo dziwić - dodaje Alaknanda Bose.

Pokaz indyjskiego tańca dworskiego kathak na XV Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza będzie można zobaczyć w środę o godz. 18.30, w Willi Decjusza w Krakowie. Wystąpi Alaknanda Bose oraz tancerze z założonej przez nią grupy "Sanskriti". Finał niezwykłego festiwalu zaplanowany został na 2 i 3 sierpnia.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
29 lipca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...