Kilkumetrowe eksponaty

Wystawa prac laureatów - 2. Multimedia Szajna Festiwal

Wystawę prac laureatów i wyróżnionych podczas II Multimedia Szajna Festiwalu można od wtorkowego (30 listopada) wieczoru oglądać w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W czasie wernisażu laureatom wręczono nagrody

Ekspozycja potrwa do połowy stycznia 2011 roku. Prace z kategorii Multimediów (animacja multimedialna i sztuka video) prezentowane są na zainstalowanych ekranach, a prace z kategorii Grafika Komputerowa (to dawne Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, które od 1994 r. odbywało się jako samodzielna impreza, a od I edycji festiwalu zostało przez niego wchłonięte) pokazane zostały w foyer teatru. Niektóre z nich mają kilkumetrowe wymiary.

Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem polskiego reżysera i scenografa teatralnego Leszka Mądzika na początku listopada wyłoniło zdobywców trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach.

Laureatem pierwszej nagrody w kategorii Multimediów została Agata Prętka (Polska) za "Dziękuję Ci, mamo". Druga nagroda przypadła Wojciechowi Rusinowi (Polska/Hiszpania) za "Adventures in modern bathrooms", a dwa trzecie miejsca przyznano ex aequo Katarzynie Łygońskiej (Polska) za "Historie d\'histerie" i Joannie Engel (Polska) za "Głowotok".

W kategorii Grafika Komputerowa jury pierwszą nagrodę przyznało Jackowi Tyburowi (Polska) za cykl czterech prac "Szepty i krzyki". Drugą nagrodę w tej kategorii zdobyła Joanna Janowska-Augustyn (Polska) za "Lęk I", a trzecią - Fang Chen (Chiny/USA) za "Aid Stop-Aids".

W obu kategoriach sędziowie przyznali także wyróżnienia honorowe. Wyróżniono przedstawicieli Polski, Korei Południowej, Niemiec i Czech.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali nagrody pieniężne od 4 do 9 tys. zł oraz statuetki.

II Multimedia Szajna Festiwal, organizowany przez teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galerię ku pamięci zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty prof. Szajny, odbył się w dniach 4-6 listopada.

Celem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, tworzonej przy udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej.

Rzeszowski teatr to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac prof. Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku - wybitnego malarza, grafika, scenografa i reżysera. Otwarto ją 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii, są darem Szajny dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.

W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najznakomitszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru. Można tam przeprowadzać także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne.

(-)
PAP
2 grudnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia