Klub filmowy Nowego Teatru

kolejna odsłona

W Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego kolejna odsłona klubu filmowego. W tym sezonie w programie znalazły się filmy, które zainspirowały autora "(A)pollonii", m.in. "Premiera" Johna Cassavetesa.

Program tegorocznych zajęć Nowego Klubu Filmowego przygotowała krytyczka sztuki Adriana Prodeus. Kuratorka opracowała go wspólnie z dyrektorem artystycznym Nowego Teatru Krzysztofem Warlikowskim i dramaturgiem Piotrem Gruszczyńskim. Wybraliśmy głównie filmy mało znane, które uważamy za ważne dla kształtowania się różnych dziedzin sztuki i w szczególności działań Nowego Teatru. Bardziej popularne tytuły przypominamy ze względu na nowe konteksty interpretacyjne. Tak jest na przykład z "Lampartem" Viscontiego, którego omówimy przy okazji ukazania się nowego przekładu książki Lampedusy - "Geparda" Stanisława Kasprzysiaka - wyjaśnia Adriana Prodeus.

Nawiązujący do idei Dyskusyjnych Klubów Filmowych Nowy Klub Filmowy powstał na początku tego roku. Grupa kilkunastu osób składająca się m.in. ze studentów, artystów i dziennikarzy raz w miesiącu spotykała się, aby omówić dzieła m.in. Georga Wilhelma Pabsta, Guya Maddina, Jeana-Luca Godarda i Piera Paolo Pasoliniego. W tym sezonie zajęcia odbywać się będą częściej, bo dwa razy w miesiącu. Pokazane zostaną m.in. filmy: Agnes Vardy, Johna Cassavetesa oraz Waleriana Borowczyka.- Zobaczymy niewyświetlany wcześniej w Polsce film "Jack Smith and the Destruction of Atlantis" w reżyserii Mary Jordan. Jest to dokument przedstawiający postać legendy amerykańskiej awangardy filmu i performance Jacka Smitha związanego ze środowiskiem skupionym wokół Andy\'ego Warhola - mówi Adriana Prodeus. Zajęcia są bezpłatne, jedynym warunkiem uczestnictwa jest znajomość języka angielskiego umożliwiająca zrozumienie filmów. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wysyłanie CV ze zdjęciem oraz krótkim uzasadnieniem, dlaczego chce się uczestniczyć w spotkaniach NKF-u. - Zależy nam na tym, aby w powstałej grupie znaleźli się nie tylko kinomani, ale ludzie twórczy różnych profesji, którzy aktywnie włączą się w tworzenie klubu. Członkowie NKF-u powinni być przygotowani na to, że nasze spotkania to nie tylko oglądanie filmów, ale też czytanie związanych z nimi lektur, chodzenie na spektakle - mówi Adriana Prodeus i zapowiada, że pokłosie prowadzonych dyskusji będzie się pojawiać na łamach internetowego pisma kulturalnego "Dwutygodnik". Najbliższe spotkanie Nowego Klubu Filmowego, podczas którego pokazany będzie amerykański film grozy "Dziwolągi" Toda Browninga z 1932 roku, odbędzie się 1 października. Już teraz można zapisywać się do grupy, która przez następne miesiące będzie rozmawiać o kinie w Nowym Teatrze na Madalińskiego 10/16.

Zofia Zaleska
Gazeta Wyborcza - Stołeczna
14 września 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia