Kolejny spektakl Lupy w Tianjinie i Harbinie

"Plac bohaterów" - reż. Krystian Lupa - Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny

Po sukcesie ubiegłorocznych projektów w Chinach, gdzie polskie prezentacje zobaczyło prawie 300 tysięcy osób, Instytut kontynuuje projekty w krajach azjatyckich. W poprzednim sezonie osią programu były monumentalne wystawy sztuki dawnej i współczesnej. W 2016 roku tę rolę pełnią teatr i muzyka. Tegoroczny program Instytutu Adama Mickiewicza (działającego pod marką Culture.pl) w Azji obejmuje szeroką prezentację teatru polskiego, projekty muzyki dawnej, trasę koncertową orkiestry Sinfonia Varsovia w Korei i Chinach, recitale, koncerty jazzowe i muzyki aktualnej, udział w teatralnym festiwalu japońskim Festival/Tokyo, wystawę sztuki współczesnej i koprodukcję teatralną w Indiach oraz wiele innych projektów i rezydencji artystycznych, które odbędą się w 20 miastach Chin, Indii, Korei i Japonii.

Dzięki długofalowym działaniom Culture.pl polska kultura od sześciu lat jest regularnie obecna w kluczowych krajach Azji. Dotychczas odbyło się ponad 480 wydarzeń kulturalnych dla około 570.000 uczestników. Instytut konsekwentnie poszerza swoją obecność w Azji, intensyfikując w tym roku działania w Indiach.

Najmocniejszym ogniwem polskich prezentacji w Azji w 2016 roku będzie teatr. W Chinach zaprezentowane zostaną kolejne spektakle, układające się w największą dotychczas prezentację polskiego teatru nie tylko w Chinach, ale w całej Azji. 11 produkcji teatralnych obejmie szerokie spektrum polskiej sceny, od najgorętszych nazwisk teatru dramatycznego, jak Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Łukasz Twarkowski, Paweł Passini, Paul Bargetto, po spektakle teatru tańca i operę. Znakomita większość z nich zostanie pokazana w Teatrze Wielkim w Tianjinie (Tianjin Grand Theatre), w którym doskonała, 3-letnia współpraca zaowocowała w tym roku specjalnym Sezonem Polskim (pokazywanym także w nowootwartym Teatrze Wielkim w Harbinie). Spektakle „Król Lear" i „Wróg ludu" w reż. Jana Klaty pokazane zostaną na młodym, bardzo opiniotwórczym Festiwalu Teatralnym w Wuzhen, gdzie w 2015 roku gościł Teatr Pieśń Kozła, oraz w Teatrze Ludowym w Pekinie, który w 2015 roku prezentował „Dziady" w reż. Michała Zadary.

Prezentację polskiego teatru w Chinach rozpocznie 8 kwietnia spektakl „Album Karla Höckera" wyreżyserowany przez Paula Bargetto. Dokumentalny spektakl łączący język teatru i multimediów przedstawi chińskiej widowni traumatyczną historię II wojny światowej z zupełnie nowej perspektywy. Pokaz zainauguruje Sezon Polski w Teatrze Wielkim w Tianjinie. Program Sezonu obejmuje w sumie prezentację dziewięciu produkcji teatralnych: „(A)pollonię" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Plac bohaterów" w reż. Krystiana Lupy, „Męczenników" w reż. Grzegorza Jarzyny, „Kryjówkę" w reż. Pawła Passiniego, „Akropolis" w reż. Łukasza Twarkowskiego, a także inscenizacje „Burzy" i „Snu nocy letniej" w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Tańca oraz operę "Pasażerka" Mieczysława Weinberga. Większość produkcji prezentowanych w ramach Sezonu Polskiego w Tianjinie łączy tematyka II Wojny Światowej, dzięki czemu chińska widownia będzie miała okazję spojrzeć na zagadnienia dotyczące wojny i ucisku z różnych perspektyw artystycznych. Sezon Polski w Tianjinie zakończą w grudniu 2016 pokazy „Pasażerki", przygotowanej dzięki koprodukcji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Bregenz Festspiele i Culture.pl. Jak napisał Alex Ross na łamach magazynu The New Yorker po pokazach tej opery w USA, „Żadne inne dzieło nie poradziło sobie tak dobrze z wyzwaniem przeniesienia na scenę tematu Holocaustu, jak Pasażerka".

Oprócz prezentowanego w Tianjinie „Placu bohaterów" Krystiana Lupy na azjatyckie sceny powróci jego spektakl „Wycinka", który święcił triumfy w Chinach w ubiegłym roku. „Polski reżyser potwierdził swoją pozycję i świetną kondycję twórczą. W zeszłym roku Persona. Marilyn, w tym – Wycinka. Sądzę, że większość chińskich widzów, w tym kręgi teatralne, poznała go dopiero dzięki tym dwóm zaproszonym do Chin spektaklom (...) te dwa spektakle udowadniają chińskiej publiczności, że w tym przypadku nadany Lupie tytuł wielkiego mistrza europejskiego teatru nie podlega żadnej wątpliwości.", napisał po spektaklach Krystiana Lupy chiński dziennik Dongfang Morning Daily. W tym roku „Wycinkę" zobaczyć będzie mogła publiczność w Japonii podczas Festival/Tokyo, a także w Korei na festiwalu SPAF w Seulu (Seul Performing Arts Festival).

Drugim filarem umacniania marki Polska w wymiarze kultura w Azji będzie w tym roku muzyka. Najwięcej wydarzeń w tej dziedzinie, od muzyki dawnej po współczesny jazz i muzykę aktualną, odbędzie się w Chinach, ale zaplanowane zostały także koncerty w Indiach i Korei. Program muzyczny rozpocznie w kwietniu cykl trzech koncertów muzyki dawnej, zaprezentowany w ramach Sezonu Muzyki Dawnej w Sali Koncertowej Zakazanego Miasta (Forbiden City Concert Hall) w Pekinie oraz w Qintai Concert Hall w Wuhanie. Sezon w ubiegłym roku gościł dwa polskie zespoły, a w tegorocznej edycji skoncentrowany jest całkowicie na muzyce polskiej. Publiczność chińska będzie mogła usłyszeć polską muzykę dawną w wykonaniu takich gwiazd, jak Olga Pasiecznik, Marcin Świątkiewicz z zespołem czy Michał Gondko. Z kolei na wiodącym koreańskim Jeonju International Sori Festival, prezentującym muzykę z całego świata, wystąpią Maria Pomianowska z zespołem i Cracovia Danza.

Na licznych miłośników muzyki Chopina w Azji czekać będą recitale laureatki III miejsca w Konkursie Chopinowskim 2015, Kate Liu, która wystąpi jesienią na Festiwalu Szanghajskim oraz w Filharmonii Pekińskiej (Beijing Concert Hall). Również jesienią zaplanowana została trasa koncertowa orkiestry Sinfonia Varsovia, ktora powraca do Chin na zaproszenie partnerów azjatyckich po doskonałym przyjęciu w ubiegłym roku. Orkiestra prowadzona przez maestro prof. Krzysztofa Pendereckiego wystąpi z młodą gwiazdą fortepianu, pianistą kanadyjskim polskiego pochodzenia - Janem Lisieckim. Po czterech koncertach w Korei orkiestra kontynuować będzie azjatyckie tournée w Chinach. W azjatycką trasę koncertową już w kwietniu ruszy także Kwartet Szymanowskiego, który zagra w Korei, Hongkongu i na Tajwanie.

Na chińskich miłośników jazzu i muzyki aktualnej czekają natomiast koncerty rockowego zespołu Tides from Nebula, który na przełomie kwietnia i maja zagra na showcasie muzycznym Sound of the Xity oraz na Strawberry Music Festival w Pekinie i Shanghaju, a także kolejna odsłona cyklu Jazz po polsku on Tour w październiku.

Polski program kulturalny w Chinach w 2016 roku współorganizowany jest przez Culture.pl i Instytut Polski - Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie.

W tym roku Culture.pl umocni swoją obecność w Azji, intensyfikując działania w Indiach, gdzie prezentowana będzie polska sztuka współczesna, teatr i projekty dla najmłodszych odbiorców kultury.

W marcu 2016 rozpoczeła się polsko-indyjska edycja projektu artystyczno-społecznego Common Room skierowanego do dzieci. Tematem przewodnim projektu realizowanego przez Fundację Artmosphere jest moda odpowiedzialna społecznie – "ethical fashion". Podczas internetowych warsztatów, prowadzonych na żywo poprzez komunikatory, dzieci z Polski i Indii pozostają w stałym kontakcie: poznają się nawzajem, zaczynają rozumieć swoje potrzeby, a także tradycje i kultury, z których się wywodzą. Zrozumienie takie stanowi podstawę budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi. Sztuka, design oraz nowe technologie, które z łatwością przenikają przez fizyczne granice państw, są pomocne w uruchomieniu procesów obalających tkwiące w świadomości ludzi mury mentalne. Tym samym Common Room staje się niezależną od podziałów geograficznych i politycznych platformą, "wspólnym pokojem", wypełnionym dźwiękami i obrazami.

W 2016 roku w tym "wspólnym pokoju" dzieci opracują pattern, który później zostanie naniesiony na tkaninę. Z niej z kolei powstaną elementy strojów. Zarówno projekty tkaniny i ubrań, jak i same stroje wykonane m.in. z tej tkaniny, złożą się na instalację artystyczną, będącą zwieńczeniem pierwszej części 4. edycji projektu Common Room. Kolejna część projektu - warsztaty i wystawa odbędzie się w sierpniu i wrześniu 2016 r. w Indiach.

Po sukcesie poprzednich edycji, kontynuowany będzie projekt „Eye on Poland", którego nowa odsłona zaprezentowana zostanie w Mumbaju. „Eye on Poland" to prezentacja współczesnego polskiego projektowania graficznego na przykładzie wybranych najciekawszych realizacji z ostatnich kilku lat, zwłaszcza tych najnowszych. Zaprezentowane prace to przede wszystkim plakaty, książki, katalogi wystaw, okładki płyt CD i winylowych - druki o różnej budowie i funkcji, które wybitni polscy projektanci zmienili z przedmiotów użytkowych w obiekty będące również wypowiedzią artystyczną.

Kolejnym projektem artystycznym współrealizowanym przez Culture.pl w Indiach jest wystawa „Absurd–Nonsens–Oksymoron" przygotowywana przez Dom Kultury 13 Muz i kuratora Bartosza Otockiego. Prezentacja kilkunastu artystów współczesnych, w tym Maurycego Gomulickiego, Huberta Czerepoka i Leszka Knaflewskiego, odbędzie się w listopadzie w prestiżowym kompleksie muzealno-galeryjnym Karnataka Chitrakala Parisath w Bangalore.

Efektem polsko-indyjskiej współpracy będzie spektakl pod tytułem „Wdowy z Vrindavan", swoista fuzja dwóch wrażliwości teatralnych: polskiej i indyjskiej. Polski reżyser Łukasz Chotkowski i dramatopisarka Magda Fertacz pracują z indyjskimi aktorami i muzykami, nad jednym z najbardziej palących problemów społecznych współczesnych Indii: sytuacją kobiety wykluczonej ze społeczeństwa. W powstanie spektaklu, będącego koprodukcją Teatru Powszechnego z Warszawy i Culture.pl, zaangażowana jest również organizacja pozarządowa Maitir opiekująca się wdowami mieszkającymi w miejscowości Vrindavan oraz teatr Kasba Arghya - kluczowy kalkucki ośrodek kulturalny, który jest znany z przygotowywania przedstawień poruszających ważne społeczne tematy. Pierwsze czytanie tekstu odbyło się jesienią 2015 roku. Indyjska premiera spektaklu planowana jest w Kalkucie w listopadzie tego roku.

Ciekawym projektem będzie z pewnością polsko-indyjska trasa koncertowa zespołu Saagara. To efekt współpracy Wacława Zimpla, jednego z najlepszych obecnie polskich klarnecistów i oryginalnego multiinstrumentalisty z indyjskimi muzykami. W skład zespołu wchodzą uznani artyści indyjscy grający muzykę karnatycką. Muzyka ta różni się znacznie od królującej na północy muzyki hindustani, a to z muzykami tej tradycji zachodni artyści współpracowali dotąd najczęściej. W połączeniu z perspektywą europejską, powstaje unikatowe brzmienie. Dzięki temu Saagara jest projektem wyróżniającym się nawet na tle takich projektów, jak Shakti Johna McLaughlina. Polsko-indyjski zespół, w którym występuje Zimpel zagrał na jesieni 2015 roku serię koncertów w Polsce i na Ukrainie. W tym roku Saagara odbędzie trasę po najważniejszych indyjskich miastach. Jej szczegóły zostaną ustalone do połowy roku.

Projekt Azja
Projekt Azja ma na celu zwiększenie obecności kultury polskiej w kluczowych krajach azjatyckich, szczególnie w Chinach, Republice Korei i Japonii, a także rozwijanej współpracy z Indiami. W ramach Projektu odbyły się do tej pory: Dni Kultury Polskiej w Chinach (2010), oprawa kulturalna polskiego uczestnictwa w Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju, Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Pekinie i Tokio (2011), Focus Koreański (2012). Od 2013 roku zaznaczamy polską obecność na dziesiątkach festiwali i w najbardziej prestiżowych instytucjach kulturalnych Chin, Korei, Japonii i Indii. Jesteśmy również obecni w Hongkongu, Singapurze i na Tajwanie.

Magdalena Mich
Instytut Adama Mickiewicza
20 kwietnia 2016
Portrety
Krystian Lup

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...